ÚvodAktuality#světovéČesko a Dlouhé Stráně, přehrada na vrcholcích hor
Památky

#světovéČesko a Dlouhé Stráně, přehrada na vrcholcích hor

  • 14. září 2020
Že vás výkony turbín, megawatty a další technické parametry nijak zvlášť nezajímají? To nevadí, přečerpávací vodní elektrárny nejsou jenom užitečné, ale patří také mezi zajímavé výletní cíle. Jedním z největších lákadel Střední Moravy jsou Dlouhé Stráně v Jeseníkách, ale určitě znáte Černé jezero na Šumavě nebo Pastvinskou přehradu v Orlických horách. Věřte nebo ne, i ty svého času sloužily jako přečerpávací nádrže.

Fascinující technické stavby se podobají jako pověstné vejce vejci – anebo nádrž nádrži?

Dlouhé Stráně
Coo-Trois-Ponts, Belgie
První přečerpávací elektrárna, Černé jezero na Šumavě, fungovala od roku 1930 do roku 1960. Ani druhá přečerpávací vodní elektrárna nevydržela až do dnešních dnů: od roku 1938 byla na Pastvinské přehradě, později ji ale přestavěli na elektrárnu průtočnou. V roce 1947 se rozjela přečerpávací elektrárna Štěchovice II s horní nádrží na Homoli, v roce 1978 přibyla přečerpávací elektrárna Dalešice s nádrží v Dalešicích a vyrovnávací nádrží Mohelno. Nejslavnější je ta poslední a největší, elektrárna Dlouhé Stráně, která se nachází v Hrubém Jeseníku poblíž rekreačního a sportovního areálu Kouty nad Desnou a na dohled od Pradědu, nejvyššího vrcholku Jeseníků a celé Moravy.
 

Dlouhé Stráně: stavba, která se na řadu let zastavila

Kvůli umístění v chráněné krajinné oblasti jsou Dlouhé Stráně skutečně jedinečné: zvenčí uvidíte jen horní nádrž, dolní nádrž a samozřejmě část areálu pod její hrází. Technologické provozy i přivaděče, které by panenskou přírodu rušily vzhledem i hlukem, jsou ukryté hluboko v podzemí. Také díky tomu se o elektrárně mluví jako o jedné z nejekologičtějších energetických staveb v Evropě. Když ale v roce 1978 začaly vrchol zvaný Dlouhé Stráně odkrajovat bagry, milovníci hor bili na poplach. Není divu: budoucí horní nádrž vypadala jako obří kráter a dnešní elegantní vodní ovál si v té době dovedli představit zřejmě jen projektanti.

Práce se ale brzy zastavily a dokonce se uvažovalo, že elektrárna vůbec nebude dokončena. Nakonec se po nezbytné modernizaci projekt znovu rozběhl a plný provoz byl spuštěn 20. června 1996.
 

Z údolí až na vrcholky hor

Přečerpávací vodní elektrárny musí mít dvě nádrže, horní a dolní. Horní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně nemá díky poloze na vrcholcích hor žádné přítoky, její akumulace je řízená uměle. Pojme 2,75 milionu metrů krychlových vody a dno kvůli omezení průsaků pokrývá speciální štěrko-asfaltový plášť. Nádrž se kvůli kontrole vypouští jednou za čtyři roky, jinak ale její hladina samozřejmě kolísá kvůli samotnému přečerpávání: stačí otevřít uzávěr a voda se hned dostane až na turbíny, které se za necelé dvě minuty rozjedou na plný výkon. V době přebytku energie se voda zase vyčerpá obřími čerpadly do horní nádrže a vše se opakuje.

Čerpadlový provoz zajišťují dvě přívodní potrubí, každé s průměrem 3,6 metru. Překonávají výšku 511 metrů, měří přes 1,5 kilometru a stěny v jejich spodní části, kde je tlak vody největší, mají tloušťku 54 milimetrů. Naopak u horní nádrže, kde je tlak nejmenší, jen 12 milimetrů. Štoly pro jejich uložení se razily zespodu a potrubí se svařovalo přímo na místě.

Dolní nádrž, která vznikla přehrazením řeky Divoké Desné, má 56 metrů vysokou sypanou hráz. K turbínám odtud vedou dva tunely s průměrem 5,2 m a délkou 354 a 390 metrů. Srdcem elektrárny je obří podzemní sál; do něj se podíváte pouze při exkurzi.
 

Prohlídka elektrárny

Prohlídky podzemních prostor a návštěvnického střediska u dolní nádrže probíhají celý rok. Běžná exkurze trvá asi dvě hodiny a začíná u rekreačního a sportovního areálu Kouty, kde nastoupíte do autobusu, necháte se odvézt k dolní nádrži, prohlédnete si podzemí elektrárny, zastavíte se v návštěvnickém centru a autobusem se vrátíte zase zpět. Pokud se chcete podívat i k horní nádrži, počítejte s tím, že autobusy sem jezdí jen od začátku května do konce října. Má to ale háček: u horní nádrže se totiž prohlídka zastaví přibližně jen na dvacet minut, a to ani na rychlý pěší výlet kolem dokola rozhodně nestačí.

Můžete se sem ale vypravit sami a jinak: z areálu Kouty vás moderní šestisedačková lanovka vyveze na Medvědí horu, odkud to k nádrži jsou přibližně 4,5 kilometru. Jít se dá po asfaltce anebo po červené značce, která je o něco kratší, ale má hodně kamenitý povrch; s kočárky a koly se po ní rozhodně nepouštějte. Také můžete využít minibus, který pendluje mezi horní stanicí lanovky a horní nádrží, ale lístek nejde rezervovat předem; zkrátka musíte mít štěstí anebo si počkat. Minibusem dorazíte k horní nádrži za necelou čtvrthodinu a pak už se můžete pustit do obcházení a obdivování největšího horského vodního zrcadla. Pokud si v Koutech půjčíte koloběžku, nemusíte se do údolí vracet lanovkou, ale po klikaté silničce kolem dolní nádrže; sjezd měří sedmnáct kilometrů a je to skutečný sportovní zážitek.
 

Víte, že…?

  • Vodní elektrárny jsou nejvýznamnějším nízkoemisním a obnovitelným zdrojem s největší produkcí. Dodávají téměř 17 % světové elektřiny a okolo 70 % obnovitelné elektřiny.
  • Po asfaltce lemující okraj horní nádrže na Dlouhých Stráních se kvůli bezpečnosti nesmí jezdit na kole, koloběžkách ani in-line bruslích. Využít ale můžete ovál, který vede o kousek níž a kde o krásné výhledy rozhodně nepřijdete.
  • Horní nádrž na Dlouhých Stráních má rozměry 700 x 300 metrů a vešlo by se do ní asi patnáct fotbalových hřišť, maximální hloubka dosahuje 26 metrů.
  • Pro kampaň #světovéČesko jsme jako protějšek Dlouhých Strání vybrali přečerpávací vodní elektrárnu Coo-Trois-Ponts, která se nachází u řeky Amblève u belgického města Stavelot. Je o něco starší než Dlouhé Stráně: stavěla se v letech 1969 až 1978, spodní nádrž pro elektrárnu má tvar loktu a dvě hráze. Dlouhým Stráním se podobá nejenom umístěním elektrárny v podzemí, ale také hustou sítí turistických a cyklistických stezek, které vedou po březích dolní nádrže a klikatí se po svazích vzhůru k horní nádrži.
  • Tam, v kopcích přibližně o 250 metrů výš než leží dolní nádrž čeká největší překvapení: horní nádrže jsou totiž dvě a nápadně se podobají té na Dlouhých Stráních. Jsou známé jako Coo I a Coo II a společně pak mají objem téměř 8,5 Coo I je dlouhá 748 metrů, Coo II 830 metrů.
Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou Letní sporty

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou

Chystáte se navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně a nechcete se vracet tou samou cestou? Máte možnost využít naši půjčovnu koloběžek. Těšit se můžete na jedinečnou možnost nevšedního zážitku při nejdelším sjezdu na koloběžkách v Česku.

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě Zimní sporty

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Areál Kouty – horské centrum zábavy a sportu Letní sporty

Areál Kouty – horské centrum zábavy a sportu

Neváhejte využít krásného počasí k návštěvě areálu Kouty, dojeďte k nám na kole, autem, vlakem, projděte se i s dětmi kouteckým lesním skanzenem, výborně se najezte v našich gastro zařízeních, zahrajte si bowling.

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku Příroda

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Malý Jezerník je vlastně vedlejší vrchol Malého Děda (1 368 m). Plochý vrchol na pokračování hřebene Velkého Jezerníku (1 309 m). Na vrcholu je malá rašelinná louka s jezírky a zbytky lesa. Odlesněné místa nabízejí pěkné výhledy.

Borový vodopád v Hrubém Jeseníku Příroda

Borový vodopád v Hrubém Jeseníku

Borový potok, jeden z přítoků Divoké Desné, se chlubí nejvyšším vodopádem na Šumpersku. Borový vodopád je jeden z nejhezčích jesenických vodopádů, který naleznete na jižních svazích masivu Dlouhých strání, které jsou díky přečerpávací elektrárně vyhledávaným cílem turistů.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Další aktuality

Velké Losiny pomáhají: Srdcem pro regiony zasažené povodněmi

Velké Losiny ve spolupráci s místními podnikateli spouští jedinečnou charitativní kampaň s názvem „Velké Losiny – Srdcem pro postižené regiony“, která má za cíl podpořit oblasti zasažené nedávnými povodněmi. Kampaň probíhá od 1. října do 31. října 2024 a zapojit se do ní mohou poskytovatelé ubytování, turistických atrakcí, restaurací a dalších služeb cestovního ruchu v celém regionu.
7. říjen 2024 18:00
Životní styl, Olomoucký kraj

Oslavte výročí Vincenze Priessnitze pobytem v „jeho“ lázních

Když se řekne Priessnitz, často bývá řeč o účinném zábalu na bolavý krk. Měli byste ale vědět, že je pojmenovaný po Vinzenzi Priessnitzovi, zakladateli moderní vodoléčby. S portálem Kudy z nudy se za ním vypravíme právě teď, kdy si připomínáme výročí jeho narození (4. 10. 2024 – den 225. výročí narození Vincenze Priessnitze). Tradiční Týden Vincenze Priessnitze se bude letos konat od 30. 9. do 6. 10. 2024. Lázně jsou již plně v provozu. Přijeďte nabrat síly a podpořte město i region svou návštěvou formou pobytu. V Jeseníku vás čeká nabitý program se spoustou témat.
30. září 2024 12:09
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 30. září do 6. října 2024 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 225. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.
29. září 2024 8:13
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Letošní sezóna na hradu Sovinci, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, ještě zdaleka nekončí. Během října se můžete těšit na několik pořadů, které se na hradě chystají. Už tento víkend 28. a 29. 9. to bude akce věnovaná dějinám hradu ve středověku, ve dnech 5. a 6. 10. proběhnou netradiční prohlídky hradu plné tajemství, záhad a duchů. Na 19. a 20. 10. se chystá zcela nový pořad s názvem Na stráži a v úplném závěru sezóny 26. až 28. 10. se budou konat oblíbené Sokolnické lovy!
27. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 79. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 79. sezonu zahájí ve čtvrtek 26. září 2024 v Redutě. Zahajovací koncert MFO ponese název Češi, kteří ohromili Ameriku a bude přenášen živě Českým rozhlasem na stanici Vltava. Podívejte se s Kudy z nudy, co dalšího filharmonie do nové sezony chystá.
23. září 2024 14:15
Kultura, Olomoucký kraj

Putovní folklorní festival Setkání Hanáků se uskuteční tentokrát v Příkazech a Náklu

Během Setkání Hanáků se v sobotu 28. září 2024 představí na 600 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Jubilejní 15. ročník festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu a vystoupení hanáckých souborů také hanácké trhy, krojovou poradnu nebo prohlídky skanzenu. Tento putovní folklorní festival krojů, tanců, písní, tradic a řemesel regionu Haná se uskuteční v letošním roce premiérově v obci Příkazy a Náklo.
23. září 2024 9:51
Kultura, Olomoucký kraj

V podhůří Jeseníků vyrostou Čokoládové lázně

Originální gastrofestival nebude jen o mlsání čokolády. Návštěvníci se mohou těšit na umělecká vystoupení, ukázky práce mistrů cukrářů a kuchařů, kreativní dílničky, pohybové aktivity i ochutnávky kulinářských specialit. Hlavní program Čokoládových lázní se uskuteční o víkendu od 21. do 22. září 2024. Letos nese oblíbená akce podtitul : když ovoce miluje čokoládu.
19. září 2024 18:33
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby se v Olomoucí koná od 17. 9. do 23. 10. 2024. Posluchačům nabídne koncerty v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.
18. září 2024 17:00
Kultura, Olomoucký kraj