ÚvodAktualityPamátník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici
Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici
Památky

Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici

  • 21. června 2010
Už zítra, v úterý 22. června 2010 – na den přesně sto let poté, co byla zahájena výstavba Památníku Mohyla míru – otevře Muzeum Brněnska v památníku novou expozici, která naváže na stávající multimediální projekt Bitva tří císařů – Slavkov / Austerlitz 1805. Otevřením nové expozice bude završen dlouholetý projekt muzejní prezentace legendární bitvy u Slavkova (2. 12. 1805).
Ve čtyřech křídlech nově vybudovaného pavilonu – expozičních prostorách, se návštěvníci v expozici nazvané Fenomén Austerlitz seznámí s událostmi, které následovaly po slavkovské bitvě, s pomníky, památníky a památnými místy bojiště i s příběhem Mohyly míru, prvního evropského válečného památníku s mírovým posláním. Další část expozice bude věnována „druhému životu“ slavkovské bitvy: historické paměti – kronikám, svědectví, memoárům a historiografii a „slavkovským inspiracím“ – odrazu bitvy a napoleonských válek ve výtvarném umění, literatuře, hudbě, filmu, v užitém umění a řemesle či ve folklórní tradici.

Samostatné téma budou v expozici tvořit ohlas a tradice bitvy, od prvních připomínek, přes meziválečné aktivity jednotlivců, spolků a společností až po novodobé Napoleonské hry: každoroční vzpomínkové akce k výročí bitvy – divácky vděčné rekonstrukce bitevních scén pod kopcem Santon u Tvarožné, které vrcholí pietním aktem u Mohyly míru.

V architektonicky netradičně pojatém muzejním pavilonu, v němž je nová expozice umístěna, najdou návštěvníci i víceúčelový sál, který bude sloužit jako výstavní prostor, přednášková síň či herna pro dětské návštěvníky. Exteriér pavilonu je řešen jako stylizovaný terén bojiště, s průhledy do interiéru a výhledem na reálnou krajinu bitvy.

Více informací:
Památník Mohyla míru
 
Památník je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805“.
Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Další aktuality

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Přijeďte na Svatohubertské slavnosti do Boskovic

Sobota 9. listopadu 2024 nabídne v Boskovicích zábavu pro celou rodinu. Program tradičních podzimních slavností doplní svatohuberská mše svatá na palouku před hradem, budou připraveny ukázky vábení zvěře, můžete se dozvědět zajímavé informace z lesní pedagogiky a vyzkoušet laserovou střelnici. Na hradě v Boskovicích bude připraveno také bohaté občerstvení.
8. listopad 2024 20:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj