ÚvodAktualityOlomoucké barokní slavnosti nabízí barokní hudební divadlo ve špičkovém podání
Kultura

Olomoucké barokní slavnosti nabízí barokní hudební divadlo ve špičkovém podání

  • 7. července 2021
Pokud mate rádi barokní hudbu v dobovém podání, nenechejte si určitě ujít Olomoucké barokní slavnosti, které se konají od 9. července do 9. září 2021. Na své si přijdou milovníci inscenovaných představení, vokálně-symfonických a komorních koncertů, i duchovní hudby. Během dvaceti večerů zazní barokní, klasicistní i raně romantická muzika prezentovaná v barokních kulisách Olomouce těmi nejlepšími soubory specializujícími se na interpretaci staré hudby.
Baroko OlomoucOlomouci se, od 9. července do 9. září 2021, koná již devátý ročník Olomouckých barokních slavností, které nabízí každý červencový podvečer barokní hudební divadlo v barokních kulisách bývalého jezuitského konviktu.

Výjimečnost dramaturgie festivalu spočívá v uvádění zapomenutých děl českých i zahraničních autorů. Inspiraci nachází převážně v Hudebním archivu Kroměřížského zámku a v dalších archivech na území střední Evropy.

loutnaVšechna představení se konají za doprovodu barokního orchestru, který důsledně využívá historických hudebních nástrojů. A nechybí ani opulentní kostýmy.

Při hraní barokní hudby musí umělci překonávat řadu "překážek", například odlišné ladění nástrojů, než jaké se používá nyní. Řada barokních hudebních nástrojů má totiž specifické ladění. Například klávesové nástroje mají různá ladění podle vzniku skladby a podle tohoto měřítka se musí nástroje správně naladit. Tím se barokní hudba může zdát více "barevnější".
 

S festivalem navštívíte rozmanitá místa nejen v Olomouci

Olomoucké barokní slavnostiHistoricky a architektonicky bohatá místa Olomouce jsou přímo předurčená pro konání nejrůznějších kulturních aktivit. Letos festival nabídne celkem 14 hudebních, vizuálních, dramatických a jiných uměleckých zážitků v podobě open air koncertů a hudebně-scénických představení, dále symfonických, duchovních, vokálně-instrumentálních a komorních koncertů. Představení lákají k navštívení olomouckých chrámů, kostelů, muzeí a klášterních prostranství, kde návštěvníci uslyší neobyčejně krásnou, byť v různých českých a evropských archivech dosud téměř zapomenutou duchovní hudbu.

Jako příklad uvádíme zrestaurovaný Freskový sál v ZŠ Komenium, Mozarteum Arcidiecézního muzea Olomouc, Slavnostní sál Klášterního Hradiska, Kapli Božího Těla, Andrýskův sál v Premonstrátské rezidenci na Svatém  Kopečku aj. Připravuje se také několik představení pod širým nebem – v areálui Letního kina, amfiteátru Korunní pevnůstky, na nádvoří Tereziánské zbrojnice či ambitu a baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. 


Na jaká představení se můžete těšit

Olomoucké barokní slavnostiZahajovací koncert pod taktovkou Jakuba Kydlíčka v amfiteátru Korunní pevnůstky bude věnován odkazu jubilujících skladatelů Wofganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka a Johanna Gottlieba Naumanna, při nichž návštěvníky jistě okouzlí slovenská sopranistka Lenka Máčiková. Premiéra zinscenovaného představení oratoria Il Davide Karla Ditterse (premiéru mělo toto dílo před 250 lety v sídle vratislavského biskupa na Jánském vrchu), zazní v mezinárodním obsazení hudebníků ze zemí Visegrádské čtyřky a Západního Balkánu v ambitu a bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém  Kopečku.

Olomoucké barokní slavnostiNádvoří Tereziánské zbrojnice oživí světová premiéra komické opery Gusman od Antonína Rejchy. V Letním kině zazní obnovená česká premiéra melodramu Antona Zimmermanna, a to bájný antický příběh Andromedy a Persea. Scénicky představení doprovodí svou kresbou do písku ukrajinská vizuální umělkyně Kseniya Simonova, vítězka soutěže Ukrajina má talent a dále Amerika má talent a Británie má talent, Eurovision song. 

Nejoblíbenější dílo Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob zazní v Dimu u parku v podání sólisty Josefa Žáka a koncert doplní přednesem sonetů herec Jan Přeučil. Českou republiku poprvé navštíví polský soubor Arte dei Suonatori. Představí se v Slavnostním sále Klášterního Hradiska programem La Passione, v němž zazní hudba od baroka po raný romantismus. Musica Florea vás v Kapli Božího Těla zavede na začátek barokního období a předvede umění improvizace.


Letní škola barokní hudby a koncert pro 50 prstů

Olomoucké barokní slavnostiTaké v letošním roce do Olomouce zavítá Letní škola barokní hudby, aby zde s Czech Ensemble Baroque odehrála závěrečný koncert. Letos opět v kostele Panny Marie Sněžné, v němž zazní oratorium o konci světa Georga Philippa Telemanna. Poctu Josephu Puschmannovi, olomouckému dómskému skaldateli 2. pol. 18. století, vzdá ansámbl Musica figuralis koncertem, v němž zazní v obnovených premiérách většina známých děl tohoto skladatele. Rozsáhlou mši Missa Carolina Philippa Jakoba Rittlera, která zazní v obnovené premiéře, přednese brněnský soubor Societas Incognitorum. Tato mše se dochovala v hudebním archivu kroměřížského zámku. 

Koncert pro 50 prstů, je název komorního koncertu Rejchova kvarteta se sólistkou na kladívkový klavír Petrou Matějovou. V Andrýskově sále premonstrátské rezidence na Svatém  Kopečku zazní díla Antonína Rejchy, Josefa Myslivečka a Klavírní koncert A dur Wolfganga Amadea Mozarta v dobové úpravě pro klavír a smyčcové kvarteto.
Klášterní Hradisko v Olomouci Památky

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury Památky

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Tereziánská zbrojnice v Olomouci Památky

Tereziánská zbrojnice v Olomouci

Čtyřkřídlá jednopatrová budova je typickou ukázkou tereziánské vojenské architektury. Byla vystavěna za Marie Terezie v letech 1771-1778, naproti vchodu arcibiskupské rezidence, aby dle pověsti bránila slavostním výjezdům arcibiskupa, kterého panovnice neměla v oblibě.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci Památky

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého Kultura

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.

Další aktuality

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné naše zpřístupněné jeskyně hydrotermálního typu. Teplá minerální voda v nich vytvořila útvary, které by z obyčejné vody nevznikly. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Otevřené jsou do konce října denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Prohlídku ozvláštňuje i barevná instalace s názvem „DNA“.
10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj

Velké Losiny pomáhají: Srdcem pro regiony zasažené povodněmi

Velké Losiny ve spolupráci s místními podnikateli spouští jedinečnou charitativní kampaň s názvem „Velké Losiny – Srdcem pro postižené regiony“, která má za cíl podpořit oblasti zasažené nedávnými povodněmi. Kampaň probíhá od 1. října do 31. října 2024 a zapojit se do ní mohou poskytovatelé ubytování, turistických atrakcí, restaurací a dalších služeb cestovního ruchu v celém regionu.
7. říjen 2024 18:00
Životní styl, Olomoucký kraj

Oslavte výročí Vincenze Priessnitze pobytem v „jeho“ lázních

Když se řekne Priessnitz, často bývá řeč o účinném zábalu na bolavý krk. Měli byste ale vědět, že je pojmenovaný po Vinzenzi Priessnitzovi, zakladateli moderní vodoléčby. S portálem Kudy z nudy se za ním vypravíme právě teď, kdy si připomínáme výročí jeho narození (4. 10. 2024 – den 225. výročí narození Vincenze Priessnitze). Tradiční Týden Vincenze Priessnitze se bude letos konat od 30. 9. do 6. 10. 2024. Lázně jsou již plně v provozu. Přijeďte nabrat síly a podpořte město i region svou návštěvou formou pobytu. V Jeseníku vás čeká nabitý program se spoustou témat.
30. září 2024 12:09
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 30. září do 6. října 2024 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 225. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.
29. září 2024 8:13
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Letošní sezóna na hradu Sovinci, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, ještě zdaleka nekončí. Během října se můžete těšit na několik pořadů, které se na hradě chystají. Už tento víkend 28. a 29. 9. to bude akce věnovaná dějinám hradu ve středověku, ve dnech 5. a 6. 10. proběhnou netradiční prohlídky hradu plné tajemství, záhad a duchů. Na 19. a 20. 10. se chystá zcela nový pořad s názvem Na stráži a v úplném závěru sezóny 26. až 28. 10. se budou konat oblíbené Sokolnické lovy!
27. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 79. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 79. sezonu zahájí ve čtvrtek 26. září 2024 v Redutě. Zahajovací koncert MFO ponese název Češi, kteří ohromili Ameriku a bude přenášen živě Českým rozhlasem na stanici Vltava. Podívejte se s Kudy z nudy, co dalšího filharmonie do nové sezony chystá.
23. září 2024 14:15
Kultura, Olomoucký kraj

Putovní folklorní festival Setkání Hanáků se uskuteční tentokrát v Příkazech a Náklu

Během Setkání Hanáků se v sobotu 28. září 2024 představí na 600 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Jubilejní 15. ročník festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu a vystoupení hanáckých souborů také hanácké trhy, krojovou poradnu nebo prohlídky skanzenu. Tento putovní folklorní festival krojů, tanců, písní, tradic a řemesel regionu Haná se uskuteční v letošním roce premiérově v obci Příkazy a Náklo.
23. září 2024 9:51
Kultura, Olomoucký kraj

V podhůří Jeseníků vyrostou Čokoládové lázně

Originální gastrofestival nebude jen o mlsání čokolády. Návštěvníci se mohou těšit na umělecká vystoupení, ukázky práce mistrů cukrářů a kuchařů, kreativní dílničky, pohybové aktivity i ochutnávky kulinářských specialit. Hlavní program Čokoládových lázní se uskuteční o víkendu od 21. do 22. září 2024. Letos nese oblíbená akce podtitul : když ovoce miluje čokoládu.
19. září 2024 18:33
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj