Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.
Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven v letech 1839-1857 ve stylu romantické windsorské gotiky jako reprezentační sídlo významného hraběcího rodu Harrachů. V původních bohatě zdobených a vybavených interiérech je prezentována ukázka bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století. Impozantní Rytířský sál je věnován nejvýznamnějším členům rodu a jeho historii. Největší a nejkrásnější zámeckou místností je Zlatý sál. Jeho pojmenování je odvozeno od unikátních zlacených kožených tapet na stěnách, vyrobených v 17. století v Belgii.
V Mühlgrubském salonu je vystaven ojedinělý soubor kurfiřtských židlí, v jídelně uvidíte vzácné sbírky harrachovského skla, keramiky a cínového nádobí ze 16. a 17. století. V herně si prohlédnete obraz "Slavnost v lázních" od slavného malíře 16. století Lukase van Falckenborgha. V prvním patře jsou soukromá apartmá hraběte a hraběnky, rodová galerie v letní jídelně a pokoje pro hosty. Kolem zámku je anglický park. Některé části místností (stropy, obklady, portály) byly na zámek přeneseny z jiných starších harrachovských sídel a pocházejí i ze 16. století.
Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park (24 ha) a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (200 ha). V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů. V parku zámku se dnes nachází golfové hřiště Hrádek. Státní zámek Hrádek u Nechanic byl roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou.
Prohlídkové okruhy zámkem:
Lesk a sláva Harrachů (
základní okruh) – v původních bohatě zdobených a vybavených interiérech je prezentována ukázka bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století. Prohlídka reprezentačních sálů v přízemí zámku rodu Harrachů. Vstupní hala, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, Jídelna, Herna, Knihovna, Dubové schodiště, Kancelář správce, Sakristie, Kaple sv. Anny, Hala před kaplí.
Osobní život šlechty – v původních bohatě zdobených soukromých pokojích je prezentována ukázka bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století. Vstupní hala, Rytířský sál, Dubové schodiště, Apartmá hraběte (Předsíň, Salon, Pracovna, Koupelna, Ložnice), Apartmá hraběnky (Pracovna, Salon, Ložnice, Toaletní pokoj, Koupelna), Dětský pokoj, Pokoje komorné, Obrazárna – Letní jídelna. Pro individuální turisty je okruh otevřen v červnu, červenci a srpnu a v květnu a září pouze o víkendech. V dubnu a říjnu se tento okruh neprovádí.
Od sklepů po věž - Prohlídky zámeckých sklepů s ukázkou technických vymožeností, jako kotle z 19. století nebo elektrické rozvody z roku 1914 s následným výstupem na dominantu zámku – Hodinovou věž. Z ochozu věže, která je 26 metrů a 70 centimetrů vysoká, je v případě příznivého počasí a po absolvování 138 schodů možné vidět i
hrad Trosky nebo vrchol
Ještědu. V případě příliš vysokých teplot nebo naopak deště, silného větru apod. se tento okruh z bezpečnostních důvodů neotevírá. Děkujeme za pochopení. Tento okruh je pouze v červenci a v srpnu.
Prohlídka s hraběnkou - prohlídka pro děti s paní hraběnkou či mladou komtesou. Objevte zámek zábavnou formou a přesuňte se do druhé poloviny 19. století. Dozvíte se, jak se žilo na letním loveckém sídle od nejpovolanější osoby. Dětské prohlídky s hraběnkou nabízíme v hlavní sezóně (červenec a srpen) pouze o vybraných víkendech a speciálně během celého týdne od 4. do 9. července. Prohlídky ve vybrané dny se konají v časech 09:45h, 11:15h, 12:45h, 14:15h a 15:45h. Doporučujeme rezervaci na tel.: +420 495 441 244.
Další mimořádné prohlídky zámkem:
Během roku připravuje zámek Hrádek u Nechanic i noční kostýmované prohlídky zámku či Velikonoční a Vánoční program. V nabídce nechybí ani prohlídka zámku pro MŠ nebo mimořádná prohlídka Hrádkem křížem krážem.
Cestování bez bariér:
Bezbariérový I. návštěvní okruh (základní – přízemí zámku) – lze absolvovat po domluvě zcela bez problémů. Zámecký park je pro vozíčkáře volně přístupný.
Hlavní prohlídkový okruh byl v roce 2024 přeložen do českého znakového jazyka, aby se zámek mohl představit i návštěvníkům neslyšícím. Ti si pomocí svých telefonů či tabletů stáhnou v jednotlivých interiérech přes QR kódy videa, která je seznamují nejenom s historií, ale i vybavením a původním účelem místností, kterými je organizována prohlídka. Pro lepší komunikaci s neslyšícími jsou pokladní zámku vybaveni dorozumívacími kartami, informace, respektive video o nabídce je také na webech objektů.