ÚvodAktualityBroumov láká na návštěvu kulturních památek i krásné přírody
Památky

Broumov láká na návštěvu kulturních památek i krásné přírody

  • 9. února 2023
Dvě krásná česká města – Broumov a České Budějovice letos usilují o kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2028. Broumov se přitom stal vůbec nejmenším kandidujícím městem v historii projektu. Vítěz bude znám v červnu letošního roku, do té doby se do Broumova vypravte na poznání místních památek, krásné přírody a přesvědčte se o tom, že Broumov žije kulturou po celý rok!
BroumovMezinárodní porota rozhodla o postupujících do finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Společně s Českými Budějovicemi je to i sedmitisícový Broumov v partnerství s Královéhradeckým krajem. Jako nejmenší kandidát v historii uspěl se svým konceptem Kreativního poutnictví. Základní myšlenkou je propojování divoké přírody, odolné kultury a důvěry v živé komunity v Evropě.

Kreativním poutníkem se může stát každý a položit tak základ zdravější a odolnější komunity. Kultura se stává nástrojem vědomého objevování míst kolem nás, hledání nových cest vedoucích k vzájemnému propojení i řešení současných evropských enviromentálních i společenských výzev. Jako příklad uvádí autoři projektu „Nadační fond Broumov – město kultury“ přístup k pitné vodě nebo vytváření bezpečných míst pro mladé lidi ve veřejném prostoru.
 

Broumov zastupuje 30 % Evropy

BroumovI když Broumov postupuje do finále jako nejmenší přihlášené město historie projektu zdůrazňuje, že 30 % Evropy tvoří „Broumovy“. Tedy malá města, často zapomenutá, na periferiích, s řadou problémů, a přesto hledající svou cestu. Broumov možná oproti svým soupeřům ztrácí na velikosti, ale získává na svém příběhu a duši. Má jednu velkou výhodu – jeho cesta není prozatím tak přesně definovaná, a to mu dává velkou volnost a prostor věci měnit, dělat je po svém a překvapit s nimi celou Evropu.
 

Akce všeho druhu a top místa Broumovska

Broumovský klášterBroumov žije kulturou po celý rok! Přesvědčí vás o tom řada akcí, které se tu chystají. Své stálé místo tu má Broumovský klášter, který pořádá řadu zajímavých eventů, například interaktivní prohlídky skriptoria nebo prohlídky Od sklepa až po půdu. Začátkem května se v broumovském klášteře uskuteční již 13. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa a o měsíc později čeká muzikanty legendární kytarový festival Broumovská kytara. Hornisté se mohou těšit na Letní hornové kurzy koncem července a začátkem srpna. Velmi oblíbeným kulturním počinem je také festival Za poklady Broumovska, který se odehrává v unikátních barokních kostelech postavených podle architektů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Letos proběhne již 18. ročník, přesný termín akce bude znám v průběhu roku, zpravidla se odehrává od května do konce srpna.
 
BroumovskoA jaké památky a přírodní krásy byste si v Broumově a okolí určitě neměli nechat ujít? V první řadě již zmiňovaný Broumovský klášter, kostel sv. Václava, památkově chráněné historické jádro města s Horní a Dolní bránou a Mírovým náměstím lemovaném měšťanskými domy. Tyto domy s gotickými sklepeními prošly do dnešní doby řadou stavebních změn, ale přesto s sebou nesou mnoho prvků architektonických slohů a stylů. K dominantám města patří budova staré radnice a na náměstí barokní Mariánský sloup. V širším okolí města se nacházejí doslova zázraky přírody – divoké skalní město Broumovské stěny s kamennými hřiby, kamennou bránou anebo malebnou kapli na vrcholu Hvězda. K té vás dovede 12 km dlouhá pěší trasa vedoucí z Broumova na Hvězdu a Ostaš.
Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš Letní sporty

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš

Středně náročná turistická trasa měří necelých 12 km. Zdejší krajina je pozoruhodná, krásná, tajemná, jedinečná a rozhodně má návštěvníkům co nabídnout. Vydejte se na výlet nádhernou přírodu s romantickými skalami a dech beroucími výhledy do kraje.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově Památky

Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově

Opatství je impozantním komplexem, jehož dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby, převážně podle projektu K. I. Dietzenhofera (1726–48). Benediktinský klášter v Broumově patří mezi národní kulturní památky České republiky.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1719-43.

Degustace vín v Benediktinských sklepích Gurmánská turistika

Degustace vín v Benediktinských sklepích

Pravidelné degustace vín v prostorách sklepů v broumovském klášteře.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda Památky

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Na vrcholu Hvězda, v místě kde stával kříž s pozlacenou hvězdou, stojí dnes kaple na půdorysu hvězdy. Je to geniálně řešená stavba, citlivě umístěná do nádherné divoké přírody a právem je nazývána perlou Broumovských stěn.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Příroda

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Další aktuality

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Měsíc listopad přináší paletu zářivých podzimních barev, a to si žádá vyrazit do přírody. Stezka korunami stromů Krkonoše zve rodiny s dětmi k její návštěvě a po celý měsíc nabízí využití speciální nabídky na vstup na stezku pro děti do 14 let zdarma. Vstupné platí pouze dospělí.
30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj

Pomozte krkonošské zvěři i lesům!

Každý rok na podzim pořádá Správa Krkonošského národního parku sbírku plodů, které poslouží právě k přikrmování zvěře v zimě. Jinak tomu není ani letos. Milovníci přírody mohou přinést jablka, usušené kaštany a žaludy nebo tvrdé pečivo do informačních center KRNAPu v Harrachově, Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a ve Vrchlabí.
30. říjen 2024 9:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zombie prohlídky s koncem pohanského léta vás čekají v Dětenicích

Pro návštěvníky zámecký resort Dětenice po celý rok představuje realitu středověku prožitou na vlastní kůži. Lákadlem nejen pro děti je zámek, kde každou sobotu a neděli od 10 do 17 hodin ožívají nadpřirozené bytosti. Prohlídka zámku při svíčkách v doprovodu upíra nemusí být to pravé ořechové pro slabší povahy, a strašidla číhající v zámeckých komnatách pravděpodobně zvýší tep i těm odvážnějším.
28. říjen 2024 11:10
Zážitky, Královéhradecký kraj

Užijte si tradiční výlov největšího rybníka na Jičínsku – Zrcadla u Kopidlna

O víkendu 2. a 3. listopadu 2024 se bude lovit největší rybník Jičínska – Zrcadlo v Mlýnci. Hned ráno hned za svítání roztáhnou rybáři sítě a desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách se vydají do studeného rybníka. Pomalu zatáhnou sítě, aby dostali ryby na břeh. Občerstvení bude zajištěno a nebude chybět ani možnost zakoupení ryb na hrázi rybníka.
27. říjen 2024 9:38
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Strašidla lákají na krkonošskou Stezku korunami stromů děti i rodiče

Od pátku 25. října do neděle 27. října 2024 se stala Stezka korunami stromů v Janských Lázních domovem strašidel. V rámci oslavy Halloweenu je pro děti i dospělé připraven bohatý program, včetně strašidelné výzdoby celé stezky. Strašidelnou atmosféru si budou moci po všechny tři dny návštěvníci vychutnat i po setmění, protože po celý víkend bude prodloužena otevírací doba až do 20:30 hodin.
25. říjen 2024 18:00
Příroda, Královéhradecký kraj

V pevnosti Josefov zavírají sezónu

Navštivte pevnost Josefov a vraťte se o 200 let zpět, mezi rakouské minéry, dělostřelce a pěchotu. Velitelství pevnosti vyhlašuje na pondělí 28. října 2024 bivakování, manévry a slavnostní ukončení sezóny se sejmutím pevnostního praporu!
25. říjen 2024 10:00
Památky, Královéhradecký kraj

Přijďte na Týden duchů do Safari Parku – čeká na vás strašidelná stezka

Dýňové menu pro zvířata i lidi, Strašidelnou stezku pro malé odvážlivce a oblíbené dlabání dýní nabízí oblíbený Týden duchů, který se koná 26. až 3. 11. 2024. Během akce je připraven bohatý program. Komentovaná setkání u zvířat ukážou lidem, že dýně mohou zvířata skvěle pobavit. A zájemci se mohou těšit na komentované výpravy do jedinečného Muzea koster!
23. říjen 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Hospodáři právě dokončují práce na jednotlivých loukách. Mezi poslední z nich patří tradičně shánění stád pasených zvířat, případně přesekávání nedopasků. Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda. Na krkonošských loukách se tradičně pasou ovce, krávy, kozy, ale i koně nebo lamy!
23. říjen 2024 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj