ÚvodAktualityVánoce za první republiky i za socialismu: Jihočeské muzeum zve na výstavu Století českých Vánoc
Kultura

Vánoce za první republiky i za socialismu: Jihočeské muzeum zve na výstavu Století českých Vánoc

  • 7. prosince 2018
Tradiční tematická výstava v českobudějovickém Jihočeském muzeu tentokrát představuje různé podoby Vánoc ve 20. století. Zájemci nahlédnou do několika dobových interiérů a seznámí se s tím, jak prožívali nejkrásnější svátky v roce naši předkové za první republiky, ale i v době normalizace. Výstavu si je možné prohlédnout až do 6. ledna 2019.
staré VánocePodobu vánočních svátků ovlivňuje rodinná tradice i historické události. Bouřlivé 20. století je toho výstižným důkazem. Na jeho počátku ještě žijí ve venkovském prostředí lidové Vánoce se zbožnou oslavou Kristova narození, skromnými dárky a mnoha starými zvyky a pověrami, které se váží ke konci kalendářního roku. V závěru století se Vánoce mění ve svátky hojnosti a konzumu a jejich duchovní rozměr se pomalu vytrácí. Dvě světové války, hospodářská krize, změny politického systému, měnová reforma – to všechno se podepsalo na proměnách českých Vánoc minulého století.

První republika zažila konjunkturu, kdy ve většině domácností zářily stromečky s pestrou nadílkou, ale také bídu, mírněnou jen vánočními charitativními akcemi pro ty nejchudší. Nejznámější z nich, Vánoční strom republiky, později nacisté zakázali. Tradice byla po válce obnovena, ale počátkem 50. let znovu zrušena, tentokrát komunisty.
 

Na Ježíška si nepřišel děda Mráz ani Santa

VánoceV té době se také pokusil vystřídat Boží děťátko pokrokovější děda Mráz a zároveň mizely koledy, knížky i pohlednice, připomínající náboženskou dimenzi Vánoc. V těchto šetrných časech se pod stromečkem objevovaly jen malé dárky, tropické ovoce zastoupila jablíčka a vánoční papír se po použití schovával na další roky. Později se situace v zásobování postupně zlepšovala, ale na žádané zboží, jako byly mandarinky, banány, strouhaný kokos nebo čočka, se ještě v 70. a 80. letech stály dlouhé fronty. Exkluzivity – kvalitní elektronika nebo opravdové džíny – se kupovaly v Tuzexu za (často "vyšmelené") bony. Naopak oblíbeným a všeobecně rozšířeným benefitem byly vánoční kolekce, které dostávali pracující od odborů zdarma.

Po roce 1989 se do českých Vánoc vrátily v plné slávě koledy, betlémy, půlnoční bohoslužby i dobročinné sbírky. A také Ježíšek s náručí plnou dárků, kterého se zatím z českých Vánoc nedokázal vypudit ani děda Mráz, ani pak v novějších časech Santa Klaus.
 

Venkovská světnice i luxusní městský interiér

Vánoce ruská ozdobaVýstava představuje lidovou venkovskou světnici se skromným stromečkem a malými dárky z počátku 20. století ale také slavnostní městský interiér 20. a 30. let, pokoj z prvních desetiletí budování socialismu i Vánoce v době normalizace. K dobové atmosféře přispívají nejen ukázky vánoční výzdoby a ozdob, ale také reklamy, vánoční papíry, pohlednice a samozřejmě ukázky dárků, kterými si lidé v dřívějších dobách dělali radost.

Během adventu a Vánoc probíhají ve výstavním sále také ukázky řemesel a "vánočních dovedností", jako je zdobení perníčků, výroba štípaných holubiček anebo ukázky zhotovení figurek ze šustí. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:30 hodin. Vstupné na samotnou výstavu činí 25 korun.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Další aktuality

Podzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice

Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 10. října 2024 zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 12. října 2024.
6. říjen 2024 11:13
Kultura, Jihočeský kraj

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Víte, že Hluboké nad Vltavou jsou hned dva zámky? Ten slavnější byl letním sídlem aristokratů, na začátku 18. století ale chtěl kníže Adolf František Schwarzenberg postavit psinec pro svou smečku. Nakonec se rozhodl vytvořit rovnou zázemí pro podzimní hony. Dnes na zámku Ohrada najdete pobočku Národního zemědělského muzea v Praze zaměřenou na lesnictví, myslivost a rybářství. V sobotu 5. října 2024 od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada tradiční podzimní Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost.
29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

Jindřichohradecké úzkokolejky opět jezdí. Během víkendů se nostalgickými motorovými vlaky i s párou můžete svézt z Nové Bystřice do Hůrek a zpět. Trať se pro provoz otevírá postupně po jednotlivých úsecích. Jízdenky jsou k dispozici na webu úzkokolejek anebo přímo na místěn ve stanici Nová Bystřice.
27. září 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 27. do 29. září 2024 stane dějištěm 23. ročníku Svatováclavských slavností a 24. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
23. září 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Doznívající léto vítá návštěvníky Krumlova do sváteční atmosféry slavností a festivalů. Předposlední zářijový víkend 20. – 22. 9. 2024 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Oslava staré hudby v historických prostorách města oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení.
19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj