Památky

Zámek Rakovice

Tvrz, o níž se neví, kdy vznikla, byla během třicetileté zničena. Po roce 1650 byla obnovena a zřejmě po roce 1714 přestavěna na barokní zámek. Jedná se o patrový dvoukřídlý objekt s dvoupatrovou věží v nároží stojící v areálu dvora v obci. Je spojen alejí s nedalekým čimelickým zámkem.
Původně se jednalo o tzv. manský statek, který majitel (král nebo biskup) propůjčoval svým služebníkům. Prvním doloženým držitelem rakovického statku byl ve 14. století Zachar z Rakovic. Od roku 1405 až do sklonku 15. století patřila tvrz rodu Jezovců. Starou tvrz Jezovců vystřídal v 16. století zámeček Dejmů ze Stříteže. Za třicetileté války byl v zámku zřízen francouzský vojenský špitál. S ním patrně souvisí vznik a původ rakovického památníku Vintíře v lese Chlumu u silnice Rakovice – Mirotice, který tu pravděpodobně označuje pohřebiště francouzských vojáků nebo důstojníků, kteří tu měli být popraveni pro vzpouru.

Po změně několika majitelů se dostal za Bissingenů trvale k čimelickému panství. To bylo za dob, kdy se Karel Bohumil stal krajským hejtmanem Prácheňského kraje. Nechal si v letech 1728-1730 vystavět nový reprezentační zámek v Čimelicích a rakovický zámek byl vyhrazen pro vrchnostenské kanceláře a byty panských úředníků. Provázanost obou zámků byla symbolicky naznačena nově vysazeným lipovým stromořadím, které vycházelo z osy vestibulu čimelického zámku a směřovalo přímo k Rakovicím. Mezi stromy bylo umístěno mnoho soch Jana Hammera z Plzně.

V 19. století sídlil na Rakovicích ředitel schwarzenberských statků Bohdanecký, k němuž jezdil na návštěvy i hudební skladatel Antonín Dvořák. Kromě vrchnostenského a hospodářského úřadu či ústřední účetní kanceláře čimelického panství zde bývalo dokonce i vězení.

Roce 1924 proběhla v Rakovicích pozemková reforma, nicméně rakovický dvůr zůstal jako jeden z mála schwarzenberských dvorů v panské režii. Roku 1950 zabraly usedlost i půdu Československé státní statky, zámek sloužil kromě jiného jako mateřská škola a později i k bytovým účelům a hospodářské budovy přestaly být využívány. V roce 1993 se rakovický dvůr vrátil do vlastnictví orlických Schwarzenbergů. Od roku 2007 má objekt v nájmu občanské sdružení Berkat, které zde provozuje Komunitní centrum Rakovice.

Aktuality

Adventní koncert na zámku Březnice – Andělský akordeon

Zazní sólový akordeon ve své koncertní podobě zpestřený zpěvem adventních písní.
Březnice, Středočeský kraj

Vánoční workshop – tvorba adventního věnce na zámku Blatná

Vytvořte si s námi adventní věnec na váš sváteční stůl! S radostí vás zveme na Vánoční workshop, při kterém si společně s floristou Dávidem Jendrušákem vytvoříme kouzelné adventní věnce.
Blatná, Jihočeský kraj

Šíleně smutná princezna na zámku Blatná

Srdečně vás zveme na velkolepý divadelní zážitek v prostorách anglického parku zámku Blatná. Šíleně smutná princezna v podání fenomenálního divadla Studio DVA se bude konat 11. a 12. července 2025 od 21:00.
Blatná, Jihočeský kraj

Šíleně smutná princezna na zámku Blatná

Srdečně vás zveme na velkolepý divadelní zážitek v prostorách anglického parku zámku Blatná. Šíleně smutná princezna v podání fenomenálního divadla Studio DVA se bude konat 11. a 12. července 2025 od 21:00.
Blatná, Jihočeský kraj

Křehké Vánoce – vernisáž výstavy

Přijďte se do muzea vánočně naladit. Představíme vám rozsáhlou sbírku historických vánočních ozdob Věry Dvořáčkové, která se tomuto koníčku věnuje už od 70. let minulého století.
Blatná, Jihočeský kraj

Adventní koncert – pěvecký sbor Sonitus

Nechte se vtáhnout do vánoční atmosféry s píseckým pěveckým sborem Sonitus pod vedením sbormistra Jiřího Emmera.
Blatná, Jihočeský kraj

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Rozsvícení blatenského vánočního stromu.
Blatná, Jihočeský kraj

Mikuláš a hrátky s čerty

Nebeský vůz s Mikulášem a početnou skupinou čertů a andělů vyjede v 17 hodin od muzea, projede třídou J. P. Koubka a zastaví se u vánočního stromu. Tam už na děti budou čekat pekelné a nebeské hry a rozmluva s Mikulášem.
Blatná, Jihočeský kraj

Rakovický mlýn – místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války

Zachovalý areál Rakovického mlýna stojí na samotě mezi obcemi Čimelice a Krsice. Proslavil se tím, že v něm byla dne 12. května 1945 podepsána konečná kapitulace německých vojsk. Za Německo ji podepsal Carl von Pückler, na straně vítězů pak ruský generál Sergej Serjogin a americký plukovník Allison.
Rakovice, Jihočeský kraj

Lapidárium Čimelice

Soubor 31 barokních soch z dílny J. K. Hammera je cenný jak svým počtem, tak uměleckou kvalitou. Prohlédnete v Čimelicích v bývalé kotelně u čp. 244, kde vzniklo lapidárium. Ojedinělý soubor barokních soch je významným dokladem sochařského umění v regionu z poloviny 18. století.
Čimelice, Jihočeský kraj

Dvůr Bisingrov u Čimelic

Dvůr Bissingrov, postavený na počátku 18. století, je velmi cenným a zajímavým příkladem barokního hospodářského dvora. Nachází východně od Čimelic na poloostrově, vede k němu úzká hráz mezi Bisingrovským rybníkem a rybníkem Stejskal.
Čimelice, Jihočeský kraj

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.
Čimelice, Jihočeský kraj

Zámek Čimelice – za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic

Zámek Čimelice s poměrně rozsáhlým souborem doprovodných budov a okolním parkem je dominantou obce Čimelice v jižních Čechách.
Čimelice, Jihočeský kraj

Zámecká zahrada Čimelice

Zámecká zahrada Čimelice se zaměřuje na prodej květin, zeleniny a dřevin. Pořádá pravidelné výstavy. V jarních měsících nabízí široký výběr balkónových květin a letniček z vlastní produkce.
Čimelice, Jihočeský kraj

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.
Čimelice, Jihočeský kraj

Muzeum rodinné firmy SIKO v Čimelicích

Unikátní muzeum rodinné firmy SIKO, které vás vtáhne do příběhu budování miliardového byznysu.
Čimelice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Šambala

Statek Šambala se nachází v jihočeském kraji kousek od Orlické přehrady. Náš statek je místo plné zvířátek, rodinné atmosféry a krásné přírody.
Králova Lhota, Jihočeský kraj

Pivovar Orlík

Pivovar Orlík vzniká jako pokračování domovarnického snažení, při kterém provozovatelé vymysleli receptury na různé druhy piv. Pivovar se nachází v malebné vesničce Kožlí v blízkosti Orlické přehrady, která se stala hlavním symbolem pivovaru.
Kožlí, Jihočeský kraj

Penzion Fořtovna

Penzion Fořtovna se nachází v západní části Českomoravské vrchoviny nedaleko historického městečka Kamenice nad Lipou.
Čimelice, Jihočeský kraj

Rekreační středisko Husárna – RS Kovo

Areál u Sobědraže nabízí široké služby v oblasti ubytování, stravování i organizace akcí.
Kostelec nad Vltavou, Jihočeský kraj

Ubytování na zámku Strážovice u Mirotic

Hledáte-li ubytování v jižních Čechách pro dovolenou s dětmi či s partou přátel, romantické zákoutí pro váš svatební den, či přenocování na cestách, zámek Strážovice je tu pro vás.
Mirotice, Jihočeský kraj

Rekreační středisko Radava

Rekreačního střediska Radava je ideální místo k prožití vaší příjemné dovolené, či víkendového pobytu. Nabízí ubytování ve dvaceti pěkných zrekonstruovaných chatkách a pěti karavanech, poskytujících dostatečný komfort a soukromí za vynikající cenu.
Kovářov, Jihočeský kraj

Wellness hotel Orlík

Wellness hotel Orlík v bezprostřední blízkosti Orlické přehrady, situovaný uprostřed schwarzenberských lesů, je jako stvořený pro odpočinkový pobyt. Nechejte se hýčkat!
Kozárovice, Středočeský kraj

Ubytování v Pivovarském dvoře Zvíkov

Kvalitně zařízené pokoje disponují vlastní koupelnou se sprchou a WC, televizí a volným wi-fi připojením zdarma. Požitek ze spánku se vám ze všech sil vynasnažíme umocnit kvalitním pivem a jídlem z naší restaurace.
Písek, Jihočeský kraj