Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.
Unikátní výzdobu tvoří
minerál aragonit, dále tzv.
raftové stalagmity a
kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou
nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou
teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost zpřístupněny od roku 1926.
Nedaleko jeskyní se nachází
nejhlubší propast České republiky "
Hranická propast". Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má
hloubku 69,5 m a loňským měřením bylo dosaženo od vodní hladiny – 404 m (je tedy nejhlubší zatopenou propastí na světě).
Celková hloubka k dnešnímu dni je 473,5 m.
Objevte Zbrašovské aragonitové jeskyně, kde se snoubí kouzlo aragonitu a teplých minerálních vod v srdci České republiky.
Unikátnost výzdoby Zbrašovských aragonitových jeskyní spočívá v přítomnosti minerálu aragonitu, raftových stalagmitů a kulovitých sintrových povlaků připomínajících koblihy.
Průměrná teplota v Zbrašovských aragonitových jeskyních je celoročně stálá a dosahuje 14°C, což je nejteplejší z pokojů na celé České republice.
Zbrašovské aragonitové jeskyně byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost byly zpřístupněny v roce 1926.
Hranická propast je nejhlubší propast v České republice, která se nachází nedaleko Zbrašovských aragonitových jeskyní. Její suchá část má hloubku 69,5 m a pod vodní hladinou je měření doloženo na 404 m, což činí celkovou hloubku 473,5 m.
Nejnižší úrovně Zbrašovských aragonitových jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým.
Jeskynní systém Zbrašovských aragonitových jeskyní vznikl působením atmosférických vod a teplých minerálních vod, které vystupují z velkých hloubek ve vápencích.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.