ÚvodAktualityNa Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody
Kultura

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

  • 12. února 2024
Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
masopust postřekovMasopustní průvod v Klenčí začne v sobotu 13. února ve 14:00 a bude opět spojený s dobročinnou akcí pro miřkovský útulek pro týrané koně. Očekává se průvod asi 30 masek, nebudou chybět ani krojovaní, koňský povoz s pivem a muzikanti. Maškary mají v plánu asi dvoukilometrovou trasu v zadní části obce.

Nejdelší masopust bývá tradičně v Postřekově, kde trvá od pátku 9. února do úterý 13. února 2024. Široko daleko se jedná o nejvyhlášenější a největší masopustní oslavy. Mezi tradičně největší akce patří nedělní kytičkový průvod a úterní maškarní průvod. Počet masek se v minulých letech pohyboval od 80 do 150. V Postřekově trvá tradice masopustních oslav od konce druhé světové války (nekonal se pouze během covidu, v roce 2021). V Kolovči se masky vydají na své rejdy 17. února ve 14:30, sraz maškar je v uvedený čas u kulturního domu
 

Housle v černém, masky a kroje

Stejně jako v ostatních regionech Česka mají i na Chodsku svérázná pravidla masopustu. V čele průvodu nese krojovaná dívka nebo muž převlečený za ženu housle zabalené v černém plátně jako symbol konce muziky v nadcházejícím období půstu. Poté následují ženich s nevěstou, komický pár, v němž nevěstu obvykle představuje vysoký muž a ženicha malá žena. Nedělitelnou součástí masopustního průvodu jsou krojované dívky se slaměným věnečkem na hlavě. Nesmí chybět figurína Masopusta, kterou nesou regruti. Další důležitou postavou v průvodu je soudce, který vynáší nad Masopustem rozsudek, a kat vykonávající popravu. Po rozsudku vykonaném před zraky místních i přespolních přihlížejících se všichni odeberou „truchlit“ do hospody, kde bývá připravena lidová zábava s dechovou hudbou.

chodský krojA jak vypadají zdejší kroje? Sváteční kroj je na Chodsku výrazně pestrobarevný. Ženy si oblékají plátěnou bílou košilku, živůtek a jednobarevnou sukni lemovanou barevnými stuhami. Na tu pal přijde ještě pestrobarevná zástěra s květinovým vzorem. Nejtypičtějším prvkem ženského chodského kroje je černý, bohatě barevně vyšívaný šátek, který ženy nosí především na hlavě a spadá jim přes prsa až k pasu. Muži si oblékají bílou košili s modrou vyšívanou vestou a jednou řadou knoflíků. Nezbytnou součástí kroje jsou žluté kožené kalhoty a bílé punčochy. Na hlavu pak patří kožešinová čepice nebo široký klobouk. Typický je i dlouhý světlý kabát a dřevěná hůl v ruce. Zatímco ženy nosí černé střevíce nebo šněrovací boty, muži oblékají černé holiny. Koho kroje zajímají, může si je dopodrobna prohlédnout v Muzeum krojů v Postřekově.
Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami Kultura

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Masopust v Postřekově 2025

28. 2.4. 3.
Masopust v Postřekově 2025

TJ Sokol Postřekov ve spolupráci s Národopisným souborem Postřekov a Obcí Postřekov zve na největší akci roku – Postřekovský masopust, který se koná od pátku 28. února do úterý 4. března 2025.

Muzeum chodských krojů Postřekov Kultura

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Další aktuality

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
22. listopad 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Říká se, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Nechť vedou vaše cesty taky do Plzně, která je v předvánočním čase opravdu kouzelná! Užijete si zde provoněné vánoční trhy s kulturním programem, tradiční adventní prohlídky selského statku U Matoušů anebo plzeňského pivovaru. Nalaďte se na předvánoční atmosféru Plzně, užívejte si společně strávený čas se svými blízkými a myslete na to, že Vánoce nejsou jen datum. Je to stav mysli!
21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj