ÚvodAktualityZoo Ostrava otevřela nové expozice v Pavilonu evoluce
Příroda

Zoo Ostrava otevřela nové expozice v Pavilonu evoluce

  • 26. ledna 2018
Pavilon evoluce v ostravské zoo prezentuje více než 30 evolučně zajímavých tvorů z deštných lesů západní Afriky. Nyní přibyla také nová zvířata v nových expozicích a některé stávající druhy se dočkaly nových prostorů.
ŠimpanzPavilon evolucezoo Ostrava vznikl komplexní přestavbou původního pavilonu pro vodní ptáky.

Obří mnohonožka, hororová žába a ryby – tenká jehla a drobná patetra. To jsou živočichové, které nově uvidí návštěvníci ostravské zoologické zahrady v Pavilonu evoluce. Kromě toho se někteří již chovaní zástupci dočkali nových prostorů – například bahník nebo halančíci.

Novým zástupcem bezobratlých je mnohonožka kamerunská (Archispirostreptus sp.). Přesné vědecké pojmenování druhu zatím nemáme, víme jen, že žije v Kamerunu. Má černé tělo a rezavě zbarvené nožky, kterých může mít více než 300 párů! Patří k největším mnohonožkám světa, délka těla může dosáhnout až 20 cm. Mnohonožky jsou obvykle býložravé, živí se tlejícími rostlinami. Jsou rozšířeny skoro po celém světě, včetně České republiky. U nás ale žijí mnohonožky mnohem menší (o velikosti cca 5 cm).
 
Obojživelníky zastupuje žába, které „rostou vlasy“ – vlasatice třásnitá (Trichobatrachus robustus). Jde o 11 cm velký druh bizarní žáby, která obývá okolí potoku v Kamerunu, Kongu, Rovníkové Guinei, Nigérii, Gabonu a Angole. Zmíněné „vlasy“ jsou ve skutečnosti dermální papily, které mají samci v době rozmnožování. Je možné, že to souvisí s péčí samce o vajíčka – přes papily se může vstřebávat kyslík rozpuštěný ve vodě podobně jako pres vnější žábry. Dospělci pobývají na souši, avšak vajíčka kladou na kamenech v bystřinách. Krom této mimořádné anatomické zvláštnosti má také schopnost zalomení kůstky prstu, čímž se uvolní ostrý kostěný drápek, což muže být účinná obrana vůči predátorům. V kombinaci s vlasovými útvary jde o natolik bizarní druh, že si tato žába například v anglickém jazyce vysloužila pojmenování hororová žába (horror frog).
 
A nakonec přibyly dva nové druhy ryb. V akváriu, které dosud obývali halančíci, jsou k vidění jehly obrovské (Microphis aculeatus) – ryby příbuzné mořským koníkům. Mají protáhlé, až 20 cm dlouhé tělo. Obývají bujně zarostlé vody dolních úseků řek (estuária a mangrovy) na západním pobřeží Afriky. Migruje do moře podél pobřeží, ale k rozmnožování potřebuje vodu sladkou. Péče o potomstvo je u jehel podobná jako u koníků – oplozené jikry nosí samci, po vykulení se o ně již dál nestará. Akvárium s nimi obývají patetry Powellovy (Neolebias powelli) – velmi drobné ryby (okolo 1,6 cm), které jsou endemitem delty Nigeru. Odhaduje se, že tento druh obývá rozlohu menší než 10 km2 a je kriticky ohrožený. Západní Afriku provází celá řada konfliktů, ale pro patetry jsou nejtragičtější konflikty odehrávající se v oblasti delty Nigeru, která je bohatá na ropu. Zdejší povstalecké skupiny útočí na ropnou infrastrukturu.

ŠimpanzZa vznikem těchto povstaleckých skupin ale ve velké míře stálo necitlivé působení ropných firem ve velmi křehkém ekosystému delty. Dnes je proto v deltě Nigeru mnoho druhů velmi vážně ohrožených.
 
Zoo Ostrava je otevřena každý den v roce: leden (9-16 hod.), únor (9-17 hod.), březen (9-18 hod.), duben-srpen (9-19 hod.). Pokladny a pavilony se zavírají o hodinu dříve.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

V Beskydech se zabydlují tetřevi: lesníci jich vypustili do hor šestadvacet

Patnáct kohoutů a jedenáct slepic tetřeva hlušce, kriticky ohroženého druhu, letos odchovaly Lesy ČR v beskydském speciálním zařízení v obci Krásná pod Lysou horou. Koncem letošního září je lesníci vypustili z aklimatizační horské voliéry do přírody.
16. říjen 2024 15:11
Příroda, Moravskoslezský kraj

Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Lysá hora přezdívána královna Moravskoslezských Beskyd představuje s 1323 m n.m. jejich nejvyšší horou. Přístup na vrchol je možný z mnoha směrů, nejčastěji se na něj turisté vydávají z Ostravice, v Malenovic, Krásné a z Visalají. Udělejte si podzimní výlet za nádhernými rozhledy do kraje. Ke snažší orinetaci v terénu vám pomůže speciální mapa, která popisuje hned 19 tras.
14. říjen 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Vzdálené hory na horizontu, rybníky, klidná Odra s houštinami vrb, dubů a olší na březích, šťavnaté louky, na nichž se pasou krávy. Takový je obrázek Moravského Kravařska, kraje s bohatou historií, kde se návalu turistů bát nemusíte – Kravařsko na své objevení zatím teprve čeká. Prozkoumejte města Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.
13. říjen 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo i na pandy červené

Byli jste už v zoologické zahradě v Ostravě? Máte k tomu jedinečnou příležitost! Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.
11. říjen 2024 16:05
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava uvidíte žraloky v různých velikostech – od několika centimetrů až po více než metr!

Žralůčci okatí se v ostravské zoo pravidelně rozmnožují. Odchov mláďat však probíhá veskrze v zázemí mimo zraky návštěvníků. Nyní ale mají návštěvníci zoo jedinečnou možnost mláďata vidět v nádrži společně s dospělými žralůčky – od čerstvě vylíhnutých měřících okolo 14 cm až po cca půlmetrového. Kde? V pavilonu Papua.
11. říjen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Po roce se Zoo Ostrava opět obrací na pěstitele a zahrádkáře, kterým se urodilo na zahrádce velké množství dýní a nevědí, co s nimi. Ostravská zoologická zahrada ráda přijme vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
8. říjen 2024 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
5. říjen 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj