ÚvodAktuality#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě
Kultura

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

  • 5. října 2020
Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů

Klavíry Petrof
Klavíry Bösendorfer

Klavíry Petrof měli i na císařském dvoře

PianoDne 8. září 1839 se narodil Antonín Petrof, podnikatel a zakladatel firmy Petrof. Vyučil se truhlářem v dílně svého otce Jana Petrofa. Roku 1857 se odjel učit stavitelem klavírů do Vídně k firmám Heitzman, Ehrbar a Schweighofer. Roku 1864 se vrátil do Hradce Králové, postavil svůj první koncertní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu na dílnu klavírnickou.

Postupně se vypracoval a zařadil se mezi nejvýznamnější výrobce klavírů a pian v Evropě. Mezi zákazníky firmy Petrof patřil také císařský dvůr a v roce 1899 Antonín Petrof obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1932 získala firma Petrof licenci na výrobu elektroakustických klavírů značky Neo-Bechstein, později přejmenované na Neo-Petrof. V závodech se pod hlavičkou Petrof vyráběly také nástroje jiných značek. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl podnik Petrof znárodněn. V letech 1991 až 1998 byl podnik reprivatizován.


Muzeum klavírů a exkurze do výrobny

PianistaV rámci oslav 150. výročí oslav založení rodinné firmy bylo v roce 2014 otevřeno Muzeum Petrof s mimořádnou expozicí hudebních nástrojů. Zrekonstruované prostory dřevovýroby nabízí k obdivu unikátní klavíry, pianina, harmonia, doplněné naprostými perličkami tohoto krásného řemesla. To však není vše!

Zájemci se mohou vydat s průvodcem do výrobny těchto nádherných nástrojů a sledovat tak proces vzniku klavíru od neopracovaného kusu dřeva přes ladění až po přípravu na expedici k zákazníkovi. Do Muzea Petrof a na exkurze je nutná předchozí rezervace přes formulář, který najdete na webových stránkách muzea. Prohlídky probíhají pouze v úterý a ve čtvrtek. Minimální počet návštěvníků pro konání prohlídky je 5 osob. Pokud vás bude méně, spojí vás v Petrofu s jinou skupinou.
 

Klavíry a pianina vídeňské značky Bösendorfer

BösendorferZa nejstarší firmu na výrobů luxusních klavírů se považuje vídeňská továrna značky Bösendorfer. Zde se od roku 1827 vyrábí klavíry určeny nejen pro bohaté rodiny, císaře a cary, ale také pro koncertní pódia, vzdělávací instituce a milovníky hudby po celém světě. Společnost založil tehdy třiatřicetiletý Ignaz Bösendorfer, který pocházel z rakouské metropole. Studoval nejprve Akademii výtvarných umění a následně byl díky své velké muzikálnosti a technické způsobilosti v 19 letech poslán do učení ke známému výrobci pian Josephu Brodmannovi. Po vyučení se registroval jako klavírní výrobce ve Vídni a založil si vlastní firmu. Piana, které Ignaz Bösendorfer vyráběl, si získala pověst nejen svým velmi ojedinělým zvukem, ale také svou robustní kostrou.

Bosendorfer Grand Bohemian PianoBösendorfer byl označován za nejpomalejšího výrobce pian ve světě, jeden klavír vyráběl i čtyři roky. Nástroje z jeho dílny byly mimořádně kvalitní a Bösendorfer se brzy stal jedničkou mezi vývozci tohoto druhu zboží v Evropě i v zámoří. Po smrti zakladatele převzal firmu jeho syn Ludvík, který prosperitu podniku ještě zvýšil. Společnost Bösendorfer vyráběla klavíry do 1. poloviny 20. let, během světové ekonomické krize pak výroba poklesla a ke konci druhé světové války byla pozastavena úplně. Po válce se firma začala stavět na nohy velmi zvolna, avšak nakonec se to podařilo. Piana značky Bösendorfer jsou spojována s velmi silným a zpěvným tónem. Rám klavírů je vyroben z pevných jedlových částí, takže se skříň stává pokračováním ozvučné desky. Velké klavíry mají navíc čtyři tóny v basech.
 

Největší výrobce akustických klavírů a pianin v Evropě

klavíry petrofV současnosti je největším výrobcem akustických klavírů a pianin v Evropě Petrof. Obchoduje na 5 kontinentech a vyváží do více než 65 zemí celého světa. Od roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír, byl pod značkou Petrof vyrobeno zhruba 630 000 nástrojů a řadu dalších v rámci Petrof Brand Family. Piana jsou mezi hudebníky oblíbená především pro neobyčejně měkký, něžný, kulatý a romantický tón. Za desetiletí jejich výroby se mnohé změnilo, precizní ruční práce, pečlivý výběr materiálů a nezaměnitelný romantický zvuk však zůstává. Nástroje značky Petrof si zamilovalo nespočet slavných interpretů a významných osobností a představitelé páté generace dál s hrdostí pokračují v poctivém řemeslu a rodinné tradici.

Nejkvalitnější nástroje z královéhradecké továrny zná dnes celý hudební svět. Snad z toho důvodu získal Petrof celou řadu ocenění – od medaile krále Jiřího z výstavy v Londýně, přes Grand Prix z Paříže, Barcelony nebo Bruselu, až po titul Rodinné stříbro nebo Czech Goodwill 2015. Všechny nástroje jsou navíc označeny pečetí European Excellence, jež dokládá evropský původ a kvalitu používaných materiálů.

Petrof Gallery Kultura

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Muzeum pian Petrof v Hradci Králové Kultura

Muzeum pian Petrof v Hradci Králové

V Muzeu pian továrny PETROF si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj