ÚvodAktualityZámek Opočno zve do zámeckého parku v rámci Víkendu otevřených zahrad
Památky

Zámek Opočno zve do zámeckého parku v rámci Víkendu otevřených zahrad

  • 5. června 2020
Zámek Opočno se během soboty a neděle 6. a 7. června 2020 připojuje k celonárodní akcí Víkend otevřených zahrad. Zájemcům nabídne komentované prohlídky zámeckého parku, projížďky bryčkou taženou koňmi anebo přednášku k 200 výročí založení parku Rudolfem Josefem Colloredo-Mansfeldem.
opočnoLetos je to přesně 200 let, kdy byl park tehdejším majitelem panství Rudolfem Josefem Colloredo-Mansfeldem založen. Horní část parku byla již v 16. stol. užívána jako zahrada pro pěstování zeleniny, konopí a ovocných stromů. V roce 1602 Jan Rudolf Trčka z Lípy nechal zde, za městskými hradbami, postavit Letohrádek, čímž došlo k rozšíření zámeckého areálu a vznikl prostor obdélníkového tvaru se zahradou v renesančním duchu. Založení zámeckého parku tehdejším majitelem panství Rudolfem Josefem Colloredo-Mansfeldem je datováno do roku 1820, kdy ve stylu romantického anglického parku upravil údolí Zlatého potoka.

opočnoÚpravy probíhaly dle návrhu zahradníka J. Exnera. Při této příležitosti je pro zájemce v sobotu 6. 6. od 17:00 hodin připravena přednáška v zámecké tabulnici na téma „Péče o park a krajinu ve 21. stol. za využití koňské síly". Přednáší paní Jindřiška Svobodová ze spolku Centrum slezského norika.

V sobotu i v neděli se návštěvníci mohou zúčastnit procházky parkem za odborného výkladu paní RNDr. Jarmily Martincové z Výzkumné stanice Opočno (v 10 a ve 14 hodin), po oba dny je také možná projížďka parkem v kočáru taženém koňmi. Vstup do zámeckých zahrad a parku je volný. Park je otevřený vždy od 6:00 do 20:30 hodin.


Jeden park, čtyři mikroklimata

opočnoOpočenský zámecký park tvoří architektonicky vyvážený celek mistrně zasazený do údolí Zlatého potoka. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Plocha před letohrádkem sloužila jako užitná, okrasná i ovocná zahrada. V roce 1740 zde bylo vysazeno 62 meruněk, 47 broskví, 32 višní a 18 mišpulí. Ve sklenících se pěstovalo 357 citrusů, 200 ananasů a řada okrasných rostlin.

tulipán lesníPark lze rozdělit na čtyři části s výrazně odlišnými klimatickými poměry. Stinný severní svah s opukovými stěnami má chladnější a vlhké mikroklima. V části svahu je zachován vzácný zbytek suťového lesa. Okrajové části jsou porostlé především modřínem, tisem, smrkem a habrem. Skály často kryje drobná kapradina a mech. Jižní svah pod zámkem je méně strmý. Vyznačuje se teplým a slunným mikroklimatem. Převládají zde javory, jasany, buky, duby a jírovce, z jehličnatých zeravy a cypříšky. V křovinatém podrostu je často zastoupena svída, v bylinném patru převládá dymnivka, plicník, zapalice atd. V nejteplejších partiích roste zplanělý jihoevropský tulipán lesní.

tulipánovníkNa úzkém dně údolí je mikroklima ovlivněné především vodní hladinou rybníků na Zlatém potoce. Tepelné inverze a vlhká až mokrá půda mají výrazný vliv na skladbu zde rostoucích dřevin a bylin (k nejzajímavějším patří mladší metasekvoje). Nejlepší podmínky pro růst exotických dřevin jsou v rovinaté části před letohrádkem. Půda je zde po dlouhou dobu zahradnicky obdělávaná, dřeviny jsou částečně chráněny městskou zástavbou. Dominantami této části parku jsou líska turecká, buk stříhanolistý, smrk východní, platan javorolistý, tulipánovník, lípa stříbrná. Mezi těmito, svým vzrůstem mohutnými stromy, jsou i méně nápadné, ale přesto vzácné dřeviny: jinan dvoulaločný, zerav japonský, nahovětvec kanadský, katalpa, dřezovec trojtrnný či okrasná jabloň. V celém parku hojně roste několik zahradních forem tisu.

kočár s koňmiNa prvním nádvoří zámku si pozornost zaslouží krásně rostlý rozložitý ořešák černý (Juglans nigra). Z jeho ořechu byl vypěstován, a v roce 2000 v jeho blízkosti vysazen, mladý nástupce tohoto krasavce. V údolní části parku jsou drobné romantické stavby – čínský pavilón a koupadlo, uměle vytvořené „orlí hnízdo“ a řada mostků a dalších drobných staveb. Z vyhlídek nad severním svahem se otevírají krásné pohledy na zámek a panorama městečka.
Park a zámecká zahrada v Opočně Příroda

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj