ÚvodAktualityLetos uplyne přesně 100 let od otevření Jiráskovy horské stezky
Životní styl

Letos uplyne přesně 100 let od otevření Jiráskovy horské stezky

  • 28. ledna 2021
Jiráskova horská cesta vede po celém hřebenu Orlických hor i okrajových partií. Pokud byste se vydali na túru po celé její délce, urazíte 170 km z Broumova, až do Litomyšle. V roce 1921 trasu otevřel sám Alois Jirásek, a to z balkonu chaty Panorama v Deštném v Orlických horách.
Orlické hory Jiráskova stezkaJiráskova horská cesta prochází po hřebeni Orlických hor od východu k západu a dnes jí v terénu vyznačuje červená značka. V době svého otevření vedla z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí, ovšem postupem času ji turisté z úcty ke spisovateli prodloužili od Broumova až do Litomyšle na téměř 170 kilometrů.
 
Klub českých turistů vyznačil základ této délkové trasy už roku 1893, to však vedla jen z Rychnova nad Kněžnou do Deštného a na Vrchmezí. Známá křižovatka cest tehdy vypadala jinak – byla zde rozhledna i horská chata. Jejím vlastníkem byl Heinrich Rübartsch, který ji zde postavil v roce 1882.

rübartsch baudeDodnes se zachovalo mnoho fotografií této oblíbené Rübartschovy boudy. Heinrich uměl využít i toho, že Vrchmezí bylo přesně na hranici – tehdy Rakouska-Uherska s Pruskem. Před chatou stál velký stůl, za nímž turisté seděli na jedné straně v Čechách a na druhé v Prusku. Chata vyhořela v květnu roku 1945 a už nebyla obnovena. Až v roce 2020 byla postavena na vrcholu Vrchmezí nová rozhledna, ovšem na dnes polské straně hory.
 
Největší úsilí věnovali vyznačení Jiráskovy stezky profesoři Josef Sallač, Čeněk Chyský a Karel Březina se svými studenty z rychnovského gymnázia. Roku 1921 se na hotové dílo přijel podívat sedmdesátiletý Alois Jirásek, jemuž stezku věnovali s velkou slávou. Jirásek se ubytoval v Deštném, v místní části Dříš, v chatě Panorama. Dodnes je zde pamětní deska připomínající tuto událost.
 

Bud jako hub po dešti

Masarykova chata na ŠerlichuS rozkvětem turistikyOrlických horách, začaly na hřebenech začátkem století, v blízkosti nově značených horských stezek, vyrůstat nové „boudy“. Jednou z nich je dodnes stojící chata Čihalka v Olešnici. Ta byla postavena roku 1869 u stezky vedoucí z Olešnice do lázní Dušniky v tehdejším Prusku.
 
Velkým snem českých vlastenců bylo mít v horách vlastní pěknou chatu. Z veřejné sbírky byla roku 1925 postavena Masarykova chata na Šerlichu podle projektu architekta Bohuslava Fuchse. Roku 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou byla odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. V průběhu let se však musela několikrát přejmenovat – za Hitlera na Sudeten Baude a za komunistů na Chatu na Šerlichu.
 
Suchý vrchNěmci ovšem za Čechy nehodlali zaostávat, a tak vznikla roku 1928 díky Německému spolku Hindenburg Baude pod Vrchmezím, která měla být velkokapacitním protějškem Masarykovy chaty. Češi ji z legrace přezdívali „trucbaude“. Po válce potkal německou chatu stejný osud jako již zmíněnou Rübartschovu chatu – za nevyjasněných okolností shořela a již nebyla obnovena.
 
Další boudy z počátku století najdete například na Suchém vrchu, kde dodnes stojí Kramářova chata, chata Na Čiháku u Zemské brány nebo Orlická chata u Rampušáka, dále Kašparova chata na Adamu, Prázova bouda v Šedivinách anebo Šerlišský mlýn.
Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor Příroda

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Turistická chata Panorama v Dříši Ubytování

Turistická chata Panorama v Dříši

Turistická chata Panorama se nachází v tichém prostředí Deštné v Orlických horách poblíž známého poutního místa – kaple sv. Anny s křížovou cestou a výhledem na hřeben Velké Deštné.

Šerlišský mlýn v Orlických horách Ubytování

Šerlišský mlýn v Orlických horách

Šerlišský mlýn je horská chata a výletní místo (860 m) v zalesněném údolí Bělé, severozápadně od Deštného. Nachází se na křižovatce turistických cest, které směřují k Bukačce, na Vrchmezí a na Šerlich.

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor Gurmánská turistika

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček Zimní sporty

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček

Technika Ski centra Říčky pravidelně v průběhu zimní sezóny upravuje běžecké tratě v okolí v délce až 42 km. Běžecké stopy jsou vhodné jak pro klasický styl, tak i pro bruslení (skate).

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách Zimní sporty

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické běžkařské tratě poblíž Deštného v Orlických horách nabízí maximální komfort. Jsou pravidelně udržované, nenáročné terénem a na hřebenu poskytují lyžařům skvělý výhled. Tratě mají úhrnem víc než 50 km a můžete si vybrat z několika tras a okruhů.

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách Příroda

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou Příroda

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor Ubytování

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor Zimní sporty

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovanými běžeckými stopami jsou Říčky.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor Příroda

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála Zimní sporty

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Vrch Šerlich v Orlických horách Příroda

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Kašparova chata na Adamu Ubytování

Kašparova chata na Adamu

Chata leží na jihovýchodním okraji Orlických hor nad obcemi Mladkov a České Petrovice. Nadmořská výška je 752 m.n.m. Chata poskytuje ubytování celoročně.

Chata Na Čiháku v Orlických horách Ubytování

Chata Na Čiháku v Orlických horách

Původně zde stávala hospoda Ve mlýně, kterou v roce 1930 koupil Klub českých turistů. V letech 1931 – 1932 byl objekt opraven a byla přistavěna dvoupatrová depandance. Po roce 1945 byla přejmenována na chatu Na Čiháku.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj