ÚvodAktualityBotanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu
Příroda

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

  • 9. září 2023
Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Tento nádherně vonící stálezelený keř či strom je původem z Číny a jeho odborné označení je muraja latnatá (Murraya paniculata) z čeledi rotovitých  Ve své domovině může dorůstat až 10 metrů výšky. Pro svůj původ je často nazývána císařským stromem. Kdysi se muraja pěstovala pouze v palácových zahradách Japonska a Číny. Odtud se rozšířila do dalších částí jižní a východní Asie. Drobné bílé pětičetné květy mají nápadné pylové tyčinky a vydávají příjemnou vůni podobnou jasmínu. Tvarem připomínají květy citrusů, proto je tato rostlina označována jako pomerančový jasmín.
 
Věří se, že vůně vycházející ze stromu pomáhá vyrovnat se s depresí, zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Při dobrých podmínkách může kvést v průběhu celého roku. Je příbuzná citrusů, a proto má i podobné nároky na pěstování. Plody jsou oranžově červené bobule obsahující jedovatá semena. Dužnina je jedlá a má sladkou chuť. Bobule tonizují lidský organismus, snižují krevní tlak a pomáhají v boji proti virům. Listy se přidávají do krémů a tonik, neboť vyhlazují a změkčují pleť. Mladé listy jsou aromatické a spolu se sušenými plody jsou součástí indického koření kari. Také některé druhy čajů jsou parfémovány právě květy muraje. U nás tento druh pěstujeme jako dekorativní pokojovou rostlinu. Oblíbená je také u pěstitelů bonsají.

zoo ostravaBěhem podzimních měsíců můžete v areálu ostravské zoologické zahrady spatřit kouzelné kompozice v expozici Zahradní umění dálného východu, jejíž součástí je i kousek Japonské zahrady. Pod klenutým dřevěným mostem se ve vodní hladině odráží nepřehlédnutelná kompozice tzv. japonských javorů neboli správně česky javorů dlanitolistých (Acer palmatum). Tento druh se řadí mezi opadavé keře nebo malé stromy. Dorůstá výšky 6–10 m, vzácně 16 m. Často roste jako podrost v listnatých lesích.

Jeho domovinou Japonsko, Čína a Korea. Barva listů se může měnit dle stanoviště. V Japonsku mají stromy často obrácený pyramidální nebo oblý až převislý tvar. Dává přednost kyselejší, dobře propustné půdě, vlhčí, nikoli však přemokřené. Dobře prospívá i na slunečném stanovišti. Patří k nejkrásnějším zahradním dřevinám. Pěstují se pro krásu listů rozmanitých barev a tvarů.
 
javorZ historických pramenů je známo, že tento strom měl důležité místo v japonských císařských, ale i v soukromých zahradách. Je opěvován ve sbírce básní Man-Yoshu, která byla vydána v roce 614 n. l. Do dalších částí světa se japonské javory rozšířily až v 19. století. U nás byl první javor dlanitolistý zasazen v roce 1835 v Královské oboře (dnes Stromovka) poblíž Výstaviště v Praze.
 

Prohlídky pěstebních skleníků

kávovníkDo pěstebních skleníků, které se nacházejí v botanickém zázemí, nemají návštěvníci běžně přístup. Komentované prohlídky s průvodcem se zde konají o sobotách a nedělích vždy v 11:00 a ve 14:00 hod. a jsou v ceně vstupného do zoo. Na ploše okolo 1000 m2 rostou tropické a subtropické rostliny z různých koutů světa, k vidění a v případě zralosti i k ochutnání je třeba kolekce exotického ovoce a zeleniny, včetně různých druhů bylinek a koření. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem.


Projížďka safari expresem a komentovaná setkání

zoo ostravaV závislosti na počasí se mohou zájemci stále projet i ostravským safari expresem. Projížďky třemi rozlehlými výběhy se stády afrických a asijských kopytníků probíhají od pátku do neděle, vždy od 10 do 16:40 hod. Na šestihektarové ploše lidé uvidí okolo stovky zvířat. Nástupiště se nachází pod výběhem afrických kopytníků.

Většina komentovaných setkání probíhá za příznivého počasí o víkendech a svátcích. Krmení hulmanů posvátných a medvědů ušatých v expozici Čitván nebo krmení šimpanzů v Pavilonu evoluce si ale mohou návštěvníci užít každý den, stejně jako péči o slony. O víkendu k nim pak přibydou pandy, ary či hroši.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Safari v Zoo Ostrava Příroda

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.

Největší stádo onagerů v Evropě v Zoo Ostrava

Největší stádo onagerů v Evropě v Zoo Ostrava

V ostravském safari je k vidění největší evropské stádo onagerů a jediné v ČR. Ve volné přírodě žije posledních asi 800 jedinců tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může přispět k tomu, aby tito kopytníci nakonec nevymizeli z planety úplně a zůstali na Zemi i pro příští generace.

Botanická zahrada Ostravské univerzity v Ostravě Příroda

Botanická zahrada Ostravské univerzity v Ostravě

Jako oáza klidu uprostřed města působí botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Nachází se sotva pár minut autem od centra města Ostravy. Na pěti tisících čtverečních metrech plochy a ve třech velkých sklenících roste, kvete a plodí na dva tisíce rostlinných druhů.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj