Kryt civilní obrany se začal tajně stavět v severovýchodním rondelu zámeckých valů
pardubického zámku v roce
1953. K zajištění utajení byli dokonce
vystěhováni obyvatelé budovy čp. 4 pardubického zámku (budova Labské brány). Stavba neměla sloužit k ochraně řadového civilního obyvatelstva, ale byla vybudována jako
velitelské stanoviště civilní obrany, tedy štáb, jenž měl řídit činnost ve městě ohroženém radioaktivním spadem po případném útoku.
Kapacita krytu byla
několik desítek lidí, filtroventilační zařízení bylo určeno v kritickém případě velmi krátkodobě pro asi 120 osob. Filtry nebyly zařízeny k ochraně před chemickými zbraněmi, ale zařízení bylo
schopno odfiltrovat radioaktivní prach. Mělo nejen
elektrický, ale také ruční pohon. Kryt by nepochybně nedokázal odolat přímému zásahu těžkou leteckou pumou, ale s tím se zřejmě nepočítalo.
Stavba byla vybavena
telefonem a
dálnopisem, tedy vrcholnými telekomunikačními prostředky své doby. Pro dočasné obyvatele kryt poskytoval strohá sociální zařízení,
sprchy,
vojenská lůžka. Voda se získávala z
vlastní studny, objekt byl napojen na vnější zdroj elektřiny a má i svůj generátor. Vytápění zde, s výjimkou telefonní ústředny, nebylo.
Teplota v krytu se v průběhu roku pohybuje mezi
10 a 15 stupni Celsia a je velmi stabilní.
Kryt byl včetně zabudovaných technologií
průběžně udržován v provozuschopném stavu, zařízení, která dožila, byla v průběhu let nahrazována novými.
Nejbližší prohlídka proběhne v sobotu
Prohlídky se konají v
sobotu v 11 a 15 hodin pro
objednané skupiny minimálně 5 osob. Maximální počet osob na prohlídku je 15. Vstupenku je nutné s předstihem rezervovat!
Nejbližší plánovaná prohlídka pro jedlotlivce se koná v
sobotu 8. 2. od 15 hodin, od 13 hodin je již plně obsazena. Vstupné je 100/50 Kč, je však třeba se na prohlídku předem zaregistrovat. Buď telefonicky 607 034 110 nebo e-mailem rezervace@vcm.cz. V krytu je celoročně teplota mezi 12 až 15°C, nezapomeňte tedy na přiměřené oblečení.
V 90. letech 20. století začalo část
krytu, jenž byl tehdy v majetku okresního úřadu, užívat Východočeské muzeum, které kryt jako celek spravuje dodnes. Jsou zde především archeologické depozitáře vykopaného a často ještě konzervátory nezpracovaného archeologického materiálu.