U zrodu myšlenky
safari stály úvahy o nevyhovujícím technickém stavu současných výběhů v místě, v němž je snížený taktéž zájem návštěvníků. Tyto dvě skutečnosti nakonec přivedly ZOO k myšlence proměnit méně atraktivní část zahrady nejen pro zvířata, ale i pro návštěvníky, v něco mimořádného. Využít svážnic a výběh koncipovat jako safari tedy bylo nasnadě.
Celková plocha všech pěti areálů safari respektujících zoogeografické zóny by měla zaujímat 19 ha. Realizační práce spadají do let 2012-2017. Tento projekt je nejen časově rozsáhlý, ale v mnoha směrech znamená pro zoologickou zahradu a zvířata v ní chovaná další životní kapitolu. Ačkoliv se výrazně proměňuje rozlehlá plocha stávajícího areálu zahrady, její provoz zůstává zachován.
Euroasii následují
Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida, a s nimi vlci, sobi, klokani, žirafy, přímorožci a mnoho dalších zvířat. To, jak rychle se zvířata s novým prostředím sžijí, však záleží pouze na nich a v tomto směru je nebudeme jakkoliv omezovat. Unikátem nové safari bude i to, že
jako první v Evropě bude mít volný výběh pro vlky arktické.
Zoologická zahrada se stále ubírá cestou, na níž svět zvířat a lidí bude propojen. Dalším z cílů safari je z
přístupnit návštěvníkům místa jejich pohledu doposud skrytá, zvýšit atraktivitu zoo, a tím posílit i turistický ruch v regionu. V neposlední řadě sloučením a rozšířením výběhů získají zvířata podstatně větší prostor. Současně se jim vytvoří prostředí co nejvíce podobně přírodě. Takové, v němž se budou projevovat v rámci soužití s ostatními zvířaty, v rámci své skupiny či úzké rodiny tak, jak jim je dáno.