Dům architekta Petra Stolína zhmotňuje jeho představy o individuálním bydlení, v nichž odráží tři dekády své profesní dráhy. Dům byl navržen a zamýšlen pro architektonický tandem a koncipován do dvou jednoduchých krychlových objemů, jeden je určený pro bydlení a druhý pro práci.
Realizace domu
Zen Houses v
Liberci vyzývá k zamyšlení nad pojmy „norma“ a „očekávání“. Všechny typické představy o bydlení a práci jsou v této budově přehodnoceny a slity dohromady s ohledem na osobní preference obyvatel. Dům byl navržen a zamýšlen pro architektonický tandem a koncipován do dvou jednoduchých krychlových objemů, jeden je určený pro bydlení a druhý pro práci.
Architektura – filozofie domů je založena na
naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty svým obvodem určují vnitřní prostor a jsou oproštěny od všech atributů klasického domu. V exteriéru obě hmoty odddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Díky kompozici na pozemku a velkému
prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná. Interiér nepůsobí stísněně i přes vnější šířku domu 3 m, vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Obyvatelé mají
vzájemný vizuální kontakt i mezi objekty a vnitřní atrium se stává pro ně dalším pokojem. Fasáda má působit jako jemná průsvitná vrstva nechávající tušit hmotu domu.
Konstrukce a technologie – celou konstrukci tvoří výrobní
sortiment SIP panelů K-Kontrol, tzn. obvodové stěny, podlaha a střecha, vložené stropní kontrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy, domy jsou založeny na
betonových mikropilotách, fasáda ze
sklolaminátu je vynešena
na dřevěném roštu, podlahy v provedení průmyslová penízková pryž, vnitřní stěny jsou opatřeny nátěrem a výstup do patra zajišťuje subtilní
kovové schodiště.
Podívejte se blíže na projekt Zen-Houses v Liberci, dílo architekta Petra Stolína, které reflektuje moderní pojetí bydlení a práce.
Architektem Zen-Houses je Petr Stolín.
Hlavní myšlenky projektu zahrnují naprosté zjednodušení bydlení a práce, integraci venkovního prostoru a minimalismus v designu.
Při stavbě byly použity SIP panely, dřevěné komponenty, sklolaminát, průmyslová penízková pryž a kov pro schodiště.
Dům je rozdělen do dvou krychlových objemů, kde jeden slouží pro bydlení a druhý pro práci.
Vnitřní prostory jsou navrženy tak, aby plynule přecházely a poskytovaly dostatek vizuálního kontaktu mezi obyvatelem a okolním prostředím.
Objekt poskytuje tři druhy venkovních prostorů - veřejný, poloveřejný a soukromý, což umožňuje obyvatelům regulovat úroveň soukromí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.