ÚvodAktualityLysá hora: krátké i dlouhé výlety pěšky, na kole nebo autobusem
Příroda

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety pěšky, na kole nebo autobusem

  • 7. srpna 2023
Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?

Na Lysou autobusem?

Lysá horaLanovkou ani autem se sice na Lysou horu nedostanete, ale není pravda, že musíte jít výhradně pěšky nebo šlapat na kole. Až do konce září se můžete svézt rekreační autobusovou linkou, z Raškovic od hotelu Ondráš odjíždí každé pondělí, středu a pátek kromě státních svátků v 8.30. V pátek navíc cestu doplní výklad o Beskydech, zdejších horských vrcholech, a samozřejmě hlavně o Lysé hoře a stavbách na jejím vrcholu. Pokud to počasí dovolí, budou autobusy na Lysou horu jezdit až do poloviny října. Má to pár háčků: o víkendech musíte nahoru pěšky, navíc autobusem se nevozí kola, kočárky ani psi.
 

Po stopách slezského barda

Na Lysou horuPravidelné výpravy na Lysou horu podnikal Petr Bezruč. Říkal jim výplazy a vycházel většinou z Ostravice, kde míval srub; dnes v něm najdete malé muzeum. Odtud také vede jedna z nejoblíbenějších výstupových tras na vrchol Lysé hory; měří necelých 8 km a čeká vás převýšení 916 metrů. Hojně užívaná je také modře značená trasa z Frýdlantu nad Ostravicí (11 km, převýšení 984 metrů), která vede kolem známé skautské mohyly Ivančena. Kolem Ivančeny prochází rovněž jedna z nejkratších tras (6 km, převýšení 707 metrů), která začíná v Satině u hotelu Petr Bezruč, o kousek delší je trasa po modré značce z Malenovic (8 km, převýšení 877 metrů, i tady půjdete přes Ivančenu a přes Malchor).

Z jihu stoupají na Lysou horu dvě trasy: červená značka z Visalají (8 km, převýšení 677 metrů, považovaná za nejjednodušší) a žlutá značka od hráze přehrady Šance (7 km, převýšení 853 metrů). Utajeným klenotem je cesta po žluté turistické značce z obce Krásná (6 km, 838 metrů); chodí tu mnohem méně lidí a navíc jako jediná stoupá po východním úbočí hory, takže nabízí neobvyklé výhledy a v létě také spousty borůvek.
 

Co by vás mohlo zajímat?

Lysá horaObčerstvení, ubytování anebo jen krátké posezení s výhledem na Beskydy a slovenské hory nabízí Bezručova chata a novější chata Emil Zátopek – Maraton. Pokud jste slyšeli, že Bezručova chata shořela, máte pravdu, na Lysé hoře nyní stojí její replika, postavená před třemi lety Klubem českých turistů s pomocí dobrovolníků a finanční podporou široké veřejnosti.

Na nevelkém vrcholku Lysé hory najdete ještě pár dalších staveb. Stojí tu 78 metrů vysoký vysílač Českých radiokomunikací, kamenná chata zvaná Kameňák z roku 1933, kaplička z roku 2015, meteorologická stanice, stanice Horské služby a podniková chata u bývalé severní sjezdovky.

Vrchol Lysé horyRozhledna na vysílači chybí, ale výhled je fantastický i bez ní. Samozřejmě ale musíte mít štěstí na počasí. Běžně se otvírají výhledy na hřebeny a údolí Beskyd a na Javorníky, za dobré viditelnosti spatříte i Jeseníky a nejvyšší bod celé Moravy, Praděd (1 491 m) nebo na východě Západní a Vysoké Tatry i s nejvyšším bodem Slovenska, Gerlachovským štítem (2 655 m).

Na Lysou horu nemusíte šlapat sami, můžete si objednat výstup s průvodcem. Vychází se od hotelu Sepetná, na akci je třeba se objednat předem.

Velký zájem bývá také o účast v extrémním závodu jednotlivců a dvojic Lysohorská 24, který se koná každoročně koncem ledna. Vyhrává ten, kdo během 24 hodin dokáže absolvovat nejvíc výstupů na vrchol hory, startovní místo leží v Ostravici. Přesný termín pro rok 2024 zatím nebyl stanoven.
Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Po stopách Petra  Bezruče na Lysou horu Příroda

Po stopách Petra Bezruče na Lysou horu

Lysá hora je symbolem Moravskoslezských Beskyd a tradičním turistickým cílem. Na její vrchol vystupoval i básník Petr Bezruč. Vydejte se tedy po jeho stopách, hora láká v každém ročním období.

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady Příroda

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Dozvíte se o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Na stezku můžete vyjít z Malenovic nebo z Ostravice, obě větve se scházejí na rozcestí na Lukšinci a společně vedou na vrchol Lysé hory.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj