ÚvodAktualityNahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu
Příroda

Nahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu

  • 12. září 2021
V přírodní rezervaci Turold na okraji města Mikulova, najdete jediné zpřístupněné jeskyně u nás v jurském vápenci. Jeskyně Na Turoldu zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře. Nejkrásnější částí jeskyně je pohádkový Jezerní dóm, nejhlubší prostora jeskyně s řadou smaragdových jezírek.
jeskyně na turolduPodzemní systém jeskyně Na Turoldu se nachází nedaleko města Mikulova a je největší a nejvýznamnější jeskyní Pavlovských vrchů. Atraktivní jeskynní labyrint v nitru pálavského hřbetu je je rozšířen o zpřístupněný Jezerní dóm. Délka všech chodeb, síní a dómů tvoří necelé 3 km. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla tato jeskyně na zlomech a puklinách ve vápencích druhohorního stáří, postižených mladým alpínským vrásněním. Jedná se vrstevní, korozně erozní jeskyně s pozdější remodelací dutin řícením a pohybem horninových bloků.

jeskyně na turolduProhlídková trasa začíná 15 m dlouhou Sestupnou chodbou, jejíž stěny zdobí třpytivé krystaly a jehličky kalcitu, do Balvanitého dómu, který dostal název od mohutných bloků, odtržených od stropů. Levou stranu dómu lemuje 18,5 m vysoká puklina, která ústí do Horních pater jeskynního systému. Prohlídka pokračuje sestupem po dřevěném schodišti do Klenotnice. Její bělostné stěny jsou rozleptány do mimořádně členitých prostor a dutinek. Podobají se kamenné pěně, jejíž výstupky místy přecházejí do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků, pokrytých třpytivými krystaly čistého kalcitu. Dostaly název „turoldská výzdoba“ a nemají v našich jeskyních obdoby. V některých návštěvnících vyvolávají pocit procházky po dně korálového moře.
 

Kouzlo Pohádkové síně a Jezerního dómu

jeskyně na turolduPo kamenných schodech následuje sestup do Netopýřího dómu, jednou z hlavních křižovatek jeskynních chodeb. Krátká spojovací chodba vede odtud do Síně konce. Malá výstavka tu návštěvníkům představuje kosti mamuta, pratura, prakoně i medvěda, nalezené v odlámaných jeskyních na Turoldu, i druhohorní zkameněliny mlžů a plžů z Pálavských vrchů. Z Netopýřího dómu také pokračuje schodiště do Pohádkové síně. Zdobí ji navětralé dolomitizované partie vápenců, jejichž bizardní tvary připomínají nejrůznější figurky. Nejen malí návštěvníci v nich vidí Madonu, kulturistu, psa, hokejového brankaře, zříceninu hradu aj. Dno jeskynních prostor pokrývá v jeskyních neobvyklý, bílý vápencový písek.

jeskyně na turolduPoslední zastávkou, kam lze sestoupit z Netopýřího dómu 7 m hlubokou propástkou, je Jezerní síň. V této největší prostoře prohlídkové trasy se návštěvník nachází 37 m pod úrovní vchodu. Síň je periodicky zaplavována vzedmutou hladinou spodní vody, která tu vytváří několik působivých, smaragdově zelených jezírek. Je také největším prostorem – její délka je30 m a šířka 17 m. Následuje Síň U Žraločí tlamy, které dominuje kamenný útvar, podle něhož dostala svůj název. Strop, který přechází do 8 m dlouhého komína, si zahrál ve filmu „Třetí skoba pro kocoura“.
 

Kdy se konají prohlídky a kolik stojí vstupné

jeskyně na turolduJeskyně jsou otevřeny v září a říjnu od úterý do pátku od 10 do 16 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 16:30 hodin. Vstupné na prohlídku stojí 140 Kč, snížené 110 Kč. Prohlídka trvá přibližně hodinu a není určena pro malé děti. Vzhledem k náročnějšímu terénu (350 schodů) také sestup do jeskyně nedoporučujeme osobám se sníženou pohyblivostí.

Před prohlídkou se raději u jeskyňářů ujistěte, že je Jezerní dóm přístupný – několikrát do roka totiž bývá zaplaven podzemní vodou a v této době není přístupný. Ověřit si jeho dostupnost můžete na čísle 519 321 718 nebo emailu turold@caves.cz.
Naučná stezka Turold Příroda

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem Příroda

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj