Expozice zahrnuje kolekci tradičních lidových plastik světců, mariánských motivů, poutních upomínek v podobě dřevorytů či forem na obětinky z proslavené štípské dílny Mašlíkovy. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout i předměty denní potřeby z oblasti Podřevnicka se svébytnou řezbářskou výzdobou.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně stále rozšiřuje svou nabídku expozic, výstav a akcí na hradě Malenovice. Nové výstavní prostory v objektu hájenky na předhradí navazují novou sezonní výstavou Kouzlo dřevořezby na stálou etnografickou expozici Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě. Výstavní prostory hájenky je možné navštívit samostatně nebo společně s prohlídkou hradu Malenovice.
Expozice Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě představuje nejen hotové výrobky s jejich funkční i estetickou hodnotou, ale i souhrn dovedností, díky kterým venkovští tvůrci vytvářeli z přírodních materiálů předměty nutné pro uchování života a rozvoj existence.
Dokumentuje výrobní postupy, z nichž je patrná i pozoruhodná zručnost a důvtip výrobců vyplývající z přirozeného souznění a pevného svazku člověka s přírodou. Díky tomu vznikaly předměty užitečné, trvanlivé a krásné.
Hrad Malenovice byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu. Hrad byl velkolepě zařízen, v komnatách nechyběly přepychové kusy inventáře, jako např. malby ve zlatých rámech, Benátské zrcadlo, křiálový lustr apod. Hradní zbrojnice byla hojně zásobena zbraněmi a municí. V místní okrasné zahradě bylo pěstováno mnoho exotických druhů dřevin, jako např. pomerančovník, citrónovník a vavříny. V jeho držení se vystřídala řada šlechtických rodů (např. Tetourové z Tetova, Lichtenštejn – Kastelkornové, Salm – Neuburkové), posledními majiteli byli v letech 1804-1945 Šternberkové.