ÚvodAktualityTechnické muzeum v Brně poodhalí práci vědců a oslaví 100 let české vědy
Technické muzeum v Brne poodhalí práci vedcu
Kultura

Technické muzeum v Brně poodhalí práci vědců a oslaví 100 let české vědy

  • 4. října 2018
V pátek 5. 10. 2018 od 18.00 do 24.00 mohou všichni nadšenci a milovníci vědy zdarma navštívit Technické muzeum v Brně, kde bude připraven zajímavý program. Letošní motto Noci vědců zní: "100 let české vědy". Vedle muzejních expozic bude k vidění řada zajímavých praktických ukázek a přednášek.
Noc vědců BrnoNa přípravě Noci vědců, která si klade za cíl popularizovat výzkum a vědu, spolupracuje Technické muzeum v Brně s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a s Metodickým centrem konzervace, které je také součástí muzea a které působí jako odborné a výzkumné pracoviště pro konzervaci a restaurování památek. Po oficiálním zahájení programu v 18:00 hodin se můžete těšit na bohatý program.

Zajímavé budou například prohlídky vybraných expozic. V expozici Optiky, sekci elektronových mikroskopů se návštěvníci mohou setkat se zástupci firem Thermo Fisher Scientific (FEI) a TESCAN, dvou významných výrobců elektronových mikroskopů, a nejen se dozvědět více o těchto mikroskopech, ale také si je přímo vyzkoušet.
 

Co udělá vakuum s indiánkem?

IndiánekFirma Thermo Fisher Scientific si do programu na Noci vědců přizvala ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky), které předvede působivou show na téma vakuum. A jakou spojitost má vakuum a elektronový mikroskop?

Nechte si vše názorně ukázat divadlem ÚDiF a pak ověřit přímo u specialistů na elektronové mikroskopy. Zjistíte například, co takové vakuum udělá s vaším cukrovým indiánkem.

 

Centrum konzervace odhalí nejedno tajemství

VědkyněNoc vědců vám přiblíží činnosti Metodického centra konzervace TMB. Šíře záběru tohoto centra je rozmanitá. Jeho odborní pracovníci se věnují analýzám (z konkrétních případů např. analyzovali pigmenty na husitské přilbě objevené v prostoru bitvy u Sudoměře; analyzovali chemické složení střepiny vyjmuté z lebky německého tankového esa Kurta Kniespela z  jara 1945), zjišťují složení  (např. chemické složení povrchové úpravy kožených tapet ze salónu ČernínůHluboké nad Vltavou), provádějí odborné posouzení prací (jako v případě posouzení ošetření identifikačních známek z hrobů německých vojáků), provádějí konzervace a restaurování historických předmětů (např. zbraně, sošky, přílby, štíty…).
 

100. výročí republiky – víte, co všechno má původ v českých zemích?

Kaplanova turbínaZábavné stanoviště ke 100. výročí republiky připomene formou kvízů a různých doplňovaček jména slavných českých vědců, vynálezců i dalších osobností. Sami budete překvapeni, co všechno má původ v českých zemích.

Ve 20:00 hodin proběhne přednáška „Viktor Kaplan a jeho turbína“, kterou povede doc. Pavel Rudolf z Energetického ústavu FSI VUT. Viktor Kaplan je nejznámějším a nejvýznamnějším vynálezcem spojeným s Brnem. Strávil zde podstatnou část svého pracovního života a vytvořil zde svůj hlavní vynález – rychloběžnou vodní turbínu nesoucí jeho jméno. Přijďte se o jeho osobě i vynálezu dozvědět zajímavé podrobnosti!

Celý pestrý program si mohou návštěvníci vychutnat až do půlnoci. Vedle vzácné příležitosti navštívit muzeum v nočních hodinách je významnou předností také to, že je vstup na celou akci pro všechny zdarma.
Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program – pro rok 2024 zrušeno

Ve dnech 13. až 15. září 2024 se Znojmo opět stane hlavním městem vína, letos již počtyřicáté. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 14 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí několik historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
10. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Velkopavlovické vinobraní slibuje dobré víno i zábavu – pro rok 2024 program omezen

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Navazuje na jednu z historicky nejstarších oslav tohoto charakteru na Moravě. Letošní Velkopavlovické vinobraní můžete navštívit od 14. do 14. září 2024. Z důvodu nepříznivého počasí ale bude akce omezena.
10. září 2024 8:26
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou – přesunuto na říjen

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 5. a 6. října 2024 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
10. září 2024 8:00
Kultura, Jihomoravský kraj

V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti

Víte, jak vypadají a kde žijí permoníci? Že nevěříte, že takové bytosti existují? Tak se vydejte na výlet do Oslavan. Zasvěcení totiž ví, že toto město je rájem malých skřítků. V areálu bývalého dolu Kukla v Oslavanech najdete zábavní park inspirovaný pevností Boyard. Soutěžící při svém průchodu parkem plní nejrůznější úkoly spjaté s hornictvím. O víkendu se v Oslavanech navíc konají tradiční slavnosti. 14. a 15. září 2024 do města přijede král Přemysl Otakar I. s královnou Konstancií, na jejich počest se koná rytířský turnaj, k prohlídce zve dobové tržiště s historickými řemesly, své umění předvádějí kejklíři a muzikanti.
10. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj