ÚvodAktualityUnikátní broumovské kostely jsou otevřeny pro turisty po celé léto
Památky

Unikátní broumovské kostely jsou otevřeny pro turisty po celé léto

  • 2. července 2024
Letos jsou opět otevřeny broumovské kostely veřejnosti po celou dobu letních prázdnin. Osm unikátních kostelů na Broumovsku je letos opět otevřeno veřejnosti každou prázdninovou sobotu. Vstupné je dobrovolné a půjde předně na opravu těchto barokních skvostů.
BroumovskoUnikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dizenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709–43.

Zpřístupnění kostelů je velkou událostí nejen pro broumovské, protože standardně si kostely mohou prohlédnout jen ti, kteří chodí na mše. Navštívit tak můžete barokní kostely sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují, sv. Máří Magdalény v Božanově, sv. Václava v Broumově, kostel Všech svatých v Heřmánkovicích, sv. Barbory v Otovicích, sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, sv. Markéty v Šonově, sv. Michaela ve Verneřovicích a sv. Anny ve Vižnově.
 

Které kostely jsou letos otevřeny a kdy?

kostel broumovskoV prázdninovém čase lze navštívit jednotlivé kostely, které jsou rozesety po Broumovsku a které prochází již několik let zásadními rekonstrukcemi. Během prázdninových měsíců je v kostelech otevřeno vždy v sobotu, letos ve stejných termínech v červenci i srpnu. Dopoledne má od 9:00 do 12:00 otevřeno kostel v Božanově, Martínkovicích, Otovicích a Šonově. Odpoledne je pak otevřeno od 14:00 do 17:00 v Heřmánkovicích, Ruprechticích, Vižňově a Vernéřovicích.

Užijte si krásu broumovského výběžku, kterou můžete vnímat i mezi chladivými zdmi souboru broumovských kostelů.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Za poklady Broumovska 2025

21. 5.
Za poklady Broumovska 2025

Festival klasické hudby Za poklady Broumovska otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozezní sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí.

Muzeum Broumovska v Broumově Kultura

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska bylo založeno v roce 1945 jako středisko vlastivědné práce tehdejšího okresu Broumov. Od roku 1980 sídlí v 1. patře opatského křídla kláštera benediktinů, kde byla o deset let později instalována stálá expozice s názvem "Historie Broumova a Broumovska".

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury Památky

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1719-43.

Kostel sv. Václava v Broumově Památky

Kostel sv. Václava v Broumově

Barokní kostel sv. Václava byl postaven podle projektu K. I. Dienzenhofera po roce 1729 na místě kostela broumovských protestantů. Kostel stojí u bývalé Dolní brány, v kopci směrem k náměstí. Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784.

Kostel sv. Markéty v Šonově Památky

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově Památky

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Kostel sv. Barbory v Otovicích Památky

Kostel sv. Barbory v Otovicích

Na místě dnešního kostela stával dřevěný kostel patřící protestantům, který byl roku 1724 zbourán. Současný kostel sv. Barbory byl postaven v letech 1725 – 1727 pravděpodobně podle plánů Kryštofa Dientzenhofera, stavbu však vedl jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích Památky

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích

Kostel sv. Jiří a Martina stojí na návrší nad řekou Stěnavou uprostřed hřbitova. Jedná se o jediný broumovský vesnický kostel, jehož plány nenačrtl žádný architekt z rodu Dientzenhoferů.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, jedinečný zážitek ze setkání se současným výtvarným uměním v EPO1 v Trutnově, prehistorii v Paleoparku Balka v Nové pace a v Museu bednářství Jaroslava Tománka poznejte stará řemesla. Vydejte se na výlet na hrad Pecka, na rozhlednu na Feistově kopci i rozhlednu Šibeník u Nového Hrádku anebo zavítejte do Rychnova nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
18. květen 2025 9:06
Kultura, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí sedm atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
16. květen 2025 16:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošskému národnímu parku je 62 let

Krkonošský národní park letos slaví 62 let od svého vyhlášení. Dne 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Při příležitosti 62. výročí založení Krkonošského národního parku si také připomeňme, že je to 31 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP.
16. květen 2025 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové je již otevřeno safari i pro osobní automobily!

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá své brány tradičně od května. Bývají tak otevřeny venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Letošní sezónu přibrzdilo opatření proti šíření slintavky a kulhavky – safari je ale nyní otevřeno a lze jej navštívit safaribusem, truckem a od 15. května 2025 i vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně; jízdenku pro jízdu po safari vlastním vozem si musíte opatřit předem on-line. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
15. květen 2025 10:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošské louky procházejí omlazením

Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu krkonošských luk.
12. květen 2025 8:51
Příroda, Královéhradecký kraj

Pokořte naše nejvyšší hory: Vydejte se do Krkonoš zdolat zdejší tisícovky!

Plánujete si aktivní dovolenou na horách anebo před sebou máte volný den, který chcete strávit v pohybu? Co si dát pořádně do těla a zdolat naše nejvyšší hory? Krkonoše ukrývají spoustu krásných míst a kromě těch často frekventovaných zde objevíte i taková, kde budete téměř nebo úplně sami. Inspirujte se našimi tipy a užijte si den v horském terénu. Zavedeme vás na nejvyšší vrcholová místa republiky, kam vedou turistické stezky. Trekové hole a pití si nezapomeňte s sebou!
6. květen 2025 15:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Květen je na Stezce korunami stromů v Krkonoších věnován řemeslům, sportu i pěstounům

Chystáte se během krásných květnových dnů někam do přírody na rodinný výlet? Jedním z tipů kam vyrazit na státní svátek či prodloužený květnový víkend 8. až 11. 5. 2025 je krkonošská Stezka korunami stromů v Janských Lázních. Na své si přijdou milovníci řemesel, sportu i dravých ptáků. Speciální den je pak připraven i pro rodiny pěstounů.
6. květen 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Trutnov Trails jsou otevřeny pro všechny jezdce na horských kolech

Terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova lákají bikery. Všechny traily jsou sjízdné, těšit se můžete na projetou a upravenou stopu. Na základně funguje oblíbená restaurace, půjčovna a na na oficiálním parkovišti na terasách máte možnost i přespat, v autě nebo ve stanu.
5. květen 2025 9:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj