Tvrz Pasovary ze 13. století bývala dominantou dnes zaniklé stejnojmenné obce. Díky úsilí a práci několika nadšenců se sem pomalu vrací život a v ruiny proměněnou stavbu čeká lepší budoucnost.
Zřícenina
gotické tvrze z druhé poloviny 14. století se nachází na
Českokrumlovsku,
nedaleko Hořic na Šumavě. Uprostřed tvrze stojí do dnešní doby dochovaná věž, do které se vstupovalo portálem s padacím mostkem. Bývala to ruina na spadnutí, než se o ni začali starat manželé Princovi.
Nejprve bylo třeba zamezit borcení rozsáhlých sklepů. Ty se podařilo opravit a nyní slouží jako
muzeum. Příchozí zde poznají historii nejen
tvrze samotné, ale také zaniklé
obce Pasovary. Na několika informačních panelech se tak lze podívat třeba na plastický model původního areálu nebo na dobové fotografie z konce 19. století.
Věž bývalé tvrze zaujme vchodem, který se nachází asi dva metry nad zemí – tak tomu v minulosti bývalo, jednalo se o ochranný prvek, aby do věže nemohl lehce vstoupit nikdo nepovolaný.
Bývalé Pasovary
Kdysi tu stávala
vesnice s asi dvaceti staveními a německými osadníky. Ti pocházeli z
Pasova, odtud také název Pasovary. Němci ale po válce nemohli v Čechách zůstat a tak byla osada opuštěna. Za minulého režimu pak byly domy úplně srovnány se zemí, dnes už je připomínají jen kameny v křovinách. Jako připomínku pohnutého osudu Pasovar postavil pan Princ na bývalé návsi velký dřevěný kříž. Nedaleko
tůňky, kam přitéká pramen, jenž zásobil obec vodou, působí pietní místo velice silným dojmem.
Nejbližší železniční zastávkou je
Mezipotočí, odkud dále na Pasovary vede přibližně 5 km dlouhá turistická značka. Autem se dá přijet do obce
Světlík a pokračovat asi 3 km po modré značce.