ÚvodAktuality#světovéČesko a Dlouhé Stráně, přehrada na vrcholcích hor
Památky

#světovéČesko a Dlouhé Stráně, přehrada na vrcholcích hor

  • 14. září 2020
Že vás výkony turbín, megawatty a další technické parametry nijak zvlášť nezajímají? To nevadí, přečerpávací vodní elektrárny nejsou jenom užitečné, ale patří také mezi zajímavé výletní cíle. Jedním z největších lákadel Střední Moravy jsou Dlouhé Stráně v Jeseníkách, ale určitě znáte Černé jezero na Šumavě nebo Pastvinskou přehradu v Orlických horách. Věřte nebo ne, i ty svého času sloužily jako přečerpávací nádrže.

Fascinující technické stavby se podobají jako pověstné vejce vejci – anebo nádrž nádrži?

Dlouhé Stráně
Coo-Trois-Ponts, Belgie
První přečerpávací elektrárna, Černé jezero na Šumavě, fungovala od roku 1930 do roku 1960. Ani druhá přečerpávací vodní elektrárna nevydržela až do dnešních dnů: od roku 1938 byla na Pastvinské přehradě, později ji ale přestavěli na elektrárnu průtočnou. V roce 1947 se rozjela přečerpávací elektrárna Štěchovice II s horní nádrží na Homoli, v roce 1978 přibyla přečerpávací elektrárna Dalešice s nádrží v Dalešicích a vyrovnávací nádrží Mohelno. Nejslavnější je ta poslední a největší, elektrárna Dlouhé Stráně, která se nachází v Hrubém Jeseníku poblíž rekreačního a sportovního areálu Kouty nad Desnou a na dohled od Pradědu, nejvyššího vrcholku Jeseníků a celé Moravy.
 

Dlouhé Stráně: stavba, která se na řadu let zastavila

Kvůli umístění v chráněné krajinné oblasti jsou Dlouhé Stráně skutečně jedinečné: zvenčí uvidíte jen horní nádrž, dolní nádrž a samozřejmě část areálu pod její hrází. Technologické provozy i přivaděče, které by panenskou přírodu rušily vzhledem i hlukem, jsou ukryté hluboko v podzemí. Také díky tomu se o elektrárně mluví jako o jedné z nejekologičtějších energetických staveb v Evropě. Když ale v roce 1978 začaly vrchol zvaný Dlouhé Stráně odkrajovat bagry, milovníci hor bili na poplach. Není divu: budoucí horní nádrž vypadala jako obří kráter a dnešní elegantní vodní ovál si v té době dovedli představit zřejmě jen projektanti.

Práce se ale brzy zastavily a dokonce se uvažovalo, že elektrárna vůbec nebude dokončena. Nakonec se po nezbytné modernizaci projekt znovu rozběhl a plný provoz byl spuštěn 20. června 1996.
 

Z údolí až na vrcholky hor

Přečerpávací vodní elektrárny musí mít dvě nádrže, horní a dolní. Horní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně nemá díky poloze na vrcholcích hor žádné přítoky, její akumulace je řízená uměle. Pojme 2,75 milionu metrů krychlových vody a dno kvůli omezení průsaků pokrývá speciální štěrko-asfaltový plášť. Nádrž se kvůli kontrole vypouští jednou za čtyři roky, jinak ale její hladina samozřejmě kolísá kvůli samotnému přečerpávání: stačí otevřít uzávěr a voda se hned dostane až na turbíny, které se za necelé dvě minuty rozjedou na plný výkon. V době přebytku energie se voda zase vyčerpá obřími čerpadly do horní nádrže a vše se opakuje.

Čerpadlový provoz zajišťují dvě přívodní potrubí, každé s průměrem 3,6 metru. Překonávají výšku 511 metrů, měří přes 1,5 kilometru a stěny v jejich spodní části, kde je tlak vody největší, mají tloušťku 54 milimetrů. Naopak u horní nádrže, kde je tlak nejmenší, jen 12 milimetrů. Štoly pro jejich uložení se razily zespodu a potrubí se svařovalo přímo na místě.

Dolní nádrž, která vznikla přehrazením řeky Divoké Desné, má 56 metrů vysokou sypanou hráz. K turbínám odtud vedou dva tunely s průměrem 5,2 m a délkou 354 a 390 metrů. Srdcem elektrárny je obří podzemní sál; do něj se podíváte pouze při exkurzi.
 

Prohlídka elektrárny

Prohlídky podzemních prostor a návštěvnického střediska u dolní nádrže probíhají celý rok. Běžná exkurze trvá asi dvě hodiny a začíná u rekreačního a sportovního areálu Kouty, kde nastoupíte do autobusu, necháte se odvézt k dolní nádrži, prohlédnete si podzemí elektrárny, zastavíte se v návštěvnickém centru a autobusem se vrátíte zase zpět. Pokud se chcete podívat i k horní nádrži, počítejte s tím, že autobusy sem jezdí jen od začátku května do konce října. Má to ale háček: u horní nádrže se totiž prohlídka zastaví přibližně jen na dvacet minut, a to ani na rychlý pěší výlet kolem dokola rozhodně nestačí.

Můžete se sem ale vypravit sami a jinak: z areálu Kouty vás moderní šestisedačková lanovka vyveze na Medvědí horu, odkud to k nádrži jsou přibližně 4,5 kilometru. Jít se dá po asfaltce anebo po červené značce, která je o něco kratší, ale má hodně kamenitý povrch; s kočárky a koly se po ní rozhodně nepouštějte. Také můžete využít minibus, který pendluje mezi horní stanicí lanovky a horní nádrží, ale lístek nejde rezervovat předem; zkrátka musíte mít štěstí anebo si počkat. Minibusem dorazíte k horní nádrži za necelou čtvrthodinu a pak už se můžete pustit do obcházení a obdivování největšího horského vodního zrcadla. Pokud si v Koutech půjčíte koloběžku, nemusíte se do údolí vracet lanovkou, ale po klikaté silničce kolem dolní nádrže; sjezd měří sedmnáct kilometrů a je to skutečný sportovní zážitek.
 

Víte, že…?

  • Vodní elektrárny jsou nejvýznamnějším nízkoemisním a obnovitelným zdrojem s největší produkcí. Dodávají téměř 17 % světové elektřiny a okolo 70 % obnovitelné elektřiny.
  • Po asfaltce lemující okraj horní nádrže na Dlouhých Stráních se kvůli bezpečnosti nesmí jezdit na kole, koloběžkách ani in-line bruslích. Využít ale můžete ovál, který vede o kousek níž a kde o krásné výhledy rozhodně nepřijdete.
  • Horní nádrž na Dlouhých Stráních má rozměry 700 x 300 metrů a vešlo by se do ní asi patnáct fotbalových hřišť, maximální hloubka dosahuje 26 metrů.
  • Pro kampaň #světovéČesko jsme jako protějšek Dlouhých Strání vybrali přečerpávací vodní elektrárnu Coo-Trois-Ponts, která se nachází u řeky Amblève u belgického města Stavelot. Je o něco starší než Dlouhé Stráně: stavěla se v letech 1969 až 1978, spodní nádrž pro elektrárnu má tvar loktu a dvě hráze. Dlouhým Stráním se podobá nejenom umístěním elektrárny v podzemí, ale také hustou sítí turistických a cyklistických stezek, které vedou po březích dolní nádrže a klikatí se po svazích vzhůru k horní nádrži.
  • Tam, v kopcích přibližně o 250 metrů výš než leží dolní nádrž čeká největší překvapení: horní nádrže jsou totiž dvě a nápadně se podobají té na Dlouhých Stráních. Jsou známé jako Coo I a Coo II a společně pak mají objem téměř 8,5 Coo I je dlouhá 748 metrů, Coo II 830 metrů.
Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou Letní sporty

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou

Chystáte se navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně a nechcete se vracet tou samou cestou? Máte možnost využít naši půjčovnu koloběžek. Těšit se můžete na jedinečnou možnost nevšedního zážitku při nejdelším sjezdu na koloběžkách v Česku.

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě Zimní sporty

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Areál Kouty – horské centrum zábavy a sportu Letní sporty

Areál Kouty – horské centrum zábavy a sportu

Neváhejte využít krásného počasí k návštěvě areálu Kouty, dojeďte k nám na kole, autem, vlakem, projděte se i s dětmi kouteckým lesním skanzenem, výborně se najezte v našich gastro zařízeních, zahrajte si bowling.

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku Příroda

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Malý Jezerník je vlastně vedlejší vrchol Malého Děda (1 368 m). Plochý vrchol na pokračování hřebene Velkého Jezerníku (1 309 m). Na vrcholu je malá rašelinná louka s jezírky a zbytky lesa. Odlesněné místa nabízejí pěkné výhledy.

Borový vodopád v Hrubém Jeseníku Příroda

Borový vodopád v Hrubém Jeseníku

Borový potok, jeden z přítoků Divoké Desné, se chlubí nejvyšším vodopádem na Šumpersku. Borový vodopád je jeden z nejhezčích jesenických vodopádů, který naleznete na jižních svazích masivu Dlouhých strání, které jsou díky přečerpávací elektrárně vyhledávaným cílem turistů.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Další aktuality

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj