Průvod maškar ve Vortové má svá poměrně přísná pravidla,
masky se dělí na červené a černé, neboli pěkné a škaredé. Červenou maškaru tvoří dva červení a dva modří “turci”, “laufr”, také nazývaný “strakatý” a “žena”. Černou maškaru představují “kobyly”, “rasové”, kominíci”, “slamění” a “židi”.
Obchůzkám masek se na
Hlinecku lidově říká “
vostatky”. Ve Vortové (a několika dalších obcích v regionu) je tento lidový obyčej natolik jedinečný, že se od roku 2010 pyšní zápisem na
seznam nehmotného dědictví UNESCO. V posledních letech se vlivem zaměstnanosti lidí přesunuly na dny pracovního volna, většinou na některou ze sobot během masopustního období. Kromě této změny a snad používaných materiálů na výzdobu masek se
maškara na
Hlinecku zachovala v podobě ze začátku 19. století. S vědčí o tom také fakt, že se
do masek strojí pouze muži, a to
i do masky zvané "žena".
Pěkné i škaredé: každá maškara má svou roli

Každá
maska má na
vostatky neboli masopust určitou roli a také své místo v řazení průvodu:
kobyla průvod vede a
ras ji zezadu popohání, za nimi jdou strakatý se ženou a turci, poté následují kominíci, slamění a židi, všichni doprovázeni říznou dechovkou. Po provedení obřadu žádosti o povolení u starosty obce se průvod maškar vydá na
obchůzku všech stavení ve vesnici. U každého domu požádá
strakatý se ženou pána nebo paní domu o dovolení pro maškaru tento dům navštívit a zároveň se optají kolik a jaké písničky chtějí domácí zahrát.
Muzika hraje, turci tančí a ostatní maškara si rozebere obyvatele domu a ostatní přihlížející a dají se "do práce".
Kominící si hledí komínů a také všech přihlížejících. Především mají za úkol každého, kdo se jen připlete, máznout pro štěstí na tvář mazadlem připraveným z vymetených sazí.
Rasové každého vyšetří a stanoví diagnózu. Nabízejí také kobylku hospodáři "do tahu" i "do chovu" a ptají se po zdravotním stavu všech hospodářských zvířat. Dnes, kdy je zvířat již málo, často dojde na zdravotní prohlídky samotných obyvatel domu.
Slaměný má ještě důležitější poslání; podle mytologie plodnosti si každá hospodyně utrhla ze slaměného
stéblo slámy pro dobré vyvedení hus, a jí samotné přispělo k utužení zdraví a plodnosti pořádné
vyválení se se slaměným, nejlépe v závěji sněhu. A nakonec
Židi, kteří s každým obchodují. Mají za úkol obchodovat, nabízejí rozličné služby jako
stříhání, holení, a potom také mají na prodej různé
potřebné i nepotřebné zboží. Za tuto všechnu práci je celá maškara od hospodáře obdarována malou finanční částkou ale hlavně pohoštěním skládajícím se především z tradičních koblih a sklenky alkoholu.
Letošní
průvod maškar začíná v
sobotu 22. února 2025 již v 8:00 hodin.
Maškarní ples s říznou dechovkou

Večer se sejdou téměř všichni obyvatelé obce, i mnoho přespolních,
na maškarním plese za doprovodu řízné dechovky. A opět se traduje, že kdo bude na vostatky u muziky vysoko vyskakovat, tomu vyroste největší oves a bude mít velkou úrodu. Dříve, když se vostatky odehrávaly v úterý, musela muzika skončit přesně o půlnoci, protože
popeleční středa byl již začátek půstu.
Dnes se pravidelně vostatkové veselí beztrestně protáhne
ze sobotního večera až do nedělních ranních hodin.
Přijďte 22. února 2025 zažít jedinečné masopustní průvody ve Vortové, zapsané na seznam UNESCO. Objevte tradiční masky a lidové obyčeje.
Masopustní průvod ve Vortové začíná v sobotu 22. února 2025 od 8:00 hodin.
V průvodu se vyskytují červené masky (například turci, strakatý a žena) a černé masky (kobyly, rasové, kominíci, slamění a židi).
Maškary žádají o povolení vstoupit do domu, hrají hudbu, tančí a provádějí různé obřady jako mazání mazadlem či zdravotní kontrolu hospodářských zvířat.
Tato tradice má zápis na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO a zachovává mnoho původních prvků, včetně materiálů nebo toho, že se masky strojí pouze muži.
Kominíci mají za úkol vyšetřit komíny, ale také mazat tváře lidí mazadlem pro štěstí.
Po dokončení obchůzky jsou maškary odměněny hospodářem finanční částkou a pohoštěním, které zahrnuje tradiční koblihy a alkohol.
Expozice masopustních masek z Hlinecka je v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.