Příroda
Alej u mlýnského náhonu v Čelákovicích
V Čelákovicíh se nachází Lipová alej u mlýnského náhonu, která se stala krajskou vítězkou v anketě Alej roku 2022.
Tip na výlet:
Jednodenní výlet z Čelákovic do Brandýsa pro pěší, tak i pro cyklisty. Ideální pokud chcete vyrazit na celodenní výlet z Prahy a projet se vlakem. Vlak jezdí z Masarykova nádraží poměrně často. Z Brandýsa nad Labem pak jezdí autobus do Prahy. Procházka vede romantickou krajinou podél Labe.
Čelákovicím se přezdívá domov na Labi a právě původně divoká ledovcová řeka Labe je také důležitá pro celou okolní přírodu. Během čtvrtohor vytvořila systém štěrkopískových teras, a po skončení poslední doby ledové přirozeně vytváří meandry, spojené s častým překládáním toku a záplavami. Na údolí Labe jsou tak vázaná specifická rostlinná a živočišná společenstva. S okolní přírodou je také spjat šlechtic František Antonín Špork, který s oblibou umisťoval přírodní prvky do parků a parkové prvky do přírody.
Vystoupíte na vlakovém nádraží Čelákovice – Jiřina, kde vás hned přivítá alej Jiřího Wolkera. Jiřina je nová část města, která vznikla v roce 1788. Vydejte se po Poutní cestě Blaník – Říp, tunelem vedoucího pod železnicí k Labi. U řeky se vydejte pod lávkou po žluté (je zde moderní veřejné ohniště, tak se na to dopředu vybavte).
Po chvíli dojdete k Lipové aleji u mlýnského náhonu, která vyhrála titul Alej roku 2022 Středočeského kraje. Anketu Alej roku pořádá spolek Arnika od roku 2011 a jejím cílem je vzbudit zájem o aleje a stromořadí. Aleje jsou živou historií krajiny a naším dědictvím, které je důležitým prvkem zdravé a fungující krajiny.
Alej vás doprovodí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a k tvrzi Čelákovice. Kostel na Nanebevzetí Panny Marie je románského slohu a byl vybudován ve 12. století v té době měla věž ještě střílnová okénka. Před zdí kostela stojí křížek z roku 1733 a vedle něj roste lípa malolistá, zasazena roku 1854 na počest sňatku císaře Františka Josefa I. s bavorskou princeznou Alžbětou. Vedle kostela stojí barokní budova Děkanství, chráněná kulturní památka, postavena roku 1782. Za tvrzí stojí Čelákovický mlýn, také chráněná kulturní památka ze 16. století a v té době se mlýn řadil mezi největší a nejdokonalejší mlýny na Labi a v Čechách.
Zamíříte přes parčík za knihovnou stále po žluté až dojdete k první křižovatce a zabočíte ulicí Ve Vrbí zpátky k řece a napojíme se na modrou značku. Pokud se zajímáte o funkcionalistickou architekturu udělejte si odbočku k Volmanově vile ve Stankovského ulici, která je po rozsáhle rekonstrukci v roce 2013 a je veřejně přístupná. Je to největší vila pozdního funkcionalismu v Čechách podle návrhu architektů Karla Janů a Jiřího Štursy. Před jezerem Mezi mosty se modrá značka dělí od cyklostezky do lesa. Doporučujeme jít pěšky po modré – máte tu pocit, že jste se ocitli v divoké přírodě, kde potkáte jen pár lidí. Naopak na cyklostezce je docela provoz a výhledy na řeku si užijete ještě dostatek v závěrečné části výletu. A už budete na konci jezera Malvína je zde dokonce malá písčitá pláž, kde se můžete vykoupat.
Vyjdete u zookoutku Toušeňská zahrada. U rozcestníku Lázně Toušeň si udělejte krátkou odbočku ulicí Káranská ke kostelu sv. Floriána vedle kterého roste stromořadí 8 lip malolistých. Toto stromořadí patří mezi památné chráněné stromy České republiky. Dále pokračujte po modré podél Labe s půvabnými výhledy až k zámku Brandýs nad Labem. Projděte se zámeckou zahradou, kde rostou jak dlouholeté aleje, tak nově vysázené, a můžete dojít až ke Kavárně na Půdě, kde podávají výbornou kávu. Na Masyrokovo náměstí, odkud jede přímý autobus do Prahy je to už jen kousek.
Z historie Čelákovic
Nad Čelákovicemi se nachází vrch Šibeňák, kde do roku 1761 stála šibenice. Město mohlo používat hrdelní právo až do r. 1765, kdy císařovna Marie Terezie zavedla nový soudní systém. Pro Čelákovice byla nejhorší 30. letá válka v 17. století. Válečné drancování švédských i císařských vojsk zanechalo Čelákovice v ruinách a bez obyvatel. Jen čtyřem sousedům se podařilo přežít a ti se roku 1651 vrátili a začali je od základu znovu budovat. V 18. století po řadě let, kdy se Čelákovice vzpamatovávali z hrůz války je postihlo v r. 1719 další neštěstí, kdy z velké části vyhořelo. Podle sčítání v roce 1770 měly Čelákovice celkem 103 domů a na konci 19. století zde stálo již 320 domů a v nich žilo 2 200 obyvatel. o roce 1920 se Čelákovice proslavily svými říčními lázněmi Českým Gradem, jejichž rozsáhlé písečné pláže kolem jednoho z labských ramen vyhledávaly tisíce návštěvníků, především z Prahy. V roce 1939 je to již 1 220 domů a s 6 083 obyvateli. V Čelákovicích sídlila do roku 1948 Červinkova továrna na zemědělské stroje, známá po celé Evropě.