ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVelká synagoga v Plzni – největší v Česku
Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.
Velká synagoga v Plzni je (po Budapešti) druhou největší synagogou v Evropě a pátou největší na světě. Postavena byla v letech 1888–1892 v novorománském slohu s maurskými prvky. Synagogu najdete v centru města, v ulici Sady Pětatřicátníků. V roce 1992 byla prohlášena kulturní památkou České republiky. Ve velké i malé synagoze jsou velmi často pořádány koncerty a jiná kulturní představení.

Návštěva památky nabízí ale víc než jen prohlídku. Za pozornost stojí dvě stálé expozice na balkonech. První je věnována historii plzeňských Židů, druhá vysvětluje judaismus jako takový. Lidé se zde dozvědí například, jaké rituály podstupuje matka po porodu, děti v období dospívání, jak probíhá židovská svatba, i jak jsou ošetřováni zemřelí. Expozice představuje i židovský lunisolární kalendář a popisuje všechny židovské svátky.
 

Expozice Tady žili Židé na horních galeriích

Na horních galeriích je od jara 2022 k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje s názvem Tady žili Židé. Autorem a kurátorem je fotograf Radovan Kodera. Jedná se o soubor fotografií zpracovaný na dvou dotykových obrazovkách přímo ovládaných návštěvníky a šesti obrazovek, na nichž poběží obrazové smyčky sestavené do šesti tematických okruhů. Fotografie mapují historii a proměnu židovských památek Plzeňském kraji. Do souboru jsou zařazeny i archivní fotografie přestavěných nebo dnes již neexistujících synagog a dalších objektů.
 

Synagoga a rabínský dům

V interiéru Velké synagogy došlo od podzimu 2018 do jara 2022 k obnově jedinečné výmalby na stropě i ve zbytku interiéru stejně jako svatostánku aron ha-kodeš. Přistoupilo se i k opravě unikátních varhan, jež sestavili bratři Braunerovi z Uničova v roce 1893. Dveře na chodbách dostaly originální vitráže s geometrickými tvary (v synagoze je totiž přípustné používat pouze rostlinné nebo geometrické vzory). Při první rekonstrukci památky se některé původní obrazce zachránily, byly uloženy a podle nich se udělaly další. Vyměněny byly rovněž lustry a lampičky, podle dochovaných kousků vznikly zdařilé repliky.

Po letech přišla řada také na přestavbu rabínského domu v Palackého ulici. V suterénu novorománské budovy s novorenesančními prvky vznikla rituální židovská lázeň mikve. Dům slouží také jako výukové středisko judaismu. Nechybí ani výstavní prostory a multifunkční sál.
 

Z historie Velké synagogy

Od poloviny 19. století se počet židovských obyvatel, kteří se zde po svém vypovězení po roce 1504 mohli opětovně usazovat, strmě vzrůstal. V roce 1854 žilo v Plzni 249 židů, v roce 1870 již 1207. Nevíme sice přesně, kdy se o stavbě třetí novodobé synagogy začalo uvažovat, ale již roku 1874 za tímto účelem zakoupila zdejší židovská obec pozemek. Velká synagoga je postavena v novorománském slohu s maurskými prvky podle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera, přepracovaných plzeňským stavitelem Emanuelem Klotzem, a její stavba probíhala v letech 1888 až 1893. Podle pamětního listu, nalezeného v báni severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly k 141 092,06 zlatých (dnešních cca 21 milionů korun). Jedná se o monumentální stavbu se dvěma 45 metrovými věžemi a trojlodní dispozicí. Interiér synagogy je zdoben výmalbou s rostlinnými motivy a součástí jsou též varhany z roku 1890. Ve dvoře synagogy se nachází patrový rabínský dům, postavený v novorománském slohu.

Z nově vybudované synagogy se ovšem plzeňští židé netěšili příliš dlouho. V lednu 1942 bylo třemi transporty nacisty deportováno do Terezína 2605 židů z Plzně. Od zničení Velkou synagogu nejspíše zachánila poloha mezi dvěma domy a také skutečnost, že sloužila jako prodejní sklad nábytku deportovaných židů a později se stala pracovní dílnou, kde se šily uniformy německým vojákům. Boje o osvobození města na konci války dodnes připomínají viditelné otvory po kulkách na deskách desatera na vrcholku průčelí synagogy. Po válce se synagoga navrátila židovské náboženské obci, která však byla po válečných útrapách značně zdecimována. Jen zázrakem přečkala synagoga i období komunistické zvůle a nebyla přestavena na městské lázně či tržnici. Postupně se její již tak žalostný stav zhoršoval a byla ponechána napospas svému osudu.

Snaha židovské obce o záchranu této památky vyvrcholila v letech 1994 – 1998, kdy došlo k částečné rekonstrukci. Slavnostního znovuotevření synagogy na židovský svátek Tu biŠvat (11.2.1998) se zúčastnili přední představitelé města a státu. V současné době slouží synagoga svému původnímu účelu, zároveň je využívána jako výstavní a koncertní sál a úsilí židovské obce o dokončení její opravy kontinuálně pokračuje.
 

Komentované prohlídky Velké synagogy

Od 20. dubna 2022 si můžete synagogu projít s výkladem průvodce Turistického informačního centra. Během komentovaných prohlídek se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras. První trasa vás zavede až na vrcholek jedné z věží synagogy, odkud si užijete nádherný výhled na centrum města. Druhá trasa vám dovolí nahlédnout do rabínského domu, který je po rekonstrukci nově zpřístupněn a najdete v něm židovskou lázeň mikve.

Provozovatel

Velká synagoga v Plzni

Sady Pětatřicátníků 35/11
301 37 Plzeň
Tel.:
+420 377 235 749
Email:
zoplzen@zoplzen.cz
WWW:
www.zoplzen.cz
GPS:
49,746712 13,372798
 

Cena

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinná cena: 350 Kč

Poznámka:děti do 10 let zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Adventní koncert v Zrcadlovém sále zámku Dobříš

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se uskuteční od 17 hodin Adventní koncert v Zrcadlovém sále zámku Dobříš.
Dobříš, Středočeský kraj

Festival francouzského filmu 2024

27. ročník Festivalu francouzského filmu uvede 21. – 27. listopadu francouzské snímky promítané v české distribuci. Koná se nejen v Praze, ale i v Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Brně.
Praha 1, Praha

Svátek saunování – Sauna Herbal Cup 2024 v Aquapalace Praha

Velké finále již devátého ročníku festivalu zdravého saunování, přírodních rituálů, relaxačních herbal ceremoniálů a originálních peelingů, proběhne v Aquapalace Praha, v největším Saunovém světě v ČR. Mistrovství světa, včetně soutěžních vystoupení je přístupné všem zájemcům o zážitkové saunování.
Čestlice, Středočeský kraj

Zimní abonentní koncerty v Třeboni – Třeboňská nocturna

28. ročník zimních abonentních koncertů bude probíhat v Třeboni od 24. října 2024 do 20. března 2025.
Třeboň, Jihočeský kraj

České vánoční trhy na náměstí Míru 2024

U kostela svaté Ludmily se vánoční trhy konají každý den od 10 do 20 hodin. Chybět nebude ani typické vánoční občerstvení, jako je vánoční punč, svařené víno, teplé palačinky, speciality na grilu a mnohé další.
Praha 2, Praha

Schola Pragensis – přehlídka středních a vyšších odborných škol

Do pražského Kongresového centra se opět po roce vrací největší veletrh středních škol v Česku. Na 29. ročníku veletrhu Schola Pragensis se žákům a jejich rodičům představí více než stovka vybraných středních odborných škol, gymnázií, i vyšších odborných škol z celé Prahy.
Praha, Praha

Malostranské trhy 2024

Malostranské trhy jsou otevřeny každý čtvrtek a každou první sobotu v měsíci.
Praha 1, Praha

K jednotě přes rozmanitost – on-line

Čtvrtek, 21. listopadu 2024 19:00. On-line přednáška u příležitosti Světového dne filozofie.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Lumina Park Praha – světelný park u Džbánu

Přijďte si užít jedinečnou atmosféru světelného parku. V roce 2024 se v expozici Světla Času spojí Lumina Park a Dino Live Praha! Objevte fascinující historické epochy obklopeni kouzelnou světelnou a zvukovou show!
Praha 6, Praha

Motýlí dům – Papilonia Teplice

Pobočka motýlího domu Papilonia v Teplicích je unikátní cestou zpět v čase. Vydejte se na dobrodružnou výpravu po stopách dinosaurů v doprovodu stovek exotických motýlů původem z Amazonie či thajské džungle.
Teplice, Ústecký kraj

The Playground

Nejzábavnější hračkářství v Praze, Na Příkopě 14! Největší zážitkové hračkářství, které propojuje zboží, atrakce a aktivity pro veřejnost, vás zve k prožití toho Nejlepšího dne ze všech!
Praha 1, Praha

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.
Štěchovice, Středočeský kraj

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Přijďte s dětmi do expozice nazvané Dětské muzeum, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.
Praha 1, Praha

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.
Praha 7, Praha

Galaxie barev – robotická show a více než 12 světelných exponátů

V pražském obchodním centru Westfield Chodov vznikla Galaxie barev. Zábavní zóna, která svým vzhledem připomíná nekonečný vesmír plný světelných efektů, návštěvníkům nabídne největší robotickou show svého druhu na světě nebo zóny s interaktivním uměním, které si mohou vyzkoušet.
Praha 4, Praha

Český Hobitín v Orlických horách

Malou hobití vesničku navrhl a vlastníma rukama postavil velký obdivovatel knih profesora J. R. R. Tolkiena pan Svatoslav Hofman. Nejde o turistickou atrakci, ale jedná se o filmové kulisy na rodinném pozemku. Z toho důvodu je nutné si návštěvu domluvit předem.
Dobré, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Iveta Fabešová Café v Masaryčce

V nové kancelářské budově Masaryčka otevřela cukrářka Iveta Fabešová dvoupatrovou pobočku své cukrárny.
Praha 1, Praha

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Šéfkuchař Jan Punčochář, který působil mimo jiné i ve vyhlášených restauracích Le Terroir nebo Grand Cru, otevřel novou restauraci U Matěje v Praze 6, na Hanspaulce. V příjemném prostředí si vychutnáte vynikající speciality moderní i tradiční české kuchyně.
Praha 6, Praha

CukrCafé Ridikulus

Kavárna inspirovaná kouzelnickým světem Harryho Pottera na I. P. Pavlova v srdci Prahy.
Praha, Praha

Hotel W Prague v Praze – bývalý Grand hotel Evropa

Perla secesní architektury Hotel W Prague (býv. Grand hotel Evropa) stojí na Václavském náměstí v Praze. Ve své době byl symbolem luxusního ubytování a perfektních služeb pro celé Československo. Hotel W Prague navrací hotelu luxus ve spojení se současnými trendy.
Praha 1, Praha

Restaurace 420 v Praze

Na Staroměstském náměstí v Praze je od 15. prosince 2023 nová restaurace 420, najdete ji v domě U Červené lišky. Za projektem stojí spolumajitelé michelinské restaurace Field Radek Kašpárek a Miroslav Nosek.
Praha 1, Praha

Kočičí kavárna na Smíchově

Útulný podnik plný kočiček a dobré kávy naleznete na Smíchově v ulici Vodní. K mazlení je tu připraveno devět kočiček a všechny jsou velice mazlivé. Při hezkém počasí nabízí kavárna posezení i na balkóně.
Praha 5, Praha

Restaurace Entrée Olomouc

Pro jedinečného hosta jedinečnou nabídku, to je poselství restaurantu Entrée. Nechejte se unést unikátním konceptem inspirovaným přírodou. Ve spojení s neotřelým interiérem a profesionálním servisem si každý host naplno vychutná nezapomenutelné gastronomické zážitky.
Olomouc, Olomoucký kraj

Iveta Fabešová Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.
Praha 1, Praha