Památky

Zámek Protivín

Původní hrad byl v renesanci přestavěný na čtyřkřídlý dvoupatrový zámek a z období baroka se dochovaly barokní fasády se štukovými prvky. Součástí areálu je rozlehlý krajinářský park ze druhé poloviny 19. století s altány a alejí.
Předchůdce dnešního zámku, hrad, byl založen nejpozději za panování Přemysla Otakara II. jako jeden z opěrných bodů královské moci. Od roku 1336 byli majiteli králové Jan Lucemburský, Karel IV. a Václav IV. Správu hradu vykonávali královští purkrabí. Císař Zikmund roku 1434 pak Protivín přikázal Oldřichovi z Rožmberka, jehož synové přenesli kolem roku 1458 svá práva na Protivín na zemana Chvala, předka Protivínských z Pohnání. Chval zpustlý hrad opravoval a snad z něj chtěl vytvořit rodové sídlo, jeho potomci ho však již roku 1527 postoupili zemanovi Sedleckému od Dubu.
 
Na zámek bylo sídlo v Protivíně přestavěno po roce 1551 Ondřejem Ungnadem ze Suneku. Během staletí zámek vlastnily roky zvučných jmen, jako například Pernštejnové, páni z Hradce, z Malovic, Mitrovští nebo Trautmannsdorfové. Ti pokračovali ve stavebních úpravách. V popise z roku 1701 a 1710 bylo uvedeno, že „Zámek je velmi dobře vystavěn do čtverce, ve třech poschodích je 19 větších i menších místností a komor, 1 kaple, 1 velká jídelna, 1 velký sál, 7 vinných a pivních sklepů, 4 skladiště, jízdárna, stáje na 50 koní, stáj pro švýcarské krávy, okrasná a ovocná zahrada a nový pivovar.“ Zámek byl dále v držení Schwarzenberků, kteří jej vlastnili až do druhé světové války.

Za 1. světové války (od konce roku 1914) byl v zámku zřízen válečný lazaret města a Červeného kříže, který zde vydržel až do samého konce války. Po válce byl zámek vyňat ze záboru pozemkové reformy a schwarzenberská správa jej zařídila pro pobyt letních hostů. Mnoho z cenného zařízení bylo tehdy odvezeno do zámku Hluboká a do schwarzenberských zámků ve Vídni a v Bavořích. Za 2. světové války bylo na zámku kuratorium pro výchovu mládeže, později Hitlerjugend a lazaret německé armády. V letech 1954-79 byl v objektu dětský domov.
 

Zámecká zahrada

Kolem zámku se rozprostírá park z 2. poloviny 19. století. U tvrze už byla ve 2. polovině 16. století velká štěpovna a podokenní zahrada, kde rád zahradničil protivínský panský písař Zelendar. V protivínské zahradě se pěstoval štípek neboli šnepol (kalina). Zahrada také proslula až do poloviny 19. století chovem bažantů.

Provozovatel

Zámek Protivín

Zámek 1
398 11 Protivín
WWW:
https://www.pamat...
GPS:
49,195772 14,217850
 
 

Cena

Poznámka:zámek není přístpný

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Vodňanské rybářské dny 2025

33. ročník městských slavností ve Vodňanech Vodňanské rybářské dny se bude konat ve dnech 15. – 17. května 2025 na mnoha místech ve městě.
Vodňany, Jihočeský kraj

Adventní trhy ve Vodňanech

V sobotu 14. prosince se uskuteční v Městském kulturním středisku ve Vodňanech adventní trhy.
Vodňany, Jihočeský kraj

Vánoční setkání na Švestkovém Dvoře

Vánoční setkání pro děti od osmi let, divadelní představení, workshop i vánoční dražba.
Malovice, Jihočeský kraj

Sensus Communis – premiéra nového představení Divadla Continuo

Performativní projekt na pomezí zvukové poezie, sound puppetry a objektového divadla.
Malovice, Jihočeský kraj

Švejkova sobota

Turistický pochod a cyklojízda za poznáním Písecka, které je pomyslným středem Švejkovy budějovické anabáze. 
Písek, Jihočeský kraj

Josef Krejsa – malíř jihočeské krajiny

Galerie Dragoun v Písku představí díla významného českého krajináře ze začátku 20. století, osobnost, jenž neodmyslitelně patří do regionu Jižních Čech.
Písek, Jihočeský kraj

Království včel a bylin

Zážitková výstava. V krásných kulisách stylové Luční čajovny a Včelího města prostřednictvím příběhu zjistíte, jak důležité jsou včely a byliny. A jak jsou jejich světy propojeny.
Písek, Jihočeský kraj

Písecké betlémy 2024

Od první adventní neděle až do Tří králů budou na několika místech v Písku k vidění venkovní betlémy. Přijeďte se i vy na ně podívat!
Písek, Jihočeský kraj

Protivínská naučná stezka Zelendárky

Naučná stezka "Zelendárky" se nachází severovýchodně a východně od Protivína a ukazuje množství historických, přírodovědeckých a technických zajímavostí tohoto krajinářsky zajímavého území.
Protivín, Jihočeský kraj

Zoologické muzeum a galerie Protivín

Přijeďte se podívat do nového zoologického muzea na kostry a dermoplasty exotických ryb, plazů, obojživelníků a velkých zvířat (nosorožců, žiraf, slonů) a potěšit se výtvarným uměním protivínského rodáka Jiřího Koláře – světově uznávaného výtvarníka a básníka.
Protivín, Jihočeský kraj

Kostel sv. Alžběty v Protivíně

Kostel se náchází na náměstí je zasvěcen sv. Alžbětě a dříve sloužil jako zámecká kaple.
Protivín, Jihočeský kraj

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.
Protivín, Jihočeský kraj

Památník města Protivína

Památník města Protivína nabízí svým návštěvníkům moderně pojaté historické expozice zaměřené na dějiny regionu. Bonusem jsou diorámata různých exotických prostředí od savany po mořskou hlubinu plná typických obyvatel.
Protivín, Jihočeský kraj

Výukový včelín a včelí arboretum Protivín

Bezplatně přístupný prostor, kde je umístěn včelín a jednoduché včelí arboretum.
Protivín, Jihočeský kraj

Naučná stezka Na břehu Blanice

Naučná stezka se nachází západním směrem od Protivína a je dlouhá 23 km. Seznámí vás s historií zaniklých hradů, tvrzí na Protivínsku, s vesnickou architekturou a s dalšími přírodními zajímavostmi.
Protivín, Jihočeský kraj

Apicentrum Protivín

Environmentální centrum o včelách a včelaření v Protivíně se živými včelami, ukázkou včelařského vybavení, interaktivní zábavou pro děti a přímou ukázkou práce včelaře.
Protivín, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna v Království času Protivín

Příjemné posezení čeká na každého hosta v klidném prostředí kavárny, nebo na venkovní terase. Denně můžete ochutnat vynikající dezerty cukrářů z našeho regionu a kvalitní kávu z nedaleké pražírny.
Protivín, Jihočeský kraj

Hotel Prajer Vodňany

Hotel Prajer nabízí ubytování v jihočeském městě Vodňany. Nově zrekonstruovaný hotel je vám k dispozici pro víkendové pobyty, dovolenou a rekreaci, nebo jen pro pouhé přespání, například při cestě na dovolenou na Šumavě.
Vodňany, Jihočeský kraj

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Benešovský mlýn leží v krásném prostředí na zlatonosné řece Blanici, jejíž slepé rameno mlýnem přímo protéká a roztáčí tak funkční mlýnské kolo. Zdejší nádherné okolí je navíc protkáno řadou cyklostezek a pěších tras.
Heřmaň, Jihočeský kraj

Kavárna Lahoda & dětské studio

Rodinná kavárna s velkým zábavným dětským koutkem, vynikající italskou kávou a domácími dezerty. V areálu se nachází dětské hřiště se skluzavkou a prolézačkami, pro větší děti pak parkourové hřiště a pumptracková dráha. Na prostorné terase jsou volně k zapůjčení dětské koloběžky, motorky, odrážedla.
Vodňany, Jihočeský kraj

Zábavné centrum Družba Vodňany

Ve Vodňanech najdete Zábavné centrum Družba, které je umístěno v překrásném prostředí jižních Čech plných rybníků a překrásné přírody. Restaurace, penzion, bowling, taneční klub, venkovní terasa, dětský koutek, zimní zahrada – to vše je vám k dispozici pro příjemné posezení s rodinou, či přáteli.
Vodňany, Jihočeský kraj

Residence Tvrz Skočice – svatba v přírodě

Hledáte ideální místo na svatbu v přírodě? Residence Tvrz Skočice je tím pravým místem, kde si užijete váš den v naprostém soukromí.
Skočice, Jihočeský kraj

Penzion Putim

V penzionu Putim naleznete příjemné ubytování nedaleko královského města Písek v jižních Čechách. Součástí penzionu je krásná restaurace s příjemnou obsluhou. Penzion nabízí ubytování ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích.
Putim, Jihočeský kraj

Nová Hospoda v Dívčicích

Restaurace a penzion Nová Hospoda se nachází 20 km severozápadním směrem od Českých Budějovic, na okraji Zbudovských blat. Má výhodnou polohu na křižovatce silnic z Budějovic na Vodňany, Netolice a Dívčice. Hostinec zde stojí od roku 1812.
Dívčice, Jihočeský kraj