Na počátku bylo světlo. V případě obce Čeladná v Beskydech se přidal ještě golf, který způsobil porevoluční, doslova raketový rozvoj obce.
Za načerpáním nových sil, především pro klimaticky příznivé prostředí, sem začali ve stále hojnějším počtu jezdit turisté už za první republiky. Přesto si
Čeladná dokázala dodnes uchovat ve své rozvojové koncepci pokoru ke krajině, tradicím a místu. To vše dokonale vyjadřuje nový objekt zdejší železniční zastávky. Ztělesnění skromnosti, svou architekturou plynule navazující na své bezprostřední okolí.
Navržen je jako přízemní budova, jejímž dominantním architektonickým prvkem je fasáda z lícových cihel. Při návrhu (PROJEKTSTUDIO EUCZ) se vycházelo z jednoduchého půdorysného tvaru s akcentujícím tvarem vystupující střechy s třemi sklony střešních rovin. Podmínkou bylo, že bude využito základních přírodních materiálů, jako je dřevo, cihla a dále doplňující konstrukce kamene. Kámen byl využit také ve venkovních prostorech, kde pomocí nepravidelně opracované kamenné dlažby dotváří ucelený prostor zastávky. Dispozice budovy zahrnuje dále také čekárnu s navazujícím sociálním zařízením pro cestující, pokladnu se zázemím personálu, místnost skladu a technologickou místnost železniční sdělovací techniky. Stavební řešení zahrnuje, mimo vnitřní prostory i krytou část pro cestující včetně prostoru pro úschovu jízdních kol.
Minimalistické stavbě nezlomila vaz ani léta jejího užívání. Až tedy příště vyrazíte odpočívat do drsné, ale nádherné krajiny
Beskyd, zapomeňte na svůj kufr na kolečkách a auto. Zabalte si batoh a vystupte na čeladenském nádraží. A i když je pro příchozí branou do beskydských hor, hned tak se vám nebude chtít ho opustit.
Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.