Vydejte se na procházku Po stopách Liebiegů – textilních baronů, kteří pro Liberec znamenali totéž, co Baťa pro Zlín. Svou usilovnou činností a mecenášstvím proměnili tvář města a beze zbytku tak naplnili své erbovní heslo Prací ke cti.
Johann: Chudý tovaryš, který se stal velkoprůmyslníkem a baronemJohann Liebieg (1802–1870) se narodil v Broumově a do Liberce doputoval roku 1818 při tovaryšském vandru. Díky své neuvěřitelné píli a obchodní zručnosti se postupně natolik vypracoval, že se jím založená firma stala textilním gigantem a z Liberce centrum textilního průmyslu celého Rakouska-Uherska. Johann Liebieg byl předsedou správní rady liberecké spořitelny a prvním prezidentem liberecké OŽK, dále členem zemského sněmu a říšské rady. Za své četné zásluhy obdržel roku 1868 titul barona. Jeho čtyři synové pak pokračovali v otcových šlépějích.
Heinrich: Nadšený sběratel a velkorysý mecenáš uměníDalším zajímavým členem rodu byl Johannův syn Heinrich Liebieg, který se proslavil jako velkorysý mecenáš umění. Nashromáždil úctyhodnou sbírku více než 200 děl německých, rakouských a francouzských umělců, která byla jednou z nejlepších v tehdejším Rakousku‑Uhersku. Tenhle poklad pak ve své závěti odkázal městu Liberci a jeho kolekce proto dodnes tvoří zlaté jádro sbírek Oblastní galerie. Významnými sbírkami uměleckého řemesla se díky Henrichovi pyšní také Severočeské muzeum. Mezi více než 2500 předměty, které muzeu odkázal, se nachází i výjimečné ukázky zbroje a zbraní všech druhů evropského i mimoevropského původu.
Theodor ml.: Milovník techniky a velký dobrodruhTrojici nejdůležitějších členů téhle rodiny doplňuje ještě Johannův vnuk Theodor Liebieg mladší, který si získal pověst velkého fanouška a propagátora techniky. Právě Theodor si roku 1893 pořídil vůz Benz Viktoria a stal se tak prvním automobilistou v Čechách a třetím v Rakousku‑Uhersku. Jako první samozřejmě získal i řidičský průkaz a podnikl první dálkovou jízdu na světě. Byl to zkrátka dobrodruh.
Liebiegové: Rod, který stvořil tvář LiberceDynastie Liebiegů tvořila dějiny města více než 100 let a zásadním způsobem se zapsala do jeho historie. Většina veřejných, světských i církevních novostaveb byla Liebiegy přinejmenším spolufinancována. Liebiegové, kteří se řadí po bok největších mecenášů monarchie, se zkrátka v Liberci činili. Beze zbytku přitom naplnili své rodové heslo „Per laborem ad honorem“ – „Prací ke cti“.
Přijďte si do Infocentra Liberec pro
bezplatnou mapku, která vás provede zajímavými místy města
ve stopách Liebiegů.
Procházka Libercem
Liebiegové byli textilní baroni, kteří měli obrovský vliv na rozvoj Liberce, podobně jako Baťa pro Zlín. Svou usilovnou činností a mecenášstvím proměnili tvář města a z Liberce učinili centrum textilního průmyslu celého Rakouska-Uherska.
Johann Liebieg byl chudý tovaryš, který se nakonec stal velkoprůmyslníkem a baronem. Narodil se v Broumově a do Liberce přišel v roce 1818. Díky své práci a obchodní zručnosti vybudoval úspěšnou textilní firmu, získal titul barona a měl významné role ve veřejném životě Liberce.
Heinrich Liebieg, syn Johanna, byl nadšeným sběratelem a mecenášem umění. Shromáždil sbírku více než 200 uměleckých děl, kterou odkázal městu Liberec. Jeho kolekce tvoří jádro sbírek Oblastní galerie a v Severočeském muzeu jsou díky němu ukázky zbroje a zbraní.
Theodor Liebieg mladší byl milovník techniky a dobrodruh. Byl prvním automobilistou v Čechách a třetím v Rakousku-Uhersku, když si pořídil vůz Benz Viktoria a stal se prvním člověkem s řidičským průkazem.
Liebiegové financovali většinu veřejných, světských i církevních staveb v Liberci během své působnosti, formujíce tak architektonickou tvář města.
Heinrich Liebieg odkázal ve své závěti městu Liberec svou sbírku uměleckých děl, která je nyní součástí kolekcí Oblastní galerie. Mezi předměty, které odkázal, patří i význačné příklady zbroje a zbraní různých evropských a mimoevropských původů.
Theodor Liebieg mladší byl prvním Čechem, který získal řidičský průkaz a podnikl první dálkovou jízdu na světě.
Rodové heslo Liebiegů je 'Per laborem ad honorem' neboli 'Prací ke cti'. To odráží jejich přínos a úsilí v práci a mecenášství.
Umělecké sbírky odkazované Heinrichem Liebieg se nachází v Oblastní galerii v Liberci a v Severočeském muzeu.
Mapku pro procházku po stopách Liebiegů lze získat zdarma v Infocentru Liberec.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.