ÚvodAktualityV Botanické zahradě Ostravské univerzity právě kvetou a plodí citrusy
Příroda

V Botanické zahradě Ostravské univerzity právě kvetou a plodí citrusy

  • 11. dubna 2018
Ve sklenících botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity právě kvete a dozrává několik desítek vyšlechtěných kultivarů citrusů, jako jsou cedráty, mandarinky, pomeranče, limetky a další. Návštěvníci je mají možnost obdivovat při speciálních komentovaných prohlídkách, které se konají několikrát do roka, jelikož pěstební skleníky nejsou běžně přístupné. Jedinečná podívaná na plodící a kvetoucí citrusy se letos nabízí pouze od 13. do 15. 4. 2018.
CitronBotanická zahrada Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s organizací Citrusáři Ostrava zve všechny milovníky citrusů na jedinečnou výstavu do svých skleníků ve Slezské Ostravě, které budou otevřeny od pátku 13. do neděle 15. dubna, vždy mezi 10. a 17. hodinou. Po celou dobu trvání akce je zajištěné odborné poradenství a možnost nechat si naroubovat svůj citrus

Citrus je rozsáhlý botanický rod rostlin z čeledi routovité (Rutaceae), které pocházejí z tropické a subtropické jihovýchodní Asie. Slovo citrus pochází ze starořeckého kedros nebo latinského cedrus. Tak byly označovány rostliny s vonnými listy nebo dřevem. Řekové a Římané byli vůbec první Evropané, kteří se s citrusy setkali, konkrétně s cedráty, jejichž původ je v Médii a Persii. Velmi pronikavě však voní i květy a plody citrusů. Co je však ještě nápadnější, že na těchto dřevinách můžeme současně pozorovat vedle květů i zralé plody.

MandarinkaCitrusy se dají pěstovat i v bytech a i zde se můteme dočkat šťavnatých plodů. Vyžadují lehkou, výživnou a mírně kyselou půdu. Na zálivku jsou poměrně citlivé, nesnášejí ani přelití, ani přílišné přeschnutí. Od začátku května do října lze citrusy pěstovat venku. V zimě je třeba držet citrusy v chladné místnosti při teplotním rozmezí 0-12 °C. Při vyšších teplotách v zimním období rostlina značně trpí. Rostliny bychom rovněž měli chránit před sálavým proudem horkého vzduchu proudícího z radiátorů.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj