ÚvodAktualityNa nebi září jasná kometa Tsuchinshan-Atlas – jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí
Příroda

Na nebi září jasná kometa Tsuchinshan-Atlas – jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí

  • 16. října 2024
Milovníci astronomických jevů mohou jásat – až do konce října 2024 bude na nebi dobře pozorovatelná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas. Během následujících říjnových večerů by mohla být jednou z nejjasnějších komet pozorovatelných na severní zemské polokouli za poslední desítky let. Kometu lze vyhlížet zatím jen za soumraku triedrem, v průběhu stmívání se pak dá sledovat už i pouhýma očima.
kometaKometa Tsuchinshan-Atlas (výslovnost by měla být snad ts-ťin-šan) nyní krášlí podzimní nebe na severní polokouli. Z našeho území měla být pozorovatelná již během první poloviny října, počasí však hvězdným úkazům nepřálo. Nyní se však již situace vylepšuje a všichni příznivci vesmírných jevů tak mají šanci si tuto nově objevenou vlasatici prohlédnout. Viditelnost komety pouhýma očima skončí zhruba za dva týdny, jelikož se od 12. října vzdaluje od Země i od Slunce a rychle slábne.

Kometu Tsuchinshan-Atlas s dlouhým ohonem v těchto dnech vyhledáme poměrně snadno, stačí najít místo s dobrým výhledem k západnímu obzoru a dívat se nad místo, kde zapadlo Slunce a trochu mírně doleva. Na ještě světlé modré obloze je dobré zkusit kometu hledat triedrem a kochat se, jak se postupně vynořuje její ohon. Vpravo od komety můžeme najít jasnou hvězdu Arcturus a ještě více k severu souhvězdí Velkého vozu. Nízko nad jihozápadním obzorem objevíte také jasnou planetu Venuši.


Tsuchinshan-Atlas má dokonce i protichvost!

Zdroj foto: BBC, autor Jean CursinoKometu C/2023 A3 zdobí nejen zhruba 20 stupňů dlouhý ohon, ale také poměrně vzácný protichvost, namířený opačným směrem než vlastní kometární ohon. Některé chvosty jsou přímé, jiné stočené či vějířovité. Některé komety mají chvosty dva. Jeden je tvořen prachovými, druhý plynnými částicemi. Protichvost je výjimečným jevem. Koma a chvost jsou tvořeny nesmírně řídkou látkou – jsou to tak zředěné plyny, že i jejich celková hmotnost je neuvěřitelně malá. Ačkoliv délka chvostu dosahuje až několik desítek milionů kilometrů, látka v něm obsažená by se dala teoreticky odvést osobním automobilem, její hmotnost je totiž průměrně jen 200 kilogramů.

A ještě k názvu komety. Ten nám komplikuje fakt, že byla v roce 2023 současně objevena observatoří na Růžové hoře v Číně a na jedné ze čtyř observatoří Atlas, v tomto případě v jižní Africe.
 

Naši předkové se komet báli

Zdroj foto: Orbital TodayLidstvo pozoruje komety již od nepaměti. Nejstarší záznamy můžeme nalézt v kronikách starověkých a středověkých Číňanů. Další zmínky o kometách jsou od starých Řeků, Římanů či Babylóňanů. Ve středověku lidé hleděli na komety s obavami. Podle rozšířených pověstí bývaly předzvěstí mimořádných událostí. Lidé odedávna věřili, že přílet tajemné vlasatice zvěstuje smrt panovníka, války, přírodní katastrofy či smrtící epidemie. A historické milníky dávají legendám mnohdy za pravdu – kometa se například ukázala v roce 44 př. n. l., kdy byl v římském senátu zavražděn Julius Caesar. Jasně zářila kometa i na jaře 1316, těsně před tím, než město Praha lehlo popelem při velkém požáru. Ten stejný rok zahynul i francouzský král Ludvík X., který se uhřátý po hře v tenis napil studeného nápoje a dostal zápal plic. V roce 1618 spatřili astrologové na nebi Velkou kometu, která podle mnohých předznamenala počátek třice­tileté války.

Zanechme však chmurných legend a pojďme se podívat na kometu z veděckého hlediska. Kometa je malé tělo z ledu a prachu, které obíhá kolem Slunce. Když se kometa přibližuje Slunci, ohřívá se a produkuje ocas plynu směřující od Slunce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Tauridy – jasný listopadový meteorický roj

28. 10.17. 11.
Tauridy – jasný listopadový meteorický roj

Noční oblohu by v těchto dnech mohly rozzářit meteory. Blíží se totiž vrchol meteorického roje Tauridy. Počet meteorů tohoto roje není příliš velký, zato je šance uvidět bolid – velmi jasný meteorit, který dokáže rozsvítit oblohu jako měsíc v úplňku.

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Meteorický roj Orionidy

2. 10.7. 11.
Meteorický roj Orionidy

Každoročním meteorickým rojem jsou podzimní Orionidy. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu 2025.

Meteorický roj Geminidy

6. 12.17. 12.
Meteorický roj Geminidy

Prosincové Geminidy patří k nejaktivnějším meteorickým rojům v roce. Adiant Geminid se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda