Muzeum magie v Jaroměři není jen nudné muzeum se starými a zaprášenými exponáty, kde se pochybuje, zda vůbec někdy fungovaly. Najdete tu spoustu zajímavých exponátů, ke kterým vám průvodci řeknou mnoho zajímavostí. Pro nejmenší je tu pohádkové bludiště, které dokonce plní přání.
Muzeum magie v Jaroměři dokumentuje osobnosti principálů s informacemi, fotografiemi, plakáty a pro atmosféru doby kouzelnickými rekvizitami a uvádí doklady o historii českých kouzelných divadel. Jedná se o školící, odborné a rekreační středisko kouzelníků se studovnou, knihovnou a videozáznamy světových čísel.
Jde o magický areál v lůně přírody. U vstupu vás tak přivítá dřevořezba pojmenovaná "Pojídač hříchů", sto let stará maringotka, ukázka středověkého popraviště a umělecká výstava zahradní keramiky. Pro pravidelně pořádané kouzelnické pořady slouží zastřešená pergola s posezením a jevištěm.
Od prehistorie do současnosti
Úvodní část muzea uvádí vznik představ o nadpřirozenu, vznik kouzel a magických praktik promísených pověrami. Muzeum se v této části věnuje prehistorii, tedy době, ve které již žije Homo Sapiens, který se však bojí, nechápe a jeho hlavním cílem je přežít. Proto se snaží komunikovat s neznámem, prosí, děkuje, přináší oběti, provádí různé obřady a kouzla. Prolínají se zde poznání, víra, nemoci i drogy. Objevují se čarodějové, hadači, medicinmani a s nimi alchymie, čarodějnictví, spiritismus. Dokládají to tvrdá odmítnutí v Bibli, medijní kresby, grafika či okultní literatura. Současná doba předkládá nejen záhady z minulosti, ale i současnosti jako například piktogramy, UFO, existenci proutkařů a další. To vše uzavírá citát Alberta Einsteina: „To nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. Stálo u kolébky každého umění a vědy.“
Mundus vult decipi (svět chce být klamán)
Druhá část muzea mapuje historii vzniku kouzelníků (13. století), kteří pomocí triků bavili obecenstvo, a poté i kouzelných divadel. Maringotky zajížděly do malých vesniček, kam do těžkého života plného chudoby a tvrdé dřiny přivážely zábavu, vzrušení a kulturu třeba i pojízdné kinematografy. Kouzelná divadla měla často jeviště právě v upravené maringotce, ale později hrála svá představení v místních sálech. Tato část je oddělena od kouzelnictví určeného pro zábavu. Kouzelník říká divákovi, že ho bude klamat a divák na tuto dohodnutou hru dobrovolně přistupuje.
Současnost světa kouzel
Třetí část muzea patří současnosti, kdy skončila klasická éra kouzelných divadel. Vynikající
kouzelníci s mezinárodním úspěchem tu však stále jsou. Ať už jde o kouzelnou show s baletem, kterou postavil
Karel Bušina, pražské
Divadlo kouzel Pavla Kožíška, Duo Carlos a mnoho dalších vynikajících sólistů. V muzeu se dozvíte o činnosti
Českého magického svazu, který sdružuje české kouzelníky, a o
Magické Lóži Michala Siloráda Patrčky, která je provozovatelem Muzea magie.
Kudy k muzeu
Muzeum magie nalezente
na okraji Jaroměře, nedaleko koupaliště Na Úpě. Parkování je možné u koupaliště nebo u nedalekého hřbitova.