ÚvodAktualityVěže spojené lávkou: novinka v kostele se skleněnou střechou v Neratově
Památky

Věže spojené lávkou: novinka v kostele se skleněnou střechou v Neratově

  • 28. března 2019
Chcete poznat místo, kde se stal zázrak? Vydejte se do Neratova, pohraniční vesnice v Orlických horách. Ruina barokního kostela se proměnila v chrám se skleněnou střechu, loni navíc provizorní špičaté věže nahradily měděné báně a před pár dny se první návštěvníci vypravili do věží na prohlídku.
Kdo se někdy v Neratově zastavil, obvykle se sem rád vrací. Vesnice v Orlických horách se totiž mění před očima: postupně přibyl obchod, hospůdka a dokonce i minipivovar. Největší změny jsou ale vidět na poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie, který mnozí považují za symbol vůle, víry a naděje. Je to jediný chrám v Česku s prosklenou střechou, kterou vidíte přímo do nebe. Kromě bohoslužeb se tu díky skvělé akustice pořádají koncerty a další akce, loni přibyly nádherné měděné báně – kopie takových, jaké míval kostel kdysi. V jedné z věží jsou zavěšené zvony, které se poprvé rozezněly loni před Vánocemi, věže propojila lávka a před pár dny do nich vyšplhali první návštěvníci. Pokud se vydáte v jejich stopách, čeká vás 101 schodů pravou věží nahoru, vyhlídka z lávky a sestup levou věží zpět na zem. Věže jsou přístupné denně od 9 do 16.30, v neděli od 11 do 16.30 hodin.
 

Na vršku báně je skrytá i slivovice

Pro horskou oblast nezvykle velký, 48 metrů dlouhý, 20 metrů vysoký a 19 metrů široký svatostánek byl vysvěcen roku 1723. Na sklonku druhé světové války ho ale ruský voják poškodil pancéřovou střelou. Náhodou nebo záměrně? To už se nikdy nedozvíme, ale říká se, že jeho velitel ho za to nechal zastřelit.

Bývalé mariánské poutní místo, kam chodili věřící z české i polské strany hranice, se v polovině 20. století proměnilo v odstrašující ruinu. Na demolici ale nebyly peníze, čekalo se, že kostel nakonec spadne sám. Život se sem vrátil až počátkem 90. let, kdy vzniklo Sdružení Neratov. Někdejší vysídlená pohraniční ves se stala domovem handicapovaných a zároveň duchovním centrem, díky dobrovolníkům se zvolna započalo i s obnovou kostela. Skleněná střecha ho proslavila po celé republice, nyní ho čeká obnova průčelí. Do makovic měděných bání bylo uloženo poselství pro budoucí generace: výroční zpráva sdružení, výrobky z místních chráněných dílen, záznamy z oprav kostela, fotografie, noviny, informace o pivovaru a dokonce i lahvička slivovice z poslední svatby, která se v Neratově konala.
 

Novinka: vyhlídka a galerie v Orlickém Záhoří

Na obnovu věží Neratov získal evropskou dotaci. Součástí projektu je také obnova věže ze 14. století, která náleží do systému městského opevnění v polské Bystřici Kladské, a věže kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří. Také ona nabídne výhledy do okolí, do kotliny na odvrácené straně Orlických hor na obě strany hranice. Navíc si prohlédnete historický mosazný hodinový stroj. Je sice stále funkční, ale nepřesný; nahradil ho moderní elektrický. Lákadlem je i výstavní prostor, který vznikl nad kostelní klenbou. V květnu se chystá vernisáž výstavy fotografií Rostislava Bartoně, připravuje se expozice s tipy na výlety po zajímavých místech Kladského pomezí, modely památek a interaktivními prvky. Prohlídky kostela, věže a galerie si objednáte v místním informačním centru.
 

Nejhezčí místa kolem Neratova a Orlického Záhoří

Ačkoli se údolí na východní straně Orlických hor snaží přilákat pozornost turistů, ani v hlavní sezoně tu nebývá nijak nabito. Je to ideální výchozí místo k výletům pěšky po Jiráskově cestě nebo na kole: k Masarykově chatě na Šerlichu a pak přes Malou a Velkou Deštnou ke Kunštátské kapli a z rozcestí Mezivrší zpět do Orlického Záhoří.

Vládkyní Orlických hor je princezna Kačenka, věčná Krakonošova milá. S dětmi si můžete výlet zpestřit pohádkovou hrou a společně se vypravit třeba na Kačenčinu pohádkovou stezku anebo s Kačenkou putovat po stopách sklářů.

Kousek od rozcestí Mezivrší objevíte pěchotní srub Průsek (otevřený bývá od května do září) a také volně přístupnou rozhlednu na Anenském vrchu.

Neratova vede značená trasa k dlouho utajené dělostřelecké tvrzi Hanička, postavené před druhou světovou válkou. Pozor, také tady bude otevřeno až od začátku května!
 
Poutní minipivovar Neratov Gurmánská turistika

Poutní minipivovar Neratov

Sdružení Neratov otevřelo v Orlických horách poutní pivovar, který je prvním na české straně hor. Minipivovar je dalším z projektů sociálního podnikání a má pomoci dalším lidem s postižením a do budoucna má přispívat k finanční soběstačnosti obce.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách Kultura

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny v bezbariérově upraveném areálu bývalého statku dávají práci lidem s postižením. Keramická, košíkářská, šicí a tkalcovská dílna, ukázky řemesel, kovárna a chlebová pec, velikonoční a vánoční jarmarky, možnost exkurzí a tvořivých dílen.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj