Brněnské podzemí, to nejsou jenom středověké labyrinty, sklepy a kostnice. Pod městem leží také
jedenadvacetikilometrová síť kolektorů, tedy tunelů s teplovody a elektrickými kabely. Část z nich chce do poloviny příštího roku městská společnost Technické sítě Brno zpřístupnit lidem. Zájemci o novodobé brněnské podzemí si budou moci vybrat ze
dvou prohlídkových tras. První z nich měří 400 metrů, ta druhá o něco náročnější 600 metrů. Okruh dlouhý 600 metrů pod povrchem rušných ulic nadchne zejména technicky založené zájemce, kteří ocení vedoucí svazky kabelů, horkovody a systém chodeb.
Průvodce v podzemí popíše zajímavosti o provozu centrálního dispečinku technických sítí. Kolektory umožňují snadné zajištění
kontroly a údržby inženýrských sítí, navíc při poruše není potřeba rozkopávat silnici, protože pracovníci se dostanou přímo na místo havárie podzemními chodbami. Obě trasy vedou v takzvaných sekundárních kolektorech, které slouží k rozvodu sítí technického vybavení do jednotlivých domů. Primární síť kolektorů leží třicet metrů hluboko a lidem se zatím neotevře.
První návštěvníci se budou moci tunely projít
11. května, kdy bude okruh otevřen. Prohlídky se pak budou konat jedenkrát týdně, vždy v úterý odpoledne a jedno sobotní dopoledne v měsíci. Vstup do podzemí povede z Josefské ulice.
V současnosti mohou zájemci
v Brně sestoupit do podzemí na dvou místech – do
Labyrintu pod Zelným trhem a do
Mincmistrovského sklepa pod Dominikánským náměstím. Na začátku příštího roku se navíc chystá otevření kostnice po
kostelem sv. Jakuba. Za dva roky se plánuje zpřístupnit i bývalý protiatomový kryt pod Špilberkem.