ÚvodAktualityObjevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích
Kultura

Objevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích

  • 2. října 2023
Slavný cestovatel, holický rodák Dr. Emil Holub, podnikal ve druhé polovině 19. století objevné cesty do Afriky. Nejprve sám, později společně se svou manželkou Růženou. V neuvěřitelně těžkých podmínkách získával poznatky, které jsou dodnes ceněny po celém světě. Ač je to dávno, je dodnes symbolem českých cestovatelů. V holickém muzeu objevíte moderní expozici, kterou navrhl architekt a divadelník David Vávra. Ta se věnuje Emilu Holubovi, jeho sbírkám a africké přírodě. Přijďte se podívat! Ve městě se první říjnový týden slaví Holubovy Holice.

Holubovy Holice

Každoročně v říjnu si Holice připomínají svého rodáka týdenní akcí Holubovy Holice, které se letos konají od 30. září do 7. října. Obzvlášť bohatý program slibuje Africká sobota, kdy Aleš Dráteník Kulhánek přiveze svá Řemesla jinak, na památku si vyrazíte pamětní minci, o hudební vystoupení se postarají Divoké bubny a Roben Mlauzi a afrikanistka PhDr. Marie Imbrová si připravila přednášku na téma Holubovy ženy.
 

Doktor Emil Holub a jeho cesty Afrikou

Dr. Emil HolubJe mnoho českých osobností, které lépe zná, nebo alespoň lépe ocenila cizina než my sami. Svým významem přesáhli hranice i věky a přece o nich víme tak málo. Holický rodák doktor medicíny Emil Holub (1847 – 1902) je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let. Jeho muzeum ve městě vzniklo v roce 1966, základem mu byly rozsáhlé sbírky a předměty z pozůstalosti, které mu věnovala Holubova manželka Růžena. 

Dr. Emil Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. V neuvěřitelně těžkých podmínkách shromažďoval geniální sbírky. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů. Jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky. Byl českým Livingstonem. Londýnský Times srovnával dílo Dr. Emila Holuba s Darwinovou "Cestou přírodozpytce kolem světa" jako s jediným dílem, s nímž srovnání snese. Sám Darwin píše: "Dílo Čecha Holuba obdivuji ze srdce".

Emil HolubZa posledních 150 let vymizelo v Africe mnoho etnik. Holubovy sbírky a publikace nám zachovaly mnohé z toho, co by jinak navěky zmizelo z naší planety. Jeho vědecká práce v severní části jižní Afriky je dodnes jedinečná. Dr. Holub se stal zdrojem poznání kulturního dědictví. Pro státy Zambie a Zimbabwe jsou jeho etnografické práce důležitým pramenem jejich vlastní historie. Dne 17. září 2005 byla před budovou National Museum of Zambia ve městě Livingstone odhalena kamenná busta tohoto významného českého cestovatele.


Na dovezené exponáty bylo třeba tří vlakových souprav

Emil Holub Africká vesniceDr. Emil Holub se během svého první ho pobytu v Africe ( 1872 – 1879 ) usadil v městečku Dutoitspan, kde provozoval soukromou praxi. Za skromným příbytkem a zároveň ordinací byl malý dvorek, na kterém měl svou soukromou zoo. Choval zde šakaly, tarbíky, opice, drobnější savce a některé druhy ptáků. Největším a nejslavnějším obyvatelem byl lev Princ, kterému Dr. Holub vlastnoručně zhotovil klec.

Růženě Holubové bylo teprve 18 let, když odjela se svým chotěm do Afriky. Přes své mládí se ale byla plnohodnotným členem výpravy. Velmi rychle se naučila kafersky i dalším nářečím a stala se vyhledávanou tlumočnicí. Zdatně si vedla při preparování ptáků a drobných savců. Nejednou prokázala své nadání při shánění jídla výměnným obchodem s domorodci.

Dnes již můžeme jen odhadovat, kolik exponátů Dr. Holub z Afriky dovezl. Byly to desítky tisíc. V roce 1891 realizoval obrovskou etnografickou výstavu, nejprve ve Vídni a o rok později v Praze. K převozu všech exponátů potřeboval tři vlakové soupravy.
 

Malý svět Dr. Emila Holuba v Holicích

Expozice HolubaV holickém muzeu uvidíte stylizované Viktoriiny vodopády s iluzí tekoucí vody, africkou vesničku a iluzi africké přírody s poletujícími ptáky, rozestupující se savanou, zvuky divokých zvířat a africkou hudbou. Nechybí ani vycpanina Holubova domácího mazlíčka, lva Prince.

Při prohlídce můžete vyzkoušet některý z interaktivních prvků v expozici – tři dotykové obrazovky, kde porovnáte své znalosti o Dr. Holubovi nebo Africe, tajemné skříňky, ve kterých jsou ukryty africké předměty – (pracovní list ke skříňkám je možné zakoupit v pokladně) nebo stavebnice, puzzle a skládačky v hracím koutku. Pro děti je jistě atraktivní osedlání modelů malé zebry a lva.

Zajímavostí je i krátký film o Holubovi scenáristů a režisérů Milana Šteindlera a Martina Koppa. Ve snímku ožívají i kresby z Holubových cestopisů.
 

Výstava Emil Holub v Náprstkově muzeu v Praze

Až do 31. května 2024 máte možnost v Praze vyrazit na výstavu o Emilovi Holubovi do Náprstkova muzea, která představuje jeho osobnost na základě historických faktů, zbavenou legend a mýtů, ale též seznamuje návštěvníka s dobou, ve které žil, hodnotami a způsoby uvažování tehdejší společnosti. 
 
V rámci výstavy se můžete těšit na množství etnografických předmětů, přírodovědné exponáty, fotografie, kresby, knihy a plakáty, ale také deníky a zápisníky, ve kterých máte možnost listovat pomocí digitální aplikace. To, jakou legendou se cestovatel Holub stal, připomínají ukázky z českých hraných filmů, reklamní spot a videoklip známé punkové kapely.

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích Kultura

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

Další aktuality

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.
4. červenec 2025 19:25
Kultura, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 27. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 4. července do 29. srpna 2025.
3. červenec 2025 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů je přístupná i v pondělí

Bohuslav Martinů je ve světě znám nejen svými hudebními skladbami, ale také unikátním místem narození. Ono, ne každému se poštěstí narodit ve věži kostela, 36 m nad zemí. Přijďte se podívat, kde malý Bohuslav vyrůstal! Zatímco většina českých památek je vždy v pondělí zavřená, v Poličce udělali výjimku. Návštěvníci města Poličky vítají možnost navštívit Rodnou světničku Bohuslava Martinů i v pondělí, kdy mívá většina památek zavřeno.
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Na Svojanově se bude se začátkem prázdnin tradičně slavit založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 28. a 29. června 2024, se tu bude slavit založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
28. červen 2025 8:37
Památky, Pardubický kraj

Velký jezdecký den se vrací do Slatiňan

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na sobotu 28. června 2025 Velký jezdecký den ve Slatiňanech, kde se chovají nádherní starokladrubští vraníci. Akce oslaví 80 let chovu starokladrubského vraníka ve slatiňanském hřebčíně. Připraven je program čítající 16 vystoupení na nichž se vám starokladrubáci představí při různých disciplínách.
26. červen 2025 14:00
Letní sporty, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:13
Zážitky, Pardubický kraj

Loutkářská Chrudim je tady! Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 27. června a končí ve čtvrtek 3. července 2025. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a nebudou chybět ukázky cvičení na šálách a možnost si tento sport vyzkoušet.
24. červen 2025 12:00
Kultura, Pardubický kraj

Poznejte naši historii a tragický osud osady Ležáky

Památník Ležáky je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha. Ležáky byly malou kamenickou osadou, žilo tam 53 obyvatel.
24. červen 2025 6:49
Památky, Pardubický kraj