ÚvodAktualityNa Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody
Kultura

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

  • 20. února 2025
Města a obce na Chodsku slaví masopust od 22. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
masopust postřekovMasopustní průvod v Klenčí začne v sobotu 1. března ve 14:00 a bude opět spojený s dobročinnou akcí pro miřkovský útulek pro týrané koně. Očekává se průvod asi 30 masek, nebudou chybět ani krojovaní, koňský povoz s pivem a muzikanti. Maškary mají v plánu asi dvoukilometrovou trasu v zadní části obce.

Nejdelší masopust bývá tradičně v Postřekově, kde letos trvá od pátku 28. února do úterý 4. března 2025. Široko daleko se jedná o nejvyhlášenější a největší masopustní oslavy. Mezi tradičně největší akce patří nedělní kytičkový průvod a úterní maškarní průvod. Počet masek se v minulých letech pohyboval od 80 do 150. V Postřekově trvá tradice masopustních oslav od konce druhé světové války (nekonal se pouze během covidu, v roce 2021).

V chodovarském pivovaru se první březnovou sobotu, 1. března 2025, uskuteční Severochodská zabijačka a zabijačkové hody. Těšte se na zabijačkové speciality, masopustní průvod Chodovou Planou a pravé vepřové hody v restauraci Stará Sladovna!
 

Housle v černém, masky a kroje

Stejně jako v ostatních regionech Česka mají i na Chodsku svérázná pravidla masopustu. V čele průvodu nese krojovaná dívka nebo muž převlečený za ženu housle zabalené v černém plátně jako symbol konce muziky v nadcházejícím období půstu. Poté následují ženich s nevěstou, komický pár, v němž nevěstu obvykle představuje vysoký muž a ženicha malá žena. Nedělitelnou součástí masopustního průvodu jsou krojované dívky se slaměným věnečkem na hlavě. Nesmí chybět figurína Masopusta, kterou nesou regruti. Další důležitou postavou v průvodu je soudce, který vynáší nad Masopustem rozsudek, a kat vykonávající popravu. Po rozsudku vykonaném před zraky místních i přespolních přihlížejících se všichni odeberou „truchlit“ do hospody, kde bývá připravena lidová zábava s dechovou hudbou.

chodský krojA jak vypadají zdejší kroje? Sváteční kroj je na Chodsku výrazně pestrobarevný. Ženy si oblékají plátěnou bílou košilku, živůtek a jednobarevnou sukni lemovanou barevnými stuhami. Na tu pal přijde ještě pestrobarevná zástěra s květinovým vzorem. Nejtypičtějším prvkem ženského chodského kroje je černý, bohatě barevně vyšívaný šátek, který ženy nosí především na hlavě a spadá jim přes prsa až k pasu. Muži si oblékají bílou košili s modrou vyšívanou vestou a jednou řadou knoflíků. Nezbytnou součástí kroje jsou žluté kožené kalhoty a bílé punčochy. Na hlavu pak patří kožešinová čepice nebo široký klobouk. Typický je i dlouhý světlý kabát a dřevěná hůl v ruce. Zatímco ženy nosí černé střevíce nebo šněrovací boty, muži oblékají černé holiny. Koho kroje zajímají, může si je dopodrobna prohlédnout v Muzeum krojů v Postřekově.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami Kultura

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Muzeum chodských krojů Postřekov Kultura

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Další aktuality

Velikonoce v Plzni budou plné dobrot i tradičních řemesel

Od 9. do 20. dubna nasají návštěvníci Plzně jarní atmosféru na velikonočních trzích na náměstí Republiky. V Plzni je toho mnohem více, kde můžete přičichnout k Velikonocím. Podívejte se s portálem s Kudy z nudy, co je pro vás přichystáno v městě piva.
8. duben 2025 10:27
Kultura, Plzeňský kraj

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
6. duben 2025 2:23
Památky, Plzeňský kraj

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj