Zážitky
V Krušných horách za zvířátky
Přemýšlíte, kam v Krušných horách vyrazit na výlet? Lokální destinační agentura Krušnohorsko vás tímto zve na výlety do míst, která hrdě nesou zvířecí jména. A že jich u nás máme opravdu hodně, je jisté, že je v jednom dni všechna obejít nestihnete. Nebo?
Naprosto dechberoucí je výlet na Hadí horu nad Jáchymovem. Je to štreka, při které se zapotíte, ale rozhodně to stojí za to. Pověstí o tomto tajuplném kamenném moři je více. Každá z nich však ukrývá zrnko naděje, že na hladině tohoto neobvyklého moře se skrývá poklad. Třeba čeká právě na vás, kdo ví? Z Hadí hory se vám otevře výhled na celé údolí Jáchymova. A pokud potřebujete svou námahou něčím dobrým spláchnout, můžete si cestu prodloužit procházkou do Božího Daru a místního pivovaru Červený vlk.
Pokud máte v oblibě krušnohorské jeleny, pak se skutečně projdete po celých horách. Jeleních názvů v nich je totiž nejspíš úplně nejvíce. Jelení hřbet najdete na Perninkem, Jelení horu u Horní Blatné i na Přebuzi, kde je také Jelení vrch. Na Bublavě navštívíte vrch zvaný Jelínek nebo Jelení louku. Pod Plešivcem najdete také Jelení. Všemu pak vévodí přírodní park Jelení vrch (kde najdete Havrana a Liščí kout). A přímo v zaniklé obci Jelení se můžete vydatně občerstvit v restauraci se stejnojmenným názvem. Trochu nezvykle si tam můžete zapůjčit lamy a projet se s nimi po Krušných horách.
Co se četnosti týče, jelena zdatně pronásleduje vlk i liška. Na Mariánské ční Vlčí hřbet, bývalé útočiště poustevníka Niavise, který předpověděl slávu města Jáchymov. Místo bylo také zvoleno pro stavbu zázraky proslulého kláštera na Mariánské. Dnes tu nenajdete ani poustevníka ani klášter, ale Vlčí hřbet tu čeká po staletí. Nad Horní Blatnou najdete malebnou hájovnu Vlčina i přírodní památku Vlčí jámy – zařazenou mezi hornické památky Krušnohoří UNESCO. Skýtá opravdu jedinečný pohled, který osloví nejen milovníky geologie, ale také drsné přírody. Vlčí horu pak můžete zdolat v přírodních parcích Jelení i Přebuz.
Malá skalka severně od Perninského vrchu nese název Liščí hora. Je na ní i rozhledna, ale lehce si ji spletete s mysliveckým posedem. V přírodním parku Přebuz najdete Liščí hůrku, hned dvě hory se stejným jménem – Liščí vrch – mají v přírodním parku Leopoldovy Hamry. Přírodní park Kamenné vrchy pak skrývá Liščí horu. A pokud těch lišek ještě nebudete mít dost, zajděte si k Potůčkům, tam vás na vynikající kuchyni zve restaurace Červená liška.
Kromě zvířat v horách dominantních tu máme zastoupeny i ta menší. Nad Jáchymovem je Kozí vrch, nad Nejdkem Kozí díl. Výše protéká také Kozí potok. Máme tu Rybnou, Pstruží nebo Pstruhový potok. Bezkonkurenčně nejmenšími budou vrch Čmelák, Komáří vrch a Komáří potok. U Horní Blatné najdete plácek Za Ovčárnou i Kravskou cestu. Na Přebuzi ční skála s názvem Kohout, Oslí vrch nebo Kočičí skála. Osamoceně a neobvykle pak mezi malými tvory ční velikáni Dračí skála, Medvědí a Gorila.
Na závěr našeho výčtu jsme si nechali zástupce říše ptačí. Jeřábí vrch a Jeřábí jezera (malé i velké) jsou přírodními skvosty krušnohorských hranic. U Krásné Lípy leží Ptačí hora, v přírodním parku Leopoldovy Hamry Sokol a v přírodním parku Kamenné vrchy najdete Bažantnici. Vzácnou přírodní lokalitou je Tetřeví hora a ujít byste si rozhodně neměli nechat ani trochu pro turisty schované Holubí skály. A kam jinam pak zajít na dobré jídlo než na Kukačku?
Ne, že bychom vás chtěli odradit od návštěvy jiných míst, ale alespoň v tomto putování se z úcty ke zvířatům vyhněte Pytlácké rokli, Pašerácké cestě nebo bývalému dolu Drahá kožešina.
Kolik zvířecích míst jste zvládli za jeden den navštívit?
Našli jste nějaká místa, která nám zůstala utajena?