Návštěvníci budou mít možnost
seznámit se s pomůckami a náčiním, se kterým pracovali rybáři v závěru 19. století,
co všechno používali ve vesnickém prostředí pytláci i jak se způsob rybolovu v rybničním rybářství vyvíjel od pravěku po současnost. Expozice ovšem není omezená jen na způsob využití rybníků pro rybářství, ale dotýká se i
využití pro hamry a či mlýny. Výstava zároveň návštěvníkům představí rybu jako fenomén kulturního dědictví – například rybu jako součást mytologie a náboženství od pravěku do současnosti, rybu jako motiv pro výtvarné umění a řemeslo, rybu jako součást postního jídelníčku, úpravu ryb v tradiční lidové kuchyni i výrobky z rybích kostí a šupin.
Kapří stezka a rybí dílna
V rámci přechodné expozice
Kapr sumec štika jde také o připomenutí, že ryba na štědrovečerním stole nemusí nutně pocházet z jižních Čech a že
v okolí Turnova je celá řada hospodářů, kteří ryby pěstují a pak je i prodávají. Koho by bývalo napadlo, že tradice rybářství na Maloskalsku a v okolí sahá až do středověku?
V době konání Vánočních trhů v Turnově (letos připadnou na pátek a sobotu 11. a 12. prosince) se mohou zvláště
děti těšit na tzv. Kapří stezku, která je zavede z náměstí Českého ráje Skálovou ulicí nejen na tuto výstavu, ale také na
„rybí dílnu“ do
Kamenářského domu.
Na výstavu si muzeum zapůjčilo exponáty od několika institucí –
Národního zemědělského muzea v Praze, dále z muzeí ve Vodňanech, Liberci, Třeboni, Jilemnici a Hradci Králové. Jedná se o výjimečné a zajímavé exponáty, které umožní téma rybolovu a rybářství představit z více pohledů.
Výstava betlémů
Rybářskou výstavu doporučujeme spojit s výstavou
sbírky betlémů manželů Jany a Josefa Václava Scheybalových v
Kamenářském domě, která je momentálně
prezentována poprvé v historii. Sbírka má velký význam pro regionální kulturní historii, k vidění bude až do konce ledna 2016.
Nezapomeňte také na
rozsvícení vánočního stromu v Turnově v neděli 29. listopadu.