ÚvodAktualityV Sezimově Ústí můžete navštívit vilu manželů Benešových
Památky

V Sezimově Ústí můžete navštívit vilu manželů Benešových

  • 8. dubna 2022
Vedle míst, otevřených nepřetržitě a každý den, jsou i taková, kam můžete nahlédnout občas, třeba jen na pár dní či hodin v roce. K nim patří vila Edvarda Beneše a jeho manželky Hany v Sezimově Ústí. Otevřeno je tu pouze v letní sezóně o víkendech a svátcích, letos od 6. dubna do 29. října. Národní muzeum, které vilu spravuje, nabízí možnost rezervace této památky on-line.
Benešova vilaVilu v Sezimově Ústí si Edvard Beneš (1884–1948), politik a spolupracovník T. G. Masaryka, nechal postavit v letech 1930–1931 na soutoku řeky Lužnice s Kozským potokem. Místu se říkalo Kazatelna, protože z pahorku podle lidové pověsti promlouval k věřícím Jan Hus. Dům postavený podle projektu architekta Petra Kropáčka měl připomínat venkovská stavení na jihu Francie.

Když byl Edvard Beneš v prosinci 1935 zvolen prezidentem Československé republiky, změnila se vila v prezidentské sídlo, což přispělo k rozkvětu celého Sezimova Ústí. Po válce se sem manželé Benešovi vrátili a zůstali zde i po abdikaci v únoru 1948. Edvard Beneš si milovanou zahradu zvolil za místo svého posledního odpočinku, rakev s jeho ostatky byla do hrobu uložena v září 1948. Hana Benešová pak užívala vilu až do své smrti v roce 1974, během jejího života byla prezidentova hrobka přístupná veřejnosti.
 

Nesplněné přání paní Hany

Benešova vilaAčkoli před smrtí roku 1974 Hana Benešová odkázala vilu s pozemky i inventářem Husitskému muzeu v Táboře se žádostí, aby zde byl zřízen památník a hrobka manželů Benešových byla přístupná veřejnosti, ani jedna z podmínek se nenaplnila. Vilu využívali k rekreaci členové vlády a několikrát do roka bylo možné navštívit pouze pracovnu a ložnici.

Brána do zahrady se pro veřejnost opět otevřela až v březnu 1990. V květnu 2005 se odkaz manželů Benešových konečně dočkal svého naplnění a v parku u vily byl otevřen památník, věnovaný odkazu Edvarda Beneše a zároveň rodinnému životu v Sezimově Ústí. Samotná vila byla pro veřejnost znovu otevřena v květnu 2009.
 

Na návštěvě u prezidenta

Benešova vilaProhlédnete si společenské místnosti v přízemí domu, kterým byla vrácena původní podoba ze 30. let, v křídle situovaném k Lužnici pak objevíte jídelnu, pracovnu a ložnici. Interiéry jsou vybavené starožitnostmi a dobovým nábytkem, který tu mívali manželé Benešovi. Komentovaná prohlídka vás provede také zahradou a parkem s Čapkovou studánkou, rozlehlým alpinem, s několika altány a pergolou. Návštěva ve vile končí zastavením u hrobky manželů Benešových, v dolní části zahrady samozřejmě můžete navštívit také Památník Edvarda Beneše.

Vila je otevřena vždy v letní sezóně od dubna do října, vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 17:00 hod. Prohlídky probíhají v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce. Místo na komentovanou prohlídku je třeba si rezervovat předem skrze rezervační systém Národního muzea. Kapacita jedné prohlídky je maximálně 15 osob, v případě volných míst v daném termínu je možné absolvovat prohlídku i bez předchozí rezervace. Prohlídky objektu v celkovém trvání cca 45 minut jsou zdarma a probíhají v českém jazyce.
Benešova vila v Sezimově Ústí Památky

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí Kultura

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Další aktuality

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Doznívající léto vítá návštěvníky Krumlova do sváteční atmosféry slavností a festivalů. Předposlední zářijový víkend 20. – 22. 9. 2024 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Oslava staré hudby v historických prostorách města oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení.
19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj