ÚvodAktualityKoně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti
Holašovické slavnosti, Holašovice, Kudy z nudy
Kultura

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

  • 15. července 2024
Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.

Holašovická náves bude od 19. do 21. července 2024 dějištěm tradičních Selských slavností. Řemeslný jarmark se v kulisách malebných holašovických statků uskuteční již po pětaadvacáté. Slavnost se pořádá v duchu „staročeského lidového venkovského jarmarku“ s ukázkami tradičních i netradičních lidových řemesel nejen z celé České republiky, ale též ze Slovenska, Maďarska či Rakouska. Řemesla předvádějí mistři řemeslníci v lidových krojích.

Možná vám Holašovice připomenou některý ze skanzenů, ale je to jen zdání: domy jsou trvale obydlené anebo je využívají chalupáři. Při Selských slavnostech si můžete všechna zákoutí pořádně prohlédnout, od zdobených štítů zrcadlících se v návesním rybníku a muzea Selský dvůr přes keramickou dílnu, novou hasičskou zbrojnici a obnovenou dobytčí váhu až po penzion s restaurací Špejchar u Vojty nebo Holašovickou hospodu. K tomu si navíc užijete již zmiňovaný staročeský jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel, navíc máte i jedinečnou možnost si řadu řemesel sami vyzkoušet.

Staročeský jarmark v kulisách holašovických statků je pořádán v obdobném duchu, v jakém se trhy pořádaly ve druhé polovině devatenáctého století, případně na začátku století dvacátého. Prezentují se dobová lidová řemesla, rukodělný um a další ukázky lidové tvořivosti nejen zlatých českých ručiček. K jarmarečnímu veselí patří také projížďky na koních, chytání jihočeských kaprů z kádě do ruky, soutěže o nejlepší jihočeskou buchtu, nejlepší koláč i o jejich "rychlojedení". O hudební doprovod se postarají heligonkáři, flašinetář a nebude chybět spousta folkloru, dechovky, folku i country. Jako vždy bude připravený dětský koutek, dřevěný ručně poháněný kolotoč a tvůrčí dílny.

Pro návštěvníky bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava Českých Budějovic do Holašovic a zpět po dvou trasách přes Branišov či Litvínovice. Autobusy budou jezdit každých třicet minut. Základní celodenní vstupné stojí 250 Kč, děti od 6 do 14 let a ZTP zaplatí 100 Kč, senioři pak 200 Kč.
 

Kam na výlet v okolí?

Pokud se do Holašovic nechystáte na celý víkend, mohou se vám hodit tipy na pár výletů v okolí. K toulkám přírodou pěšky nebo na kole láká Blanský les a hlavně Jaronínská bučina na úbočí vrchu Buglata, kde nejstarší stromy rostou už přibližně tři sta let; z Holašovic je to jen pár kilometrů po značených cestách.

Když půjdete ještě o kousek dál, dorazíte do osady Kuklov. Nad ní se nacházejí zříceniny královského hradu Kuglvajt, přímo v obci pak objevíte nedokončený kostel sv. Ondřeje, který se měl stát součástí paulánského kláštera. Možná ho znáte z kin a televize, v roce 1967 v Kuklově režisér František Vláčil natáčel historický film Údolí včel, v němž se torzo kostela díky šikovným filmařům proměnilo v půvabnou zemanskou středověkou tvrz. Přímo na okraji Holašovic si můžete uspořádat piknik u zdejšího stonehenge, kruhu z obřích kamenů, a koho láká selské baroko, ten se může vydat na delší výlet po okolních vesnicích, rozesetých na historickém území jihočeských Blat.
Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice Příroda

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci – megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty Gurmánská turistika

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Přímo na návsi vesničky Holašovice se nachází restaurace Špejchar u Vojty, která zve k příjmenému posezení v krásném prostředí. Budova, ve které se restaurace nachází pochází z roku 1857.

Zbudovská blata – centrum selského baroka Památky

Zbudovská blata – centrum selského baroka

Blata jsou historickým územím, které je významné zejména z hlediska architektury, neboť tvoří centrum tzv. selského baroka.

Další aktuality

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

Zajímá vás, jak se dříve žilo na mlýně a jak se zde starali o živobytí? To vše máte možnost poznat tento víkend, v sobotu 19. října 2024, na vodním mlýně v Hoslovicích v jižních Čechách, kdy se zároveň bude konat tradiční podzimní řemeslná akce s názvem " Podzim na vsi". Stavením zavoní čerstvý chléb a chlebové placky, které budete moci ochutnat.
15. říjen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Krumlovský vodácký maraton opět rozveselí centrum Českého Krumlova

Každoroční soutěž vodáků na kajacích, kánoích, ale i raftech, pramicích nebo paddleboardech, to je Krumlovský vodácký maraton, jeden z nejnavštěvovanějších říčních maratonů v České republice, který každoročně přiláká do města a jeho okolí stovky milovníků vodáckého sportu, od ryzích amatérů až po profesionály z různých koutů Evropy. Letošní ročník proběhne v sobotu 12. října 2024.
9. říjen 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, které potrvají až do listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim vylovit asi 250 rybníků . Společnost hospodaří hospodaří na 440 rybnících o celkové výměře 8000 ha. Roční produkce ryb činí cca 3 200 t, z toho 90 % kapra a 10 % vedlejších druhů ryb (lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik, bílá ryba a okoun). V roce 2024 budou výlovy probíhat na rybnících Ponědražský, Záblatský, Velký Tisý.
9. říjen 2024 6:43
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
9. říjen 2024 5:47
Letní sporty, Jihočeský kraj

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele v České Kanadě

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak je, mimochodem velmi trefně, pojmenován jeden z nejbizarnějších skalních útvarů České Kanady. Cesty k této přírodní kuriozitě, nacházející se mezi obcemi Terezín, Nový Svět a Valtínov východně od Jindřichova Hradce, rozhodně nikdo nikdy nelitoval. Bez vlastního snímku pak odtud odchází jen málokdo.
8. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
7. říjen 2024 14:19
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice

Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 10. října 2024 zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 12. října 2024.
6. říjen 2024 11:13
Kultura, Jihočeský kraj

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Víte, že Hluboké nad Vltavou jsou hned dva zámky? Ten slavnější byl letním sídlem aristokratů, na začátku 18. století ale chtěl kníže Adolf František Schwarzenberg postavit psinec pro svou smečku. Nakonec se rozhodl vytvořit rovnou zázemí pro podzimní hony. Dnes na zámku Ohrada najdete pobočku Národního zemědělského muzea v Praze zaměřenou na lesnictví, myslivost a rybářství. V sobotu 5. října 2024 od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada tradiční podzimní Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost.
29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj