ÚvodAktualityNa nebi září jasná kometa Tsuchinshan-Atlas – jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí
Příroda

Na nebi září jasná kometa Tsuchinshan-Atlas – jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí

  • 16. října 2024
Milovníci astronomických jevů mohou jásat – až do konce října 2024 bude na nebi dobře pozorovatelná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas. Během následujících říjnových večerů by mohla být jednou z nejjasnějších komet pozorovatelných na severní zemské polokouli za poslední desítky let. Kometu lze vyhlížet zatím jen za soumraku triedrem, v průběhu stmívání se pak dá sledovat už i pouhýma očima.
kometaKometa Tsuchinshan-Atlas (výslovnost by měla být snad ts-ťin-šan) nyní krášlí podzimní nebe na severní polokouli. Z našeho území měla být pozorovatelná již během první poloviny října, počasí však hvězdným úkazům nepřálo. Nyní se však již situace vylepšuje a všichni příznivci vesmírných jevů tak mají šanci si tuto nově objevenou vlasatici prohlédnout. Viditelnost komety pouhýma očima skončí zhruba za dva týdny, jelikož se od 12. října vzdaluje od Země i od Slunce a rychle slábne.

Kometu Tsuchinshan-Atlas s dlouhým ohonem v těchto dnech vyhledáme poměrně snadno, stačí najít místo s dobrým výhledem k západnímu obzoru a dívat se nad místo, kde zapadlo Slunce a trochu mírně doleva. Na ještě světlé modré obloze je dobré zkusit kometu hledat triedrem a kochat se, jak se postupně vynořuje její ohon. Vpravo od komety můžeme najít jasnou hvězdu Arcturus a ještě více k severu souhvězdí Velkého vozu. Nízko nad jihozápadním obzorem objevíte také jasnou planetu Venuši.


Tsuchinshan-Atlas má dokonce i protichvost!

Zdroj foto: BBC, autor Jean CursinoKometu C/2023 A3 zdobí nejen zhruba 20 stupňů dlouhý ohon, ale také poměrně vzácný protichvost, namířený opačným směrem než vlastní kometární ohon. Některé chvosty jsou přímé, jiné stočené či vějířovité. Některé komety mají chvosty dva. Jeden je tvořen prachovými, druhý plynnými částicemi. Protichvost je výjimečným jevem. Koma a chvost jsou tvořeny nesmírně řídkou látkou – jsou to tak zředěné plyny, že i jejich celková hmotnost je neuvěřitelně malá. Ačkoliv délka chvostu dosahuje až několik desítek milionů kilometrů, látka v něm obsažená by se dala teoreticky odvést osobním automobilem, její hmotnost je totiž průměrně jen 200 kilogramů.

A ještě k názvu komety. Ten nám komplikuje fakt, že byla v roce 2023 současně objevena observatoří na Růžové hoře v Číně a na jedné ze čtyř observatoří Atlas, v tomto případě v jižní Africe.
 

Naši předkové se komet báli

Zdroj foto: Orbital TodayLidstvo pozoruje komety již od nepaměti. Nejstarší záznamy můžeme nalézt v kronikách starověkých a středověkých Číňanů. Další zmínky o kometách jsou od starých Řeků, Římanů či Babylóňanů. Ve středověku lidé hleděli na komety s obavami. Podle rozšířených pověstí bývaly předzvěstí mimořádných událostí. Lidé odedávna věřili, že přílet tajemné vlasatice zvěstuje smrt panovníka, války, přírodní katastrofy či smrtící epidemie. A historické milníky dávají legendám mnohdy za pravdu – kometa se například ukázala v roce 44 př. n. l., kdy byl v římském senátu zavražděn Julius Caesar. Jasně zářila kometa i na jaře 1316, těsně před tím, než město Praha lehlo popelem při velkém požáru. Ten stejný rok zahynul i francouzský král Ludvík X., který se uhřátý po hře v tenis napil studeného nápoje a dostal zápal plic. V roce 1618 spatřili astrologové na nebi Velkou kometu, která podle mnohých předznamenala počátek třice­tileté války.

Zanechme však chmurných legend a pojďme se podívat na kometu z veděckého hlediska. Kometa je malé tělo z ledu a prachu, které obíhá kolem Slunce. Když se kometa přibližuje Slunci, ohřívá se a produkuje ocas plynu směřující od Slunce.
Tauridy – jasný listopadový meteorický roj

28. 10.20. 11.
Tauridy – jasný listopadový meteorický roj

Noční oblohu by v těchto dnech mohly rozzářit meteory. Blíží se totiž vrchol meteorického roje Tauridy. Počet meteorů tohoto roje není příliš velký, zato je šance uvidět bolid – velmi jasný meteorit, který dokáže rozsvítit oblohu jako měsíc v úplňku.

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Jasná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas – viditelná pouhýma očima

27. 9.31. 10.
Jasná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas – viditelná pouhýma očima

Od konce září do konce října 2024 bude daleko od měst viditelná – i pouhým okem kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas. Pomocí dalekohledu by mělo jít rozeznat i ohon komety. Nacházet se bude na večerní obloze po západu Slunce.

Meteorický roj Orionidy

2. 10.7. 11.
Meteorický roj Orionidy

Každoročním meteorickým rojem jsou podzimní Orionidy. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu 2024.

Meteorický roj Geminidy

6. 12.17. 12.
Meteorický roj Geminidy

Prosincové Geminidy patří k nejaktivnějším meteorickým rojům v roce. Adiant Geminid se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux.

Další aktuality

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Stromů se staletou historií je v české kotlině spousta. Pojďte se tedy vydat s portálem Kudy z nudy na výlet do stínu staletých větví, které pamatují to, co mnohý smrtelník už dávno zapomněl. Přinášíme vám několik tipů na zajímavé naučné stezky skrz prastaré lesy i na samotné vzrostlé stromy, které na svém místě rostou už dlouhou řadu let.
13. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

Pokud se na vás snášejí podzimní chandry a smutky, udělejte si výlet do lůna panenské přírody, do lesních říší, kde potkáte starobylé stromy pamatující věky dávno minulé. Zastavte se tu na chvilku, nasajte vůni spadaného listí a načerpejte energii z kmenů starých lesních velikánů.
13. říjen 2024 12:15
Příroda

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech či velmi kvalitích foťácích v mobilech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?
13. říjen 2024 12:00
Příroda

Podzim není nudný a šedivý, právě naopak! Užijte si podzimní procházky v zámeckém parku

Nechce se vám sedět doma a toužíte se alespoň chvilku nadechnout na čerstvém vzduchu? Zámecké parky jsou ideálním místem na procházku, kam se vyplatí vydat v jakémkoliv ročním období. Užijte si při procházce po zámeckých stezkách šelest listí, pestré barvy, zvuky přírody, zvěře i ptáků a proměny ročních období. Využijte naše tipy na podzimní výlety a procházky v nejkrásnějších zámeckých parcích, které mají stále otevřeno a lákají na pěknou procházku v barvách podzimu i s vůní čerstvě spadaného listí.
13. říjen 2024 9:00
Příroda

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?
12. říjen 2024 5:37
Příroda

Kam na podzimní procházku? Do obor a obůrek za jeleny i muflony

Podzim v barevném říjnovém kabátu, je ideální na klidné procházky přírodou. V našich tipech tentokrát objevíte místa, kde vás přivítají starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky a jelení či mufloní zvěř. V některých oborách je navíc možnost krmení zvířat suchým pečivem nebo kaštany, žaludy a jablky. Jinde zas najdete speciální vyhlídky pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.
11. říjen 2024 16:00
Příroda

Konec vodácké sezóny: poslední splouvání řek, na kterých se rozloučíte se sezónou

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce. Kdo má rád poklidnější plavbu, může se s řekami rozloučit starým vodáckým rituálem – poslední plavbou se symbolickým otočením klíče a zamknutí řeky do příštího jara. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
11. říjen 2024 8:00
Příroda

Na procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky

Víte, jak se v minulosti vyrábělo máslo a kde se bere med? Zajímá vás jak se po řece Vydře plavilo dřevo a jak se stavěl Blatenský vodní příkop? Nikdy jste o těchto věcech nepřemýšleli, ale rádi chodíte do přírody? Inspirujte se následujícími patnácti tipy a projděte si některé z českých naučných stezek!
7. říjen 2024 8:30
Příroda