Úvod > Aktuality > Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody
Kultura

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

  • Vydáno12. února 2024
Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
masopust postřekovMasopustní průvod v Klenčí začne v sobotu 13. února ve 14:00 a bude opět spojený s dobročinnou akcí pro miřkovský útulek pro týrané koně. Očekává se průvod asi 30 masek, nebudou chybět ani krojovaní, koňský povoz s pivem a muzikanti. Maškary mají v plánu asi dvoukilometrovou trasu v zadní části obce.

Nejdelší masopust bývá tradičně v Postřekově, kde trvá od pátku 9. února do úterý 13. února 2024. Široko daleko se jedná o nejvyhlášenější a největší masopustní oslavy. Mezi tradičně největší akce patří nedělní kytičkový průvod a úterní maškarní průvod. Počet masek se v minulých letech pohyboval od 80 do 150. V Postřekově trvá tradice masopustních oslav od konce druhé světové války (nekonal se pouze během covidu, v roce 2021). V Kolovči se masky vydají na své rejdy 17. února ve 14:30, sraz maškar je v uvedený čas u kulturního domu
 

Housle v černém, masky a kroje

Stejně jako v ostatních regionech Česka mají i na Chodsku svérázná pravidla masopustu. V čele průvodu nese krojovaná dívka nebo muž převlečený za ženu housle zabalené v černém plátně jako symbol konce muziky v nadcházejícím období půstu. Poté následují ženich s nevěstou, komický pár, v němž nevěstu obvykle představuje vysoký muž a ženicha malá žena. Nedělitelnou součástí masopustního průvodu jsou krojované dívky se slaměným věnečkem na hlavě. Nesmí chybět figurína Masopusta, kterou nesou regruti. Další důležitou postavou v průvodu je soudce, který vynáší nad Masopustem rozsudek, a kat vykonávající popravu. Po rozsudku vykonaném před zraky místních i přespolních přihlížejících se všichni odeberou „truchlit“ do hospody, kde bývá připravena lidová zábava s dechovou hudbou.

chodský krojA jak vypadají zdejší kroje? Sváteční kroj je na Chodsku výrazně pestrobarevný. Ženy si oblékají plátěnou bílou košilku, živůtek a jednobarevnou sukni lemovanou barevnými stuhami. Na tu pal přijde ještě pestrobarevná zástěra s květinovým vzorem. Nejtypičtějším prvkem ženského chodského kroje je černý, bohatě barevně vyšívaný šátek, který ženy nosí především na hlavě a spadá jim přes prsa až k pasu. Muži si oblékají bílou košili s modrou vyšívanou vestou a jednou řadou knoflíků. Nezbytnou součástí kroje jsou žluté kožené kalhoty a bílé punčochy. Na hlavu pak patří kožešinová čepice nebo široký klobouk. Typický je i dlouhý světlý kabát a dřevěná hůl v ruce. Zatímco ženy nosí černé střevíce nebo šněrovací boty, muži oblékají černé holiny. Koho kroje zajímají, může si je dopodrobna prohlédnout v Muzeum krojů v Postřekově.
Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Další aktuality

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
Plzeňský kraj | Letní sporty