Stálá expozice dějin města je umístěna v pěkně opraveném Matyášově domě na náměstí. Návštěvníci se mohou seznámit s historickým vývojem Jablonného, písemnými dokumenty a dobovými fotografiemi. Dějiny jsou zpracovány přehledně od nejstarší doby po současnost.
Zajímavou součástí expozice jsou
předměty denní potřeby v domácnostech a malých hospodářstvích našich předků. Jsou zde připomenuta zaniklá řemesla provozovaná v minulosti v Jablonném nad Orlicí. K vidění jsou i samotné výrobky a pracovní nástroje.
Část výstavy je věnována životu slavného rodáka
Petra Figula Jablonského (1619 – 1670), biskupa Jednoty bratrské a zeťě Jana Amose Komenského. Přídomek Figulus zdědil po svém otci Janu Zelinkovi, kterému se tak říkalo proto, že provozoval hrnčířské řemeslo. Figulus totiž znamená v latině hrnčíř. Nedaleko výstavní síně, která slouží též jako
informační centrum, stojí
rodný dům Petra Figula Jablonského s pamětní deskou.
Objevte historii města Jablonné nad Orlicí, zaniklá řemesla a život Petra Figula Jablonského v pěkně opraveném Matyášově domě.
Návštěvníci se mohou seznámit s historickým vývojem města, písemnými dokumenty, dobovými fotografiemi a předměty denní potřeby našich předků.
Expozice je umístěna v Matyášově domě na náměstí.
Poskytuje informace o historii města od nejstarší doby po současnost, zahrnuje zaniklá řemesla a je věnována i životu Petra Figula Jablonského.
Byl biskup Jednoty bratrské, zeť Jana Amose Komenského a jeho přídomek znamená 'hrnčíř' v latině.
Figulus znamená v latině hrnčíř a toto řemeslo provozoval Petr Figulus Jablonský i jeho otec.
Výstava připomíná zaniklá řemesla provozovaná v minulosti v Jablonném nad Orlicí, včetně předmětů a pracovních nástrojů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.