ÚvodAktuality#světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu
Příroda

#světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu

  • 29. července 2021
Ať už si chcete pořídit papouška, už třeba nějakého doma máte anebo jen zkrátka milujete zvířata, udělejte si radost výletem do jihomoravských Bošovic. Manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi tu založili jedinou papouščí zoo v Evropě. Přijeďte, v sezoně má otevřeno každý den.
Jak se vám líbí? Papoušci spořádaně sedící ve voliéře anebo ti, kteří žijí společně s holuby a dalším ptactvem v městských parcích a ulicích jižní Evropy?
Bošovice
Španělsko
Bošovice by byly docela obyčejná jihomoravská vesnice na Vyškovsku, nebýt originální Papouščí zoo. Oficiálně vznikla v roce 2008, ale pro jejího zakladatele Vlastimila Škrháka jsou papoušci celoživotní vášní. První dvě andulky dostal už v šesti letech po úrazu oka, postupně jejich chov rozšiřoval, založil farmu na odchov krotkých mláďat a nakonec se společně s manželkou rozhodli lidem ukázat exotické pestré ptáky z jiné strany: do nejmenších podrobností, s láskou a maximální péčí.
 

Bošovice a papoušci ze všech koutů světa

papouščí zooTak vznikla neobyčejná papouščí zoologická zahrada, kde je k vidění přibližně 250 papoušků více než padesáti druhů doslova ze všech koutů světa. Pokud jste navštívili papouščí voliéry ve velkých klasických zoo, tušíte, že bošovická zoo hraje všemi barvami. Je také poměrně velká, ostatně jde o největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo. Areál má rozlohu téměř jeden hektar a papoušci jsou rozmístění podle kontinentů, ze kterých pocházejí, tedy z Austrálie, z Jižní Ameriky a částečně i z Afriky. Možná vás překvapí, že zatímco některé voliéry jsou podle očekávaní plné křiku, jinde spíš panuje ticho.

Počet expozic i druhů papoušků se stále rozrůstá, líhne se tu i spousta mláďat. Některé z druhů jsou kriticky ohrožené a ve volné přírodě jsou už vzácností, například velké druhy papoušků ara, Amazoňani nádherní a velcí či Kakadu žlutolící sulaweský.
 

Papouščí zoo: skvělý domov i výlet

Originální papouščí zoo vznikla na začátku třetího tisíciletí. Oprávnění k provozování získala v roce 2008, první návštěvnici si ji prohlédli v roce 2011. Má příjemnou atmosféru, je tu spousta zeleně i fontánky, ptáci se tu zkrátka cítí jako ve své domovině. Kromě voliér samozřejmě nechybí zázemí, kde tráví čas během zimy. Proto je také zahrada od prosince do února zavřená, od března do listopadu je tu ale otevřeno každý den.



Kromě možnosti prohlédnout si vzácné ptáky se papouščí zoologická zahrada stará i o osvětu, tedy výchovu a ochranářství. Po prohlídce proto můžete navštívit Centrum ekologické výchovy, kde je k dispozici spousta zajímavých informací. Podrobně se tu seznámíte nejenom s jednotlivými druhy a životem v jejich domovině, ale i s chovem papoušků v zajetí a jejich ochranou.
 

Než si papouška pořídíte…

Než si papouška pořídíte, důkladně si tento krok promyslete. Jsou to krásná, chytrá a zvědavá zvířata, o samotě ale strádají. Potřebují společnost a spoustu každodenní péče. Pamatujte také na to, že například žako neboli papoušek šedý se dožívá až 60 let, ara a kakadu až 75 let. Zkrátka papoušek rozhodně není zábava na jedno léto, ale závazek podobně trvalý jako svatba.



Výlet za papoušky můžete spojit s procházkou. Společně s okolními obcemi jsou Bošovice součástí mikroregionu Ždánický les a Politaví. Zvenčí si můžete prohlédnout středověkou tvrz, mezi zajímavosti se vedle papouščí zoo řadí Viesgrunty, malá lokalita uprostřed polí a lesů, kde se udržela stepní květena. Za papoušky můžete také přijet na kole: z nedalekých Těšan míří do Bošovic cyklotrasa 5094. Nad Bošovicemi u samoty Svatá se můžete připojit na cyklotrasu 473, která prochází krásnou krajinou Ždánického lesa a dál přes Koryčany a pod hradem Cimburk přes pohoří Chřiby vede až do Otrokovic.
 

Papoušci a seriál #světovéČesko

  • kakaduPři výletu do Velké Británie, Řecka nebo do Španělska můžete papoušky celkem snadno zahlédnout v městských ulicích. Některé druhy se zkrátka dokázaly přizpůsobit životu v Evropě a dokonce se úspěšně rozmnožují. Přírodovědci to nevidí rádi, označují je za invazivní druhy, které s původními druhy ptáků soupeří o hnízdní dutiny a potravu, ba dokonce prý škodí v zemědělství. Vedle mníšků šedých a alexandrů malých se začínají v Evropě více rozšiřovat i alexandři velcí, andulky, amazoňani a aratingy.
  • A pár papouščích zajímavostí: vedle některých krkavcovitých jsou papoušci nejinteligentnější ptáci a dokážou věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov. Umí zapískat i celé písně, napodobují hlas zvířat, pláč, smích anebo kašel.
  • Papouškům je lépe ve dvou a často tvoří páry na celý život.
Papouščí zoologická zahrada Bošovice Příroda

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

V obci Bošovice jihovýchodně od Brna naleznete ostrov tropické přírody. Jedinou papouščí zoo v Evropě obývá téměř 60 druhů papoušků ve stovce prostorných voliér. Součástí areálu je i dětská zoo s několika druhy savců

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Starat se celé dny o zvířata bylo možná i vaším dětským snem. Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do některé z českých zoologických zahrad, které nabízejí možnost stát se na jeden den ošetřovatelem zvířat! Vybírat můžete z programů například pražské zoo, Safari parku ve Dvoře Králové, liberecké zoo anebo Zoo Hodonín.

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

Další aktuality

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj