ÚvodAktualityFestival Re:publika v Brně připomene sté výročí vzniku Československa
Kultura

Festival Re:publika v Brně připomene sté výročí vzniku Československa

  • 23. května 2018
V sobotu 26. května začne na brněnském výstavišti Festival Re:publika, který potrvá do 17. června. Připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště. Důležitou součástí festivalu bude design v mnoha podobách. Instalace Krištofa Kintery na míru festivalu, to nejlepší ze současného designu a malé ohlédnutí zpět v rámci projektu Avant Garde i speciální světelná show. Nebude chybět ani gigantická socha Tomáše Garrigua Masaryka od Maxima Velčovského.
Avant Garde BrnoAvant Garde znamená dívat se dopředu. Ctít pokrok a nenechat se svazovat předsudky. Výstava současného českého designu zpracovává základní témata – lidství, přírodu, kořeny i technologie, tedy jevy, se kterými jsme denně konfrontováni, a zve k interakci s instalacemi předních českých designérů. V současné jednoduché architektuře pavilonu G1 vyroste Svobodné město. Skulpturální archiktetura H3T vytvoří základ pro výstavu, která se zabývá naší blízkou budoucností a tím, co může design do této budoucnosti přinést. Výstava přichází s konceptem otevřeného, vlastně provizorního města/struktury, které v sobě obsahuje náměstí s památníkem, chrám i pěší zónu a přitom není žádnou architektonickou studií o budoucnosti. Je rámcem přemýšlení a zážitků.

Brněnské výstavištěDo Svobodného města budou zasazena díla jednotlivých současných designérů a samostatná instalace představí také mimořádná díla designu posledních 100 let. Výstava, jejímiž kurátory jsou Ondřej Chrobák, Jan Press, Jiří Macek a Jana Zielinski je připravena ve spolupráci s Moravskou galerií a bude doplněna speciálními projekcemi a venkovní instalací Krištofa Kintery. V rámci doprovodného programu jsou připraveny komentované prohlídky, workshopy pro děti nebo projekce vizuálně zajímavých českých filmů 1918–2018.

Výstaviště bude po celou dobu festivalu přístupné zdarma. Poznat areál umožní návštěvníkům pravidelné komentované prohlídky Brněnského architektonického manuálu, který představí výstaviště jako příklad moderní architektury 20. let 20. století, kdy vznikaly první pavilony podle návrhu takových architektů, jakými byli Josef Gočár nebo Bohuslav Fuchs.
 

Venkovní instalace s prapory

VlajkyKrištof Kintera připravuje Festivalu Re:publika zcela novou venkovní instalaci na míru. Pracuje s větrem generovaným výkonnými turbínami namířenými na stožáry s vlajkami. Nejedná se však o standarty zemí a států, ale o prapory, které manifestují důležité, morálně volní vlastnosti, které ve svém životě, chtě nechtě, musí zpracovávat každý jednotlivec. Vlajky před důležitými budovami většinou reprezentují země a jejich majestátné suverenity. Tentokrát prapory poháněné umělým větrem, estetiky spíše domácí až punkové, nikoli reprezentativní, poukazují na bazální lidské vlastnosti, které jsou v životě nakonec to nejdůležitější.
 

Světelná iluze

Festival světlaFestival Re:publika ve spolupráci se Signal festivalem přinese také speciální světelné instalace. Instalace japonského umělce Brocken 5. 2. vychází z jevu, který se objevuje vysoko v horách, kdy horolezec stojí zády ke slunci a dívá se z hřebene hory do mlhy. Vznikne tak ohromně zvětšený stín pozorovatele obklopený duhou. Interaktivní objekt, do kterého diváci vstupují, je protnut 60 000 děrami, které vytvářejí iluzi, ve které má divák pocit, jako by letěl noční oblohou.

Umělecké studio Hyperbinary zvolilo pro svůj projekt název Prospect, neboť jeho význam (vyhlídka, naděje, široký rozhled) se váže k samotnému místu nejen formálně, ale také obsahově. Světelnou show složenou ze 160 programovatelných LED světel chce vykročit do budoucnosti a poskytnout divákům unikátní zážitek dialogu inteligentních moderních technologií s funkcionalistickou architekturou.

Instalace doplněná originální hudební složkou rozsvítí věž výstaviště po tři víkendy.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj