ÚvodAktualityBrněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů
Památky

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

  • 12. června 2024
Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
kapucíni brnoKapucínská hrobka na Kapucínském náměstí v Brně je součástí funkčního kláštera bratří kapucínů a nachází se pod kostelem Nalezení svatého Kříže. V letech 1656–1784 sloužila k pohřbívání bratří a dobrodinců řádu. Důmyslný systém ventilace, díky kterému byla po staletí odvětrávaná, zapříčinil přirozenou mumifikaci těl zemřelých. Dodnes nepřestává přitahovat prostá forma kapucínského pohřbívání ani příběhy zemřelých, například slavného velitele pandurů Františka Trencka. Krypta je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu i lidí, kteří jim pomáhali. Avšak i ona sama – jako místo otevřené veřejnosti – má svou bohatou historii.

Kapucíni přišli do Brna v roce 1604 na pozvání olomouckého biskupa Františka z Dietrichštejna. Pro svůj první klášter si vybrali místo na východním předměstí, kterému se říkalo Před Měnínskou branou, a na jaře téhož roku položili základní kámen. Stavbu pravděpodobně financoval právě kardinál Dietrichštejn a moravský zemský hejtman Ladislav Berka z Dubé, bratr pražského arcibiskupa Zbyňka Berky z Dubé, jenž inicioval příchod kapucínů do Čech.

mumie brnobrněnské hrobce se začalo pohřbívat v únoru 1656, kdy sem kapucíni přenesli ostatky spolubratří, kteří byli původně uloženi v kryptě prvního kláštera za městskými hradbami. Ten byl v roce 1645 srovnán se zemí kvůli obléhání Brna švédským vojskem. Zaběhnutou praxi přerušila až reforma pohřebnictví iniciovaná císařem Josefem II. roku 1784. Ta mimo jiné zakazovala pochovávání zemřelých uvnitř měst, ať už v hrobkách nebo na hřbitovech. Pod brněnským kapucínským kostelem bylo do té doby uloženo kolem 150 kapucínů a 50 dobrodinců. Příběh kapucínské hrobky se ale rozhodně neuzavřel. Po nějakém čase totiž bratři začali psát další kapitolu a pozornost pomalu přesunuli od zemřelých na živé… návštěvníky. Pro ně otevřeli bránu podzemí, aby jim dali možnost dotknout se vlastní pomíjivosti.
 

Rekonstrukce hrobky přinesla nové objevy

Kapucínská hrobkaV roce 2024 prošla hrobka rekonstrukcí, a to hlavně podlahy, která už nebyla kvůli vlhkosti v dobrém stavu. Keramická dlažba se už rozpadala, nahradil ji proto kámen z Itálie. Dělníci si však musí pospíšit – unikátní mikroklima zachovalo ostatky v dobrém stavu, přesuny jim nesvědčí. Stejně jako osamělost. Potřebují totiž cirkulaci vzduchu, tedy pohyb turistů.

Kompletní vybourání betonových podlah ve třech sálech hrobky odkrylo něco z historie, která předcházela té kapucínské. Byly objeveny pozůstatky měšťanské zástavby z přelomu 15. a 16. století. Odhalené části nosných kleneb poukázaly na přítomnost dalších sklepních prostor pod úrovní krypty. Pro historické budovy v centru Brna je podsklepení na několik pater typické. Archeologové rovněž nalezly řadu úlomků různých předmětů denní potřeby. Objevili též dva kusy renesančních portálů, které kapucíni při stavbě hrobky použili jako schody. Část nálezů můžete v hrobce vidět už nyní, další část teprve čeká na svou instalaci. Přijďte se podívat do zrekonstruovaných prostor, za hranici času... Kapucínská hrobka je otevřena denně, v letní sezóně od pondělí do soboty 9:00 až 17:00 a v neděli od 11:00 do 16:30 hodin, vstupné stojí 120 Kč.
Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Další aktuality

Zúčastněte se ve Valticích Mistrovství světa ve sbírání hroznů

Další ročník Mistrovství světa ve sbírání hroznů se uskuteční v sobotu 21. září ve Valticích, ve vyhlášeném vinařském centru. Jedinečná a zřejmě i jediná akce svého druhu začne v 8:30 hodin velkou údernickou brigádou v retro stylu. Přijďte se mistrovství zúčastnit i vy a pomozte tak pokořit český rekord!
19. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj