ÚvodAktualitySkandinávský dům zve na festival Dny Severu
Kultura

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

  • 24. listopadu 2021
V úterý 23. listopadu zahájil Skandinávský dům dvanáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošní téma přehlídky zní fakta versus fikce. Právě o přístupu k faktům a míře fikce přijedou do Prahy a Brna diskutovat také hlavní hosté festivalu – švédská autorka Elisabeth Åsbrink a litevský spisovatel Alvydas Šlepikas.
Elisabeth_ÅsbrinkElisabeth Åsbrink (*1965) je spisovatelka a novinářka. V současnosti pracuje ve švédské televizi SVT jako redaktorka a producentka. Její kniha A stromy ve Vídeňském lese stále stojí (Absynt 2021, přel. Anežka Soukupová) získala prestižní ocenění pro reportážní literaturu – Cenu Ryszarda Kapuścińského a cenu Švédsko-dánského kulturního fondu. Kniha vychází z dopisů, které posílali židovští rodiče svému synovi z Vídně do Švédska, kam ho poslali, aby ho zachránili. Vypráví také o pozoruhodném přátelství tohoto chlapce s Ingvarem Kampradem, pozdějším zakladatelem IKEA. Autorka se svým románem pokouší vyrovnat s mýtem o Švédsku třicátých let – o zemi rovnosti a solidarity. Kniha se však hluboce dotýká také současnosti, toho, jak rádi věříme iluzím. Beseda se spisovatelkou proběhne v Brně 24. 11. od 19:00 ve vile Löw-Beer a v Praze v Centru současného umění DOX 25. 11. od 19:00 hodin.

Alvydas ŠlepikasLitevský spisovatel Alvydas Šlepikas (*1966) se vedle prózy věnuje také poezii, je režisér, herec i scenárista. Čeští čtenáři se s ním mohli seznámit díky románu Jmenuji se Maryte (Odeon 2020, přel. Věra Kociánová), který pojednává o fenoménu vlčích dětí, tzv. wolfskinder. Na sklonku druhé světové války a po ní se po baltských zemích bezcílně potulovaly německé děti. Autor tuto polozapomenutou část evropské historie přibližuje s velkým pochopením i zaujetím, píše prostým, nicméně až poetickým jazykem. Ukazuje, jak jednoduše se šlo v poválečné zimě v Pobaltí ztratit. Kniha se po svém vydání v roce 2012 stala nejčtenější knihou roku a o rok později za ni autor získal Cenu Svazu litevských spisovatelů. Beseda se spisovatelem bude probíhat ve stejné dny a na stejných místech jako besedy s Elisabeth Åsbrinkovou. Beseda Otisk války bude zaměřena nejen na tyto „děti války“ a podpovrchový rasismus, který je v naší společnosti stále přítomný, ale také na odlišný přístup obou autorů ke zpracování historických témat s nadčasovou platností a na samotné prolínání faktů a fikce.
 

Co dále nabízí Dny severu?

Muž, který si hrál s ohněmDny Severu dále nabízejí řadu filmových projekcí či besedu s literárními historiky zaměřenou na způsoby zpracování dějinných událostí v nejstarších ságách. Publikum pozná v nových souvislostech také osobnosti Stiega Larssona a Miky Waltariho. Švédského autora slavné trilogie Milénium přiblíží filmový dokument Muž, který si hrál s ohněm. O díle a osobnosti Miky Waltariho bude hovořit autorka životopisné knihy Fin Mika Waltari a překladatelka Markéta Hejkalová s literárním historikem Janem Dlaskem.

Festival se koná až 8. 12. 2021 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, severských velvyslanectví v ČR a Litevského kulturního institutu.
 

Dny severu nejen se zajímavým filmem

  • stockholm24. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Vila Löw-Beer, Brno)
  • 25. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Centrum současného umění DOX, Praha)
  • 26. 11. 19:00 Lži, fikce a fakta ve staroseverských ságách (Studio Paměť, Praha)
  • 30. 11. 18:00 Mika Waltari: historik, nebo fabulátor? (Knihovna Jiřího Mahena, Brno)
  • 1. 12. 18:00 Putování Pobaltím (Dům čtení – MKP, Praha)
  • 2. 12. 18:00 Promítání: Ten dvanáctý (Kino Evald, Praha)
  • 2. 12. 20:00 Promítání: Idealista (Kino Art, Brno)
  • 8. 12. 18:00 Promítání: Amundsen (Kino Evald, Praha)
Festival severské kultury Dny Severu 2024

16. 10.8. 11.
Festival severské kultury Dny Severu 2024

Skandinávský dům zve ve dnech 16. října až 8. listopadu na 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova.

Komorní kino Evald v Praze Kultura

Komorní kino Evald v Praze

Menší artové kino na Národní třídě je pojmenováno podle významného filmového režiséra Evalda Schorma-

Kino Art v Brně Zážitky

Kino Art v Brně

Artové kino s více než stoletou historií vyniká svou originální filmovou nabídkou a nevídanou kreativitou v dalším programu. V programu najdete premiéry, filmovou klasiku i experimentální snímky. Pořádá také pop-up projekce na netradičních místech, festivaly, přehlídky a tematické večery.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Havelské posvícení v Radotíně, 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Prague Coffee Festival 2024, Na úsvit času aneb k počátkům pražské pánve, Na kouzelném paloučku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Praha je plavců ráj – tipy na místa, kde si skvěle zaplavete

Praha by se dala označit jako plavecký ráj – plavci si mohou vybrat z řady klasických krytých bazénů, ale také intimních hotelových wellness center či aquaparků, které nabízejí zábavu i bohaté sportovní vyžití. Užijte si chvíle strávené v bazénu s mořskou vodou, nevšední návštěvu největšího aquaparku ve střední Evropě nebo nezapomenutelné výhledy na hlavní město.
10. říjen 2024 12:10
Životní styl, Praha

Začíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu

Čtyři dny nabité audiovizuálním uměním nejen ve veřejném prostoru nabídne Signal Festival od 10. do 13. října 2024, každý den od 19:00 do půlnoci. Letošní ročník přinese dvě trasy – Hradčany a Centrum, uvede 22 uměleckých instalací a vůbec poprvé rozzáří i areál Pražského hradu. Součástí tras bude 7 zastávek placené Galerijní zóny a 2 videomappingy. Program také zahrnuje první ročník networkingové konference Signal Forum, která 11. a 12. října zaplní CAMP přednáškami s odborníky a odbornicemi z oblasti technologií, nových médií a vědy. Vstupenky na festival jsou k dostání online.
10. říjen 2024 8:00
Kultura, Praha

Státní svátek 28. října: co zajímavého si prohlédnout v Praze a okolí

Výlety na zajímavá místa v Praze i ve Středočeském kraji nabízí státní svátek 28. října. Někde se vám podaří ušetřit – mnoho památek bývá přístupných zdarma nebo s výraznou slevou, jinde sice vstup zdarma nenabízejí, zato se otevírají jindy uzavřená místa anebo vás pustí tam, kam se běžně nechodí. Ve Středočeském kraji se navíc 28. října, kromě státního svátku, slaví také Den Středočeského kraje, který taktéž otevírá brány muzeí a nejrůznějších expozic dokořán. Ty nejzajímavější tipy vám přináši Kudy z nudy.
9. říjen 2024 9:00
Památky, Praha

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee Festivalu

V sobotu a v neděli 12. a 13. října 2024 proběhne v Pražské tržnici v Holešovicích dvanáctý ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Pořadatelem festivalu je spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvíjet a propagovat kávovou kulturu.
8. říjen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Podzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně

Už posedmnácté rozzáří venkovní expozici trojské Botanické zahrady hlavního města Prahy široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Výstava Dýňový podzim v trojské botanické zahradě se letos koná od 11. do 3. listopadu 2024. Během ní můžete obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda.
8. říjen 2024 12:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
7. říjen 2024 7:13
Kultura, Praha

Během říjnového státního svátku se podíváte zdarma do Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze i letos nabízí volný vstup do svých expozic během říjnového svátku ke Dni vzniku samostatného československého státu, který slavíme v pondělí 28. 10. 2024. Milovníci umění tak mají šanci prohlédnout si bezplatně expozice v palácích na Hradčanech, v klášteře sv. Anežky České či ve Veletržním paláci. Otevřeno zde bude po celý den, od 10:00 do 18:00 hodin.
6. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha