ÚvodAktualityLegendární latimérie podivná je k vidění v Zoo Ostrava
Příroda

Legendární latimérie podivná je k vidění v Zoo Ostrava

  • 22. listopadu 2017
V Zoo Ostrava najdete v několika pavilonech poměrně velká akvária s rybami, parybami, některé společně s želvami nebo bezobratlými živočichovy. V Pavilonu evoluce je k vidění také podivný tvor, který byl nesprávně považován za rybu. Model v životní velikosti prezentuje nejen fenomén evoluce, ale i velice krásný příběh.
Latimérie podivná (Latimeria chalumnae) byla poprvé ulovena v 1938 jako první živý zástupce lalokoploutvých. Do té doby byl podobný živočich znám pouze ve fosilním záznamu z období minimálně před 70 miliony lety. Její nejbližší příbuzní vyhynuli na konci druhohor a všichni lalokoploutví byli považováni za vyhynulé. Latimérie je zástupcem rodu, který prošel předlouhým časem, aniž by se jeho vnější morfologie podstatně změnila. Nepřesně takové organizmy označujeme pojmem „živoucí fosilie“. Odborně se tyto druhy nazývají panchronické. Latimérie tak například pamatuje Afriku ještě celou zalesněnou, tedy včetně východního pobřeží, kde dodnes v nevelkých počtech přežívá. V Červeném seznamu je zařazena v kategorii kriticky ohrožený druh.
 
Latimérie dorůstá délky až 2 metry a váží okolo 90 kg. Tvarem těla, šupinami a ploutvemi připomíná ryby, jde však o zástupce třídy nozdratí (Sarcopterygii), která se odlišila od ryb již před více než 410 miliony let. Vyskytuje se v hlubinách Mosambického průlivu, okolí Komorských ostrovů a v jižní Africe. Je vejcoživorodá. Její masité ploutve mají vnitřní stavbu podobnou stavbě končetin čtyřnožců. Název nozdratí je odvozen od přítomnosti vnitřních nozder (choan). Ty později čtyřnožcům umožnily dýchat atmosférický kyslík i při zavřených ústech. Již nejstarší vyhynulé formy nozdratých měly plicní vaky. Nozdratí zahrnují vedle latimérií i všechny vyhynulé lalokoploutvé formy, ale také starobylé dvojdyšné (Dipnoi), z nichž dodnes přežívá šest druhů bahníků. Jeden (živý) zástupce, bahník západoafrický, je také k vidění v ostravském Pavilonu evoluce.

Čištění akváriíVzhledem k tomu, že některá akvária v Zoo Ostrava jsou hluboká i přes 1,3 m, je potřeba se do nich při čištění potopit – jedná se o nádrže: v pavilonu Tanganika akvárium „Skalnaté pobřeží jezera Tanganika“ (5 000 l) a bazén krokodýlů (62 000 l), ve vyhlídce Čitván obě akvária (6 a 8 tisíc litrů), v pavilonu Papua akvárium „Písčiny řeky Fly“ (8 000 l) a „Korálové moře“ (6 000l) a v Pavilonu evoluce třídílný bazén o celkovém objemu 30 000 l.

Nejpreciznější očištění je na minerálním skle stěrkou s kvalitní ocelovou planžetou zevnitř. Důležité je zvolit a udržet správný úhel čištění cca 30 stupňů, jinak by se mohlo poškrábat i velice tvrdé sklo. Výjimkou je čelo akvárií na Čitvánu, které je vyrobeno z akrylátu. Je zaoblené, a protože je velice měkké, planžetou by se poškodilo. Na tyto akryláty se používají speciální houbičky. Potápění do každého akvária se děje 1x týdně a trvá asi dvě hodiny. Kromě čištění skel se proplachují filtry, vyměňuje voda, upravují rostliny a dno, čistí se dekorace, popřípadě odstraňují nečistoty z vody.

Chovatelé-akvaristé se potápí se v neoprenových kombinézách bez bomb a z bezpečnostních důvodů i bez šnorchlů. V některých nádržích si musí dávat pozor na agresivní obyvatele. Např. v akváriu Kali Gandaki na Čitvánu svůj prostor chrání želvy Hamiltonovy a poměrně velké dravé ryby nožovci. Zatímco želvy útočí na obličej a dokáží bolestivě kousnout, nožovci útočí na holé palce u nohou (o bolesti ale platí totéž). Na obličej si akvaristé musí dát pozor, nohy jim chrání obuv.
Broukoviště v Zoo Ostrava Příroda

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat Příroda

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat

Nový interaktivně-edukativní koutek prezentující hlasy dvaceti vybraných zástupců naší fauny. Koutek je doplněn o informační cedulky k jednotlivým druhům, které se vyskytují v přírodě Česka.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Hrady a zámky v Moravskoslezském kraji zahajují novou sezónu

Památky Moravskoslezského kraje pomalu otevírají své brány! Už od 5. dubna 2025 zve na návštěvu například zámek Janovice, který vám nabídne zcela novou prohlídkovou trasu. Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň se už nemohou dočkat Velikonoc, a tak vás provedou velikonočními interiéry od první dubnové soboty. Otevřeno budou mít ale nejen hrady a zámky – z industriálních památek se můžete podívat do Dolu Michal, který na letošek připravuje noční prohlídky a akce pro děti z mateřských škol.
2. duben 2025 18:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 5. dubna 2025 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
2. duben 2025 12:28
Příroda, Moravskoslezský kraj

Legiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě

Nádraží Týniště nad Orlicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Setkáte se s ním ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, i na Vysočině. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost. Na své pouti po Čechách, Moravě a Slezsku bude od 1. dubna do 30. listopadu 2025.
1. duben 2025 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima dává našim končinám definitivní vale a vládu nad přírodou přejímá již velmi očekávané jaro. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
29. březen 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kde? V Chráněné krajinné oblasti Poodří v obci Sedlnice. Sněženky jsou poklady jara, pojďme je společně chránit, aby mohly lány sněženek vykouzlit úsměv na tvářích i dalších generací.
6. březen 2025 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bohumín rozveselí masopustní průvod

Masopustní veselí ovládne v úterý 4. března 2025 bohumínskou pěší zónu i náměstí T. G. Masaryka před radnicí. Nebudou přitom chybět veselé maškary, koňský povoz i stylový hudební doprovod.
3. březen 2025 13:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava nabídne komentované prohlídky kolekce bonsají

V loňském roce nabídla Zoo Ostrava poprvé komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Tyto miniaturní rostliny jsou na zimu přestěhovány z expoziční části do vytápěného fóliovníku, kde prohlídky probíhaly. Zájem o ně byl velký, proto je zoo nabízí i v letošním roce – zahájeny budou 1. března a konat se budou o sobotách a nedělích po celý březen.
25. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj