Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, je jednou z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památkou i kulturní institucí. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, galerii výtvarného umění, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.
Nedílnou součástí Kladenského zámku je
Galerie Kladenského zámku, která slouží k pořádání výstav výtvarného umění. Konají se zde i příležitostné koncerty vážné hudby přednášky nebo recitály. Existuje zde také možnost si prostory Galerie Kladenského zámku pronajmout. Součástí je také
Kabinet fotografie a umělci mají prostor prezentovat své umění také v nedávno vzniklém
Foyer Galerie Kladenského zámku v zámeckém přízemí.
Expozice Zdeňka Milera "Nejen Krtek"
Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví
animovaná postavička Krtečka, kterou milovaly a milují snad všechny děti a jejíž věhlas již dávno překročil české hranice. V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku se roku 2020 otevřela
unikátní expozice věnovaná právě tomuto významnému výtvarníkovi a
kladenskému rodákovi, jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život.
Těšit se můžete na
originály skic, černobílou filmovou prvotinu inspirovanou
Kladnem, dokument o
výletu Krtečka do kosmu nebo
Milerovu autentickou pracovnu. Pro nejmenší je připraveno promítání pohádek o Krtečkovi v originální krtečkově herně.
Pracovna břevnovského opata
Opaté břevnovského kláštera, jemuž Kladno od počátku 18. století patřilo, měli zásadní podíl na
přebudování zámku do jeho dnešní podoby. Jejich působení přibližuje atraktivní formou expozice dobově zařízené opatovské pracovny. V expozici, uspořádané tak, aby
evokovala podobu opatovy zámecké pracovny z 18. století, se dozvíte řadu informací o vztahu břevnovských opatů ke Kladnu. Její součástí jsou i dobové artefakty přímo z archivu břevnovského arcibiskupství.
Kaple sv. Vavřince
Kaple v patře
jihozápadního křídla zámku pochází z období zásadní přestavby Kladenského zámku, jejímž autorem byl stavitel Kilián Ignác
Dientzenhofer. Výstavba kaple byla dokončena v roce
1740 a její mistrovské pojetí nese řadu shodných rysů s výzdobou břevnovského kláštera. Na výzdobě kaple se podíleli přední doboví umělci, jde o společné dílo malíře Jana Karla Kováře, sochaře Karla Josefa Hiernla a truhláře Johanna Sichtmüllera.
Nástěnné malby včetně výzdoby na stěnách kaple byly v roce 1998
restaurovány akademickými malíři Michalem Tomkem, Jaroslavem Altem, Tomášem Skořepou a Jiřím Maškem. Obnova nástěnných maleb Jana Karla Kováře, dokončena v roce 2001 byla financována Statutárním městem Kladnem.
Galerie Kladenského zámku
První patro kladenského zámku dává již desetiletí prostor pro výstavy výtvarného umění. Od roku 1996 zde působí
zámecká galerie města Kladna. Prostory galerie hostily za dobu své historie četné výstavy významných výtvarníků z Kladna a blízkého okolí (Karel Souček, sestry Válovy, Cyril Bouda, fotograf Jiří Hanke ad.), výstavy osobností českého výtvarného umění (např. výstavy Fillovi žáci) i putovní expozice s různorodou tematikou. Pravidelně se zde také odehrává bienále Kladenský salon, které je přehlídkou aktuální tvorby umělců spojených s regionem.
Kabinet fotografie
Kabinet fotografie pod kurátorským dohledem Jiřího Hankeho volně navazuje na tradici Malé galerie České spořitelny. Jeho posláním je ukazovat pestrost přístupů k fotografickému médiu.
Zahrada Kladenského zámku
Zámecká zahrada právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, tak je uzavřena, ale jinak patří mezi nejzajímavější místa na
Kladně. Jsou zde vydlážděné cesty s lavičkami, v centrální části se nachází odpočinkové místo se šachovnicí. Zajímavým prvkem je
kamenná koule s přetékající vodou, na jejímž místě bývala zámecká studna. Při rekonstrukci zahrady bylo zachováno
sanktuárium z původního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Atraktivní součástí zahrady je také
medvědárium s rozlehlým výběhem a bazénem, ve kterém našly domov dvě medvědice, Marta a Míša. V zahradě se také instalují nejrůznější plastiky a vzniká tak další výstava pod širým nebem. V zámecké zahradě se na Vás budeme těšit zase na jaře, sledujte web Kladenského zámku.
Z historie zámku
Barokní trojkřídlý zámek byl přestaven v letech 1738 – 1740 podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V původní podobě se dochovala v prvním patře
kaple sv. Vavřince vyzdobená nástěnnými malbami od Jana Karla Kováře. Součástí zámku byl hospodářský dvůr, z něhož se do dnešní doby zachovala budova tzv.
Josífky a
stodola za zámeckou zahradou.
Kladenský zámek, klenot Kladna, nabízí bohatý kulturní program, unikátní expozice a krásnou zámeckou zahradu. Ideal pro historii a umění.
Kladenský zámek je umělecko-historická památka a kulturní instituce, která se nachází v Zádušní ulici ve městě Kladno.
Kladenský zámek nabízí stálou expozici Zdeňka Milera, galerii výtvarného umění, kabinet fotografie a zámeckou zahradu s medvědáriem.
V Kladenském zámku se konají příležitostné koncerty vážné hudby, přednášky, recitály a různé výstavy výtvarného umění.
Zdeněk Miler byl významný český výtvarník a rodák z Kladna, ve Kladenském zámku byla otevřena unikátní expozice věnovaná jeho životu a tvorbě.
Prostory Galerie Kladenského zámku lze pronajmout pro různé kulturní a společenské události.
Na tvorbě Kaple sv. Vavřince se podíleli malíř Jan Karel Kovář, sochař Karel Josef Hiernle a truhlář Johann Sichtmüller pod vedením architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Kladenský zámek je barokní trojkřídlý zámek, jehož prestavba probíhala v letech 1738-1740 a který dnes slouží jako kulturní středisko s bohatou historií.
Zámecká zahrada nabízá medvědárium, různé umělecké plastiky a odpočinkové místo se šachovnicí.
Zámecká zahrada se plánuje otevřít znovu na jaře, datum bude upřesněno na webových stránkách Kladenského zámku.
V expozici Zdeňka Milera návštěvníci uvidí originály skic, černobílou filmovou prvotinu, dokument o Krtečkově výletu do kosmu a Milerovu autentickou pracovnu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.