ÚvodAktualityNa hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období
Zdroj foto: FB hrad Cimburk
Památky

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10:00 do 17:00 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce.
hrad cimburkJako šlechtické sídlo přestal Cimburk sloužit v 16. století a zájem majitelů o něj upadal. Od roku 1709 se uvádí jako pustý. Postupně začal chátrat a o jeho záchranu se lidé pokoušeli ve třicátých a v padesátých letech dvacátého století. Před jistou zkázou jej zachránili až nadšenci z občanského sdružení Polypeje, kteří hrad nejen opravují, ale pořádají tu také nejrůznější kulturní akce.

Většinu stavebních prací na Cimburku dělají rukama, bez větší mechanizace. Jejich počínání kontrolují odborníci a společně se tak podařilo nejen zříceninu staticky zajistit, ale například i sanovat šíjovou hradbu a opravit pod ní sklepení, zastřešit baštu, postavit schodiště do hradního paláce či zakonzervovat jeho zeď i s hradní kaplí.
 

Výhled na Chřiby i příšera s žabí hlavou

hrad cimburk zimaZpřístupněna je také další část prohlídkové trasy, a to vyhlídka na šíjové hradbě pod stážnou věží. Je z ní krásná podívaná na panorama Chřibů. Za více než 20 let, co Cimburk zachraňuje občanského sdružení Polypeje, se zde našlo asi čtyřicet tisíc archeologických nálezů. Za nejcennější z jich je považován objev sedmadvaceti švýcarských mincí na jižním parkánu. Jedná se v podstatě o padělky – ve Švýcarsku se platilo většími a těžšími mincemi, místní podnikavci je neváhali obstříhat tak, aby jejich gramáž odpovídala tehdejším českým platidlům.

Cimburk zdiS Cimburkem je spojena také řada tajuplných legend. Jednou z nich je pověst o příšeře s žabí hlavou, která má v nejspodnějším patře hradu sedět na hrnci zlaťáků. V době, kdy byl hrad již zříceninou jej zase využívali nejrůznější lapkové a loupežníci jako důmyslnou skrýš. Nejznámějším zloduchem, který zde působil byl jistý Pečínka z Koryčan, který zde prý ukryl poklad.

Vstupné do hradu činí 70 korun, důchodci a děti zaplatí 50 Kč. Na vodítku sem můžete přijít i se svým čtyřnohým miláčkem, který má vstup zdarma.
Hrad Cimburk u Koryčan Památky

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat Příroda

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Další aktuality

Za sklářskými mistry se vypravte do skláren Květná 1794! Slaví letos 230 let své existence

Pojďte se v sobotu 21. září 2024 podívat do sklárny Květná 1794 na Východní Moravě. Budou zde mít Den otevřených dveří . Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece a mistři skláři vám odhalí celý postup ruční výroby skla.
19. září 2024 11:00
Památky, Zlínský kraj

Zámek v Uherském Ostrohu vás zavede do jiných světů

Původně vodní hrad střežící obchodní stezku spojující Uhry s Prahou byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Do něj lze dnes nahlédnout formou prohlídky historických interiérů či věže. V zámeckém areálu objevíte unikátní expozice, které vás zavedou do jiných světů na dvou prohlídkových okruzích. Prvním z nich je historická prohlídka zámecké věže s expozicí Zdeňka Galušky, rodáka z Uherského Ostrohu, autora knih Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Ve vybraných dnech se na této trase konají prohlídky s princeznou, které jsou přizpůsobeny dětským návštěvníkům. Druhou prohlídkovou trasou je unikátní Podzemí zámku s několika expozicemi laděnými ve stylu fantasy, kde se můžete nechat unést interaktivní hrou okamžiku.
15. září 2024 11:04
Památky, Zlínský kraj

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků – pro rok 2024 zrušeno

V sobotu 14. září 2024 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na sklizeň ovoce a jeho využití při přípravě tradičních valašských pokrmů. Nebude ale chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
12. září 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.
5. září 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
3. září 2024 18:00
Životní styl, Zlínský kraj

Štípa u Zlína se připravuje na hlavní pouť

Jako každé září, i letos se bude konat pouť na mariánské poutní místo do Štípy u Zlína. Letošní hlavní pouť vychází přímo na svátek Narození Panny Marie v neděli 8 září. Ale již od soboty je pro poutníky připraven bohatý program. Pro zájemce bude po celé oba poutní dny v kostele k dispozici také průvodce a pro odpočinek a osvěžení otevřena kavárna.
2. září 2024 11:37
Památky, Zlínský kraj

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Velká pardubická se už blíží…
30. srpen 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Liptálské slavnosti nabídnou folklor zpoza humen i z exotických dálek

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 55 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná od 21. do 26. sprna 2024 v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
22. srpen 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj