ÚvodAktualityMučení vězňů a zazdívání žen? Výstava připomíná 140 let od otevření kasemat na Špilberku
Památky

Mučení vězňů a zazdívání žen? Výstava připomíná 140 let od otevření kasemat na Špilberku

  • 31. srpna 2020
Proslulé kasematy na brněnském hradě Špilberku jsou lidem otevřené už 140 let. Historicky první návštěvníci do nich vešli v srpnu 1880. Muzeum města Brna nyní toto důležité výročí připomene menší výstavou přímo v severní části kasemat. Panely s dobovými fotografiemi a informacemi o tehdejších prohlídkách si lidé prohlédnou v rámci běžných prohlídek. Výstava „140 let od zpřístupnění kasemat veřejnosti“ bude na hradě Špilberku k vidění až do konce roku 2020.
kasematy brnoKasematy jsou jednou z nejzajímavějších částí hradu Špilberku a každoročně lákají desetitisíce návštěvníků. Tyto barokní valené chodby vbudované roku 1742 do hradních příkopů nejdřív sloužily vojákům, po roce 1784 pak nechvalně prosluly jako žalář. Nejdelší etapou v historii kasemat je ovšem jejich využití pro turistický ruch. Vězeňským účelům sloužily jen necelé půlstoletí, jako památka jsou ale lidem přístupné už 140 let. První návštěvníci si kasematy prohlédli v srpnu 1880.

prohlídka kasematy špilberkA jak tehdejší prohlídky vypadaly? Právě to ukáže nová výstava 140 let od zpřístupnění kasemat veřejnosti. Jde o vůbec první výstavu, kterou Muzeum města Brna věnuje nejstarší historii provázení v kasematech na Špilberku. První průvodci si na přelomu 19. a 20. století vymysleli spoustu legend, aby prohlídky byly ještě strašidelnější a působivější. Právě z této doby pochází dodnes známé mýty o krysím kanále, mučení vězňů či zazdívání nevěrných žen. Při prohlídkách kasemat se tehdy svítilo jen olejovými lampami, průvodci dokonce na chvíli úplně zhasínali. U toho jejich strašení nekončilo. Návštěvníkům třeba říkali, aby dávali pozor na krysy nebo aby se nenalokali pachu z mrtvol. Oproti tomu dnešní průvodci sázejí na historickou přesnost.
 

Dnes se sází na historickou přesnost

kasematy brnoNa tu sází i samotná výstava. Lidé se na ní na několika panelech seznámí s historií kasemat i jejich rekonstrukcí v 2. polovině 19. století. Dozvědí se nejen, jakými legendami dávní průvodci ozvláštňovali prohlídky kasemat, ale také jaké osudy a příběhy jsou s kasematami skutečně spojené. Návštěvníci si prohlédnou raritní fotografie, plány a ilustrace kasemat, v dobových článcích z novin se dočtou, jaké stížnosti chodily na průvodce a dokonce zjistí, že o kasematech vzniklo v 1. polovině 20. století i několik filmů. Tajuplné špilberské kasematy totiž byly už v minulosti zdrojem inspirace spisovatelům, umělcům, ale i filmařům.

Nová výstava bude na hradě Špilberku přístupná v rámci běžných prohlídek kasemat – ať už při komentovaných prohlídkách s průvodcem, či samostatně bez průvodce. Kasematy jsou otevřené od 9 do 17 hodin; do konce září každý den a následně od úterý do neděle. Výstava v nich je k vidění od 27. srpna až do konce roku 2020.
Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj