ÚvodAktualityLukavický dub opět bojuje o prvenství – začala anketa Evropský strom roku
Lukavický dub

Lukavický dub opět bojuje o prvenství – začala anketa Evropský strom roku

  • 8. února 2025
Začátkem února se rozběhl další ročník populární soutěže o titul Evropský strom roku. Letos můžete vybírat z 15 stromů, které zvítězily v národních kolech napříč Evropou. Mezi soutěžní země se zapojilo například Holandsko, Itálie, Portugalsko, Belgie, Lotyšsko anebo Ukrajina. Po roční pauze se letos vrací Maďarsko. Národní barvy reprezentuje Lukavický dub, který vyhrál českou národní soutěž Strom roku. Hlasování v celoevropské soutěži probíhá do 24. února 2025.
Lukavický dubLetošní hlasování trvá tři týdny a bude po celou dobu tajné. Novinkou je, že počty hlasů v průběhu hlasování nebudou odkryty a výsledky se veřejnost dozví až při oficiálním březnovém vyhlášení 19. března 2025 v Evropském parlamentu. Oblíbenou evropskou soutěž organizuje česká Nadace Partnerství, která letos pořádá již 14. ročník soutěže.

V anketě Strom roku 2024 zvítězil Lukavický dub. Tak se vesnice Lukavice v Pardubickém kraji a její strom se dostaly do povědomí široké veřejnosti, což se projevilo na zvýšeném turistickém ruchu a zájmu o tuto přírodní památku. Lukavičtí jsou hrdí, že Českou republiku strom reprezentuje i v evropském kole ankety. Navíc připravují a píší Dubové pohádky, které vyprávějí o obyvatelích dubu a jeho okolí. Také plánují na některém místě v Lukavici zakopat pro další generace materiály o tomto starodávném stromu a na školní zahradě zasadit sazenici dubu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ symbol vesnice.
 
Lukavický dubLukavický dub roste hrdě již 800 let na svém místě, největší hrozba pro něj přišla před 1. světovou válkou, kdy se jej správa bývalého ausperského velkostatku snažila zničit, i přes zákaz tehdejších úřadů. Dosáhnout toho chtěla odvozem hlíny od kořenů, ale naštěstí neuspěla. Dub, který odolal pokusům o likvidaci i orkánu Kyrill svou mohutností vytváří dokonalý stín. Ten láká dospělé k odpočinku a místním dětem poskytuje útočiště k hrám.
Lukavický dub soutěží v evropském kole ankety pod číslem 3. Svůj hlas mu můžete dát na webových stránkách soutěže.
 

Letošní soupeři: Srdce Dalkowských hor, fíkus zamilovaných, Bošácká hruška nebo Ginkgo biloba

polandJste zvědaví, jací soupeři se letos náš dub snaží pokořit? Konkurence je velmi silná, soutěží rovnou 15  stromů z 15 zemí. A opravdu je z čeho vybírat – například Polsko vysílá do Evropy Srdce Dalkowských hor. Jedná se o buk, který svými červeně zbarvenými listy připomíná barvu srdce. Pod silnými větvemi se konají koncerty, předčítají se zde knihy a probíhají také katolické mše. Turisté házejí do díry ve kmenu drobné v domnění, že jim strom splní jejich sny.

V leidenské botanické zahradě roste od roku 1785 zlatá perla Nizozemska: Ginkgo biloba. Tento japonský ořešák je druhým nejstarším exemplářem v Evropě. Patří mezi jehličnany, i když jeho jehlice jsou natolik zploštělé a široké, že se nedá jinak, než je nazývat listy. Mimo to je tento stromový druh nejstarší na naší planetě, protože pamatuje dobu, kdy po zemi chodili dinosauři. 22 metrů vysoký strom je hermafrodit a jeho větve se zajímavě kroutí na všechny strany. Nejkrásnější bývá v záři podzimních barev.

PortugalFíkus zamilovaných představuje živé dědictví zahrad Quinta das Lágrimas v Portugalsku. Majestátní stálezelený strom se nachází vedle Fontány milenců a představuje dějiště tajné lásky mezi portugalským králem Pedrem a Inês de Castro. Byl zasazen v 19. století botanikem z řad šlechty, který se věnoval sbírání stromů – fíkus, který v zahradě vysadil, získal výměnou semen s botanickou zahradou v Sydney. Dnes je strom lákadlem pro všechny zamilované a obdivují ho tisíce návštěvníků, které fascinuje velikostí a krása jeho větví, mohutného kmene a kořenů.

Bošácká divoká hruška roste na slunném kopci Lysica na Slovensku. Dnes mohutný strom zde kdysi zakořenil jako "bludné" semínko, které vítr odnesl zpod nedaleké hrušně. Bošáca je výjimečné místo s bohatou ovocnářskou tradicí, kde mohutné sazenice hrušní tvoří nedílnou součást bělokarpatské krajiny. Hrušeň je významnou dominantou krajiny, protože okolí stromu je pro své povětrnostní podmínky vyhledávaným místem pro příznivce paraglidingu – každoročně se zde koná soutěž v létání s historickými modely letadel.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Lukavický dub – Strom roku 2024 Příroda

Lukavický dub – Strom roku 2024

Stojí hrdě na místě bývalého ausperského velkostatku, jehož správa kdysi usilovala o jeho zničení. Dosáhnout svého chtěla odvozem hlíny od kořenů. Naštěstí neuspěla. Dub, který odolal pokusům o likvidaci i orkánu Kyrill svou mohutností vytváří dokonalý stín, k odpočinku dětí i dospělých.

Stromem roku 2024 se stal 800letý dub z Chrudimska!

Stromem roku 2024 se stal 800letý dub z Chrudimska!

Stromem roku 2024 se stal Lukavický dub ze stejnojmenné obce v Pardubickém kraji. Prastarý dub získal v otevřeném hlasování bezmála 10 tisíc hlasů. Další dvě místa připadla českým národním stromům: Stříbro získala památná Roštínská lípa na Kroměřížsku, bronz připadl dvojici Lip u Wohlmannova kříže rostoucí v obci Václavice u Hrádku nad Nisou.

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Netušíte kam na výlet? Vyrazte do přírody, za stromy, které v minulosti vyhrály titul Strom roku. Anketa Strom roku vznikla v roce 2000 v Brně, založil ji místní Svaz ochránců přírody. Před více než 20 lety převzala anketu Nadace Partnerství, která z ní vybudovala celorepublikovou a nakonec i celosvětovou soutěž Evropský strom roku. Nositelem titulu Strom roku České republiky 2024 je Lukavický dub.

Další aktuality

Významné dny naší historie: co se stalo v červenci?

Červenec je měsícem plného léta, prázdnin, dovolených, malin a koupání. Ale také obdobím, kdy si připomínáme klíčové momenty české historie – dny hrdinství, odporu, kulturního rozkvětu i technického pokroku. Od upálení Mistra Jana Husa přes vznik Národního parku Podyjí až po objev Věstonické venuše. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červencového kalendáře událostí, které utvářely naši historii.
1. červenec 2025 16:51
Zážitky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Už jste se koupali v přírodním biotopu?

Teplé dny začátku léta lákají k příjemnému osvěžení ve vodě. Užijte si tedy přírodní koupání bez chloru a chemie! Přírodní koupací biotop má daný poměr regenerační zóny tzv. čisté vodní plochy, a mělké vody, jež je osázena bahenními a vodními rostlinami. Tento "bazén" tvoří část pro plavce a regenerační zóny – laguny s rostlinami propojenými v cirkulačním systému. V biologické části probíhá čištění vody (filtrace) bez přidání chemických přípravků.
30. červen 2025 10:00
Letní sporty

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Klatovský karafiát – výstava karafiátů v Klatovech 2025, Telčský jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea, Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025, Středověké slavnosti na hradu Orlík nad Humpolcem 2025, Den zážitků 2025 na Dolní Moravě, Narozeniny Stezky korunami stromů Krkonoše . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
30. červen 2025 6:00
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
29. červen 2025 10:09
Zážitky