ÚvodAktualityKostely v Písku skrývají překvapení: Fresky, obrazy a záhadný uzel
Památky

Kostely v Písku skrývají překvapení: Fresky, obrazy a záhadný uzel

  • 12. dubna 2015
Letos si v Písku řekli, že jedna Noc kostelů je málo a že by bylo hezké, kdyby se do nejvýznamnějších kostelů ve městě mohli lidé podívat během celé hlavní turistické sezony. Na portálu Kudy z nudy se dozvíte, kde na vás budou čekat ochotní průvodci a na co se můžete těšit.
Kromě otevřených bran píseckých kostelů na vás čeká ještě jedno překvapení. V Písku totiž nemají jen nejstarší kamenný most v Čechách, ale i nejstarší známou nástěnnou malbu upálení Mistra Jana Husa na světě. Pochází z druhé poloviny 16. století a společně s nedávno odkrytými renesančními freskami si ji od 17. dubna do 28. září prohlédnete v kostele sv. Václava.
 

Kuriozity píseckých kostelů

Kostel Povýšení Svatého KřížeDva ze tří otevřených kostelů objevíte přímo v centru města. Kostel Povýšení Svatého Kříže s krásným renesančním průčelím, který stojí na stejné straně Velkého náměstí jako hrad a radnice, má půdorys ve tvaru kříže a má opačnou orientaci než většina chrámů: Oltář totiž není umístěn na východní straně, ale na západní. Průvodci tu na vás budou čekat od 17. dubna do 31. května vždy o víkendech, od 1. června do 31. srpna denně kromě pondělí, a to vždy od 10.30 do 17.00 hodin, v neděli pak od 12.00 do 17.00 hodin.

Kostel Narození Panny MarieKostel Narození Panny Marie byl založen současně s městem a hradem na jižní straně městského historického jádra. Více než 70 metrů vysoká jižní věž s cibulovou bání se stala symbolem města; při pohledu z přístupného barokního ochozu uvidíte Písek jako na dlani. Neobyčejné jsou věžní hodiny, které sem byly přeneseny v roce 1860 ze zbořené věže píseckého hradu, hodiny na nich ukazuje velká ručička a minuty malá. Uvnitř kostela stojí za vidění gotické fresky, kopie gotické Písecké madony a nástropní freska, která zobrazuje město tak, jak vypadalo v roce 1742. Řadou legend je opředený obraz Písecké Madony na jednom z postranních oltářů.

Do interiérů chrámu se můžete podívat ve stejné době jako do kostela Povýšení sv. Kříže, a to vždy od 10.30 do 17.00 hodin.
 

Za Mistrem Janem ke svatému Václavovi

Kostel svatého VáclavaKostel svatého Václava leží na Václavském předměstí na západní straně města, kousek od píseckého koupaliště. Byl postaven koncem 17. století na místě původního gotického kostelíku, zničeného za třicetileté války, dnešní podoba chrámu pochází z roku 1891. V interiéru si prohlédnete nedávno odkryté renesanční fresky v čele s nejstarší známou nástěnnou malbou upálení Mistra Jana Husa v Kostnici – události, od níž letos uplyne 600 let. Pozornost si zaslouží také záhadný ornament za oltářem, odkrytý ve stejné době jako freska Mistra Jana Husa. Tajemný symbol Šalamounova či Gordického uzlu vznikl ve čtyřicátých letech 16. století a stal se logem akce, která otevírá brány píseckých kostelů.

Kostel sv. Václava je otevřený podobně jako další dva chrámy, rozdílné jsou pouze hodiny: vypravit se sem můžete od 10.30 do 17.00 hodin, v sobotu je otevřeno pouze do 16.00 hodin.
 

Písecké hrátky s Pískem

písek sochyPlánujete výlet do Písku s dětmi, kdy kromě kostelů navštívíte třeba kulturní centrum Sladovna s multimediálními expozicemi plnými dětských ilustrací anebo historickou elektrárnu? Pak se sem rozhodně vydejte až po 15. květnu, kdy v Písku zahajují letní turistickou sezónu. Právě v polovině května se totiž koná Cipískoviště a nábřeží řeky Otavy budou v následujících týdnech opět zdobit úžasné sochy z písku.

Vernisáž obřích soch na téma Husité z písku znovu v Písku se koná v pátek 15. května, během víkendu akci doprovází výtvarné dílny ve Sladovně, závody dračích lodí, koncerty, výstavy a zábavné dětské programy.
Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka. I přes probíhající rekonstrukci od 10, 12, 14 a 16 v červenci a srpnu denně organizované prohlídky.

Galerie hrou pro děti i dospělé ve Sladovně v Písku Zážitky

Galerie hrou pro děti i dospělé ve Sladovně v Písku

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět včel, zažijte Mraveniště, přijďte prozkoumat vlastní hlavu nebo se naučte základům animace hravou formou v Animáriu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR Památky

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku Památky

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Trojlodní stavba ze druhé poloviny 13. století, původně s dvojicí stejně vysokých věží. Stejně jako hrad či most a další nejstarší stavby ve městě je farní kostel dílem písecko-zvíkovské stavební huti. Je možné navštívit také věž po předchozí rezervaci.

Další aktuality

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 22. ročníku. Ve dnech 8. – 12. července 2025 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. V repertoáru se potkají interpreti s mezinárodním renomé, vítězové prestižních soutěží a také skladby vytvořené přímo pro festival a samotné město Třeboň. Letošní ročník zároveň zahajuje novou dramaturgickou linii nazvanou Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě.
1. červenec 2025 12:21
Kultura, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
30. červen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 34. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 11. července do 5. srpna 2025 a jeho program je jako vždy velkolepý. Přinese nevšední místa, originální kombinace uměleckých forem, autorů a skladeb a mnohá další nečekaná spojení. Těšit se můžete na světové premiéry, soudobou hudbu i poučnou interpretaci. Představí se renomovaní umělci známí nejen ve světě klasické hudby. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
29. červen 2025 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Ryzí léto: voda, slunce a krásy jižních Čech!

Jižní Čechy jsou region, který je neodmyslitelně spojený s rybníkářstvím. A co Čech, to vodák! Ať už si vyberete raft, kajak či kanoi, sjet v létě jednu z jihočeských řek je zkrátka povinnost. Jihočeská řeky Vltava, Lužnice a Otava jsou lákadlem pro turisty z celé republiky. Přinášíme vám tipy na léto u vody i na vodě, a dokonce i pro rekreační a sportovní rybolov.
29. červen 2025 10:12
Letní sporty, Jihočeský kraj

Znáte Český Krumlov Card? Využijte výhody společné vstupenky do 5 muzeí a galerií

Chcete vidět to nejlepší z Českého Krumlova a zároveň si krásy města užít ve svém tempu? Právě to nabízí Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců.
29. červen 2025 7:54
Zážitky, Jihočeský kraj

Díla, která obdivoval Warhol i japonská císařovna: v Českém Krumlově se otevírá Palác ilustrace

V sobotu 28. června 2025 se v zámecké Mincovně v Českém Krumlově pod záštitou první dámy Evy Pavlové slavnostně otevřel Palác ilustrace, galerie věnovaná dětské knižní ilustraci. Výstava, která bude pro veřejnost otevřena od 1. července, nabídne na ploše více než 700 m² díla předních ilustrátorů z celé Evropy. Představí reprezentativní výběr z bohaté sbírky nakladatele a sběratele Otakara Božejovského, který dnes převezme Cenu Gratias agit od ministra zahraničí Lipavského. Děti mají do galerie vstup zdarma.
28. červen 2025 18:00
Kultura, Jihočeský kraj